Kalaja e Ulqinit

Nesër shfaqet “Rituali i jetës” në Ulqin – më 30 qershor – Video
Musical që ndërthur folklorin shqiptar me element kontemporan, “Rituali i jetës”, nga koreografi Arian Sukniqi do të nis udhëtimin për të çuar edhe jashtë kryeqytetit emocionet e elementeve autentike kombëtar. Ndalesa e parë do të jetë Ulqini, në 30 qershor, e më pas, në kuadër të 100-vjetorit, “Rituali i jetës” do të përcjell në çdo qytet motive të folklorit të Shkodrës në një shfaqje që mbart në vetvete një frymëzim, që ka një qenie njerëzore kur vjen në jetë dhe fryma e fundit kur largohet... Vazhdo

June 29, 2012  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Nesër shfaqet “Rituali i jetës” në Ulqin – më 30 qershor – Video
Tags: , , ,

Leonora Jakupi benë publicitet per Devolli Princ Kafe në Ulqin – Video
Devolli Princ Caffe  ka lancuar kampanjën më të re në muajin Maj. Kampanja përbëhet prej reklamës së realizuar nga Lezja  dhe Leonora Jakupi e cila është ftyra e re e brendit Devolli Princ Caffe turke.Koncepti i reklames i përshtatet stilit te viteve 50, ndërsa inspirimi i reklames ka ardhur nga kalaja e Ulqinit ku edhe është bërë xhirimi i reklmaes.Reklama televizive është mirëpritur nga të gjithë qytetarët në kosovë dhe më gjere. Këngëtarja e cila sapo ka realizuar një spot në Ulqin për një kompani kafeje... Vazhdo

May 29, 2012  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Leonora Jakupi benë publicitet per Devolli Princ Kafe në Ulqin – Video
Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Legjenda e Floçkës së detit
Floçka e detit te ne, në mitologjinë tonë është një fenomen i cili mund të ndeshet edhe në mitologjinë e popujve të tjerë si p.sh tek ajo greke ku quhet sirenë, apo asaj gjermane me emrin Lorelei. Te grekët në kohën antike si femra të bukura, me bukuri dhe me këngë kanë terhequr vëmendjen e detarëve duke shkaktuar gjithmonë rrezik. Gjithashtu edhe Lorelaj në mitologjinë gjermane me këngën e saj duke krehur flokët e arta me një krahër të artë, lart mbi një shkëmb, aty ku është rreziku më i madh, tërheq... Vazhdo

April 21, 2012  :: Opinione :: Comments Off on Legjenda e Floçkës së detit
Tags: , , , , ,

Lulëzimi në periudhën e Balshajve – Mbi të kaluarën e Ulqinit (5)
Prof. Dr. Ruzhdi Ushaku Deri në vitin 1423, pra gjatë sundimit të dinastisë së princërve Balshaj, qyteti i Ulqinit ka rëndësi politike dhe kulturore e cila rritet sidomos pas shpartallimit të Rashkës. Në kohën e sundimit të Gjergj Stres (Strasimir) Balshës (1385-1405), i cili vdiq dhe u varros në Ulqin, qyteti bëhet qendër e princërve të familjes së bujarëve shqiptarë Balshajve, kurse vetë Gjergj Stresi (Strasimiri) njihet si “zot i Zetës dhe i Bregdetit” e dubrovnikasit (raguzasit) e konsideronin... Vazhdo

February 18, 2012  :: Opinione :: Comments Off on Lulëzimi në periudhën e Balshajve – Mbi të kaluarën e Ulqinit (5)
Tags: , , ,

Në Kala kisha – projekti ideor
Shoqata “Don Gjon Buzuku” ka publikuar në revistën “Buzuku” nr. 33 të datës 2 shtator 2010, thirrjen ndërkombëtare për dërgimin e ofertave për lëndën “Hartimi i projektit ideor për Kishën katedrale të Shën Mërisë në hyrjen e poshtme të kalasë së Ulqinit. Porositësi ka ofruar edhe këto të dhëna: Në teren janë ruajtur themelet e dy kishave: njëra ka dimensionet 4 x 7 metra, me absidë gjysmë rrethore dhe supozohet se është ndërtuar në mes të viteve 813 – 820. Këto themele gjendën brenda themeleve... Vazhdo
Shoqata “Kalaja” kërkon përfundimin e objektit në Qytetin e Vjetër
Para shumë viteve në pjesën e poshtme të qytetit të vjetër të Ulqinit filluan punimet në një objekt i cili në masë të madhe ndryshon pamjen e një prej monumenteve të gjalla kulturore të qytetit por edhe më gjërë. E keqja nuk përfundon këtu, pasi edhe punimet për përfundimin e tij objekti janë ndërprerë, çka i jep një pamje edhe më të shëmtuar simbolit të qytetit të Ulqinit. Ndërtimi i çfardo objekti të ri brenda apo edhe përreth kalasë së qytetit do të duhej që të ishte e ndaluar në mënyrë që... Vazhdo
Sadik Haxhicani: Mjeshter që gurit ia jep shpirtin,dhe ai flet
Sadik Haxhicani dhe i biri Tahiri.. një trashigmi brez pas brezit, një mjeshtri virtuoze, dhe guri i cili nën tingujt e daltës dhe çekiçit fiton formën dhe frymën e këtyre mjeshtrave të pa lodhur..më duket se flasin me gur… Sadiku është një njeri modest i “butë” siç thotë populli i ynë. Fletë shumë pak, posaçërishtë duke letuar gurin. Edhe djemt, Tahiri dhe Xhemali e kanë marrë “xenatin” nga Sadiku. Ky “trio”, për pdo ditë, përveç Xhumasë punon, më mire të them tash në fillim modelon dhe... Vazhdo

December 6, 2011  :: Opinione :: Comments Off on Sadik Haxhicani: Mjeshter që gurit ia jep shpirtin,dhe ai flet
Tags: , , ,

Gjylije Muharremi: Kujtim i këngëve të vjetra Ulqinake
Kengetarja ulqinake Gjylije Muharremi, e njohur tash sa kohe per ekzekutimin e kengeve te vjetra ulqinake, vendosi qe keto kenge te cilat nuk kendohen me t’I ktheje prape ne jete. Ajo thote se numri i ketyre kengeve qe jane lene ne harrese dhe nuk kendohen me eshte i shumte dhe se ato jane shume te bukura. “Keto kenge nuk jane si ato te sotmet me nga tri strofa, por jane me nga gjashte strofa dhe flasin per ngjarje te ndryshme qe kane ndodhur ne te kaluaren, sidomos per jeten e veshtire te popullit te Ulqinit dhe jeten e detareve te... Vazhdo
NEKROLOG e një politike e cila do të shënohet në margjinën e historisë së qytetin tonë..
Në fillim të shtatorit kanë ndodhur ndërrime të mëdha në skenën politike të qytetit tonë. Të gjithat pa dyshim do të ndikojnë shumë në zhvillimin e qytetit në përgjithësi. Ndërrime në skenën politike të papritura, ndërrime që ndërruan në imazhin e Ulqinit, por edhe ato të cilat kanë kthyer shpresën te shumë qytetar të këtij qyteti në mes të Evropës. Befasia është, aq më tepër e madhe, duke ditur se partitë në pushtetin lokal për “Ulqinin Evropian” e kanë pasur të fituar edhe një mandat,... Vazhdo
Kalaja e Ulqinit dhe sfidat aktuale
Gurët që kërkojnë respect Nga Enver Mollabeqiri – Eno Nën diellin përvëlues të gushtit qëndron hijerëndë Kalaja e Ulqinit, me bedenat e vet mijëravjeçarë dhe me ndërtesat e lashta nga guri, të cilat ende janë aty, duke sfiduar dhëmbin e kohës dhe papërgjegjshmërinë dhe mosinteresimin njerëzor. Në këtë kala-qytet, i cili paraqet dhe shpreh lashtësinë dhe traditën më të shkëlqyer qytetare dhe kulturën shekullore, po ndërtohet pa mend dhe pa rend, duke shkelur principet elementare historike, arkeologjike,... Vazhdo

September 15, 2011  :: Opinione :: Comments Off on Kalaja e Ulqinit dhe sfidat aktuale
Tags: , , ,

Page 1 of 3123