Kaliman

Potencialet  turistike të Anes se Malit
Vlera turistike kanĂ« pothuaj tĂ« gjitha trevat e Ulqinit nĂ« format dhe dimensionet, varĂ«sisht nga resurset dhe shkalla e zhvillimit.Fizionomia e elementeve tĂ«rheqĂ«s tĂ« Ulqinit udhĂ«zon qartĂ« nĂ« rajonet malore,drejtimet e transitit turistik sikurse pika kufitare Sukubin – Muriqan, qytetet e mĂ«dha qĂ« rrethojnĂ« kĂ«to vise tĂ« Ulqinit dhe ShkodrĂ«s, komplekset turistike dhe pasuritĂ« e trashĂ«gimisĂ« natyrore dhe kulturore, lokalitetet e gjuetisĂ« dhe fshatrat turistike. Ne etapĂ«n e parĂ« tĂ« zhvillimit tĂ« turizmit theksi... Vazhdo
Shasi ilir i 365 kishave
QytetĂ«rimi shqiptar mĂ« shumĂ« ndodhet nĂ«n dhe sesa mbi tĂ«. NĂ« viset etnike shqiptare nĂ« Mal tĂ« Zi, e mbi tĂ« gjitha nĂ« rajonin e Ulqinit, janĂ« njĂ« numĂ«r i madh i monumenteve tĂ« trashĂ«gimisĂ« sonĂ« nga historia jonĂ« e hershme, ku zĂ« vend edhe qyteti i lashtĂ« i Shasit, sot qytet qĂ« nuk banohet. Shasi Ă«shtĂ« vendbanim antik ilir, i cili ngrihet nĂ« malin po me tĂ« njĂ«jtin emĂ«r. KĂ«ndej pari, nĂ« periudhĂ«n antike ka kaluar rruga e lashtĂ« lidhĂ«se nĂ« mes Ulqinit dhe ShkodrĂ«s. Shasi nĂ« literaturĂ« njihet si: Suatio,... Vazhdo
Ana Malit,problemet e saja dhe zhvillimi ekonomik
Foto nga Zaim Halili Kjo trevĂ« pĂ«rbehet nga popullsia fshatare. Struktura e popullsisĂ« nĂ« pĂ«rbĂ«rje tĂ« saj ka të gjitha grupmoshat, por pjesa mĂ« e madhe e saj ështĂ« nĂ« moshĂ« aktive, nĂ« moshĂ« pune. Mosha mesatare e popullsisĂ« Ă«shtĂ« relativisht e re, por pĂ«r shkak tĂ« papunĂ«sisĂ« kjo popullsi aktive ështĂ« pakĂ«suar kryesisht pĂ«r shkak tĂ« migrimit tĂ« ndjeshĂ«m tĂ« rinisĂ«. Popullsia e kĂ«saj treve malore pĂ«rballet pĂ«rditĂ« me kushte relativisht tĂ« vĂ«shtira jetese pĂ«r vetĂ« faktin se kĂ«tu mungojnĂ« investime... Vazhdo
Ana Malit : Turizmi Rural dhe Malor i Ulqinit
Pothuajse tĂ« gjithĂ« banorĂ«t e Kosoves dhe  veriut tĂ« ShqipĂ«risĂ« qĂ« jetojnĂ« dhe punojnĂ« si emigrantĂ« nĂ« Itali dhe vende tĂ« tjera tĂ« EvropĂ«s PerĂ«ndimore kanĂ« zgjedhur pikĂ«n e kalimit kufitar Sukubin – Muriqan, 13 km nga Shkodra, pĂ«r tĂ« hyrĂ« nĂ« ShqipĂ«ri dhe pĂ«r tĂ« vazhduar rrugĂ«n ne destinacione tjera. Ky fakt Ă«shtĂ« mĂ« bindĂ«s kur statistikat e marra nga pika e kufitare e Muriqanit flasin pĂ«r rreth 3500 deri 4500 persona qĂ« hyjnĂ« çdo ditĂ« nga kjo pikĂ« kufitare. Kostoja mĂ« e lirĂ«, rruga mĂ« e mirĂ«,... Vazhdo
Intervistë me Musa Palin, deputetin komunal ne Vevey të Zviceres
Lajme Nga Ulqini : Ju lutem na thoni disa fjalĂ« pĂ«r prezantimin tuaj ? Musa Pali:Quhem Musa Pali i lindur nĂ« fshatin MillĂ« komuna e Ulqinit. Pasi qĂ« kreva ShkollĂ«n e LartĂ« Pedagogjike nĂ« GjakovĂ«, grupi gjuhĂ« dhe letĂ«rsi, u punĂ«sova nĂ« shkollĂ«n fillore “Zenel Hajdini” nĂ« BanjĂ« tĂ« SijarinĂ«s ku punova tre vjet. Pas kryerjes sĂ« shĂ«rbimit ushtarak u largova nga vendlindja dhe u vendosa nĂ« ZvicĂ«r nĂ« vitin 1980. Lajme nga Ulqini: PĂ«rveç punĂ«s suaj profesionale cilat janĂ« aktivitet tuaja me vendosjen tuaj nĂ« ZvicĂ«r? Musa... Vazhdo
Ana Malit pret Leopold Mauer ne vizite zyrtare me Levizjen qytetare Perspektiva
Te merkuren, me datĂ« 16.02.2010 Shefi i delegacionit tĂ« Unionit Europian, ambasadori Leopold Maurer ,ishte nĂ« vizitĂ« zyrt…are nĂ« Ulqin dhe Ane te Malit ku u takua me subjektet politike opozitare shqiptare qe veprojn ne keto treva. Ne Katerkolle u takua me Deputetin e Koalicionit shqiptare Perspektiva z.Amir Hollaj si dhe me nje numer te aktivisteve te Levizjes Qytetare Perspektiva- Ana e Malit, takimi u zhvillua ne lokalet e LQ Perpsktiva ne Katerkolle. Se bashku me ambasadorin Maurer ishin edhe shefi i sektorit politik, integrime... Vazhdo
Regjistrimi mund t’i pakĂ«sojĂ« shqiptarĂ«t nĂ« Mal tĂ« Zi – Video
Ulqin, 17 shkurt – NdonĂ«se ka mbetur edhe njĂ« muaj e mĂ« shumĂ« kur duhet tĂ« fillojĂ« regjistrimi i popullsisĂ« nĂ« Malin e Zi, proces i cili do tĂ« realizohet nga data 1 deri mĂ« 15 prill, shqiptarĂ«t duhet tĂ« sensibilizohen me kohĂ« pĂ«r tĂ« mos pasur mĂ«dyshje me rastin e deklarimit tĂ« pĂ«rkatĂ«sisĂ« kombĂ«tare, edhe pse ata e kanĂ« tĂ« qartĂ« se cilit komb i takojnĂ«. KĂ«shtu deklaroi ditĂ«n e enjte pĂ«r KosovaLive Nail Draga, funksionar i lartĂ« i ForcĂ«s sĂ« Re Demokratike, njĂ«ri ndĂ«r njohĂ«sit mĂ« tĂ« spikatur tĂ« çështjeve... Vazhdo

February 17, 2011  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Regjistrimi mund t’i pakĂ«sojĂ« shqiptarĂ«t nĂ« Mal tĂ« Zi – Video
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Besnik Adoviqi nga KK Albulena nga Ulqini fitoi medaljen e bronzit – Foto
Sukses i Besnik Adoviqit nga KK Albulena ne kampionatin europian tĂ« karatesĂ« Besnik Adoviqi nga KK Albulena nga Ulqini fitoi medaljen e bronzit nĂ« kategorinĂ« e rĂ«ndĂ« ne kampionatin europian te karatesĂ« pĂ«r kadetĂ«, junior dhe senior te rinj tĂ« mbajtur nĂ« Novi Sad, njofton Vijesti. ‘’Kam pritur mĂ« shumĂ« edhe pse nuk mund tĂ« jem i pakĂ«naqur pasi konkurenca ka qenĂ« jashtĂ«zkonisht e fortĂ« . MĂ« vjen pak keq qĂ« kam humbur nĂ« gjysĂ«mfinale pasi garuesin nga Spanja e kam pas mundur vitin e kaluar nĂ« Izmir, kur edhe kam... Vazhdo
Filmi dokumentar Ana e Malit thesar që nuk shuhet të autorit Nexhmedin Avdiu
“Ah, si nuk zgjati me shumĂ«â€ – me kĂ«to fjalĂ« gazetari dhe shkrimtari Haxhi Shabani e pĂ«rshkroi filmin dokumentar “Ana e Malit thesar qĂ« nuk shuhet“ tĂ« autorit Nexhmedin Avdiu. Me kĂ«to fjalĂ« mund tĂ« pĂ«rshkruhet edhe e gjithĂ« mbrĂ«mja e promovimit tĂ« kĂ«tij dokumentari qĂ« u shfaq kĂ«tĂ« tĂ« shtunĂ« nĂ« Qendren pĂ«r kulture nĂ« Ulqin. PĂ«r tĂ« ditur se ku do shkojmĂ« – duhet tĂ« dimĂ« se ku kemi qenĂ«. Me pak fjalĂ« ky Ă«shtĂ« edhe mesazhi qĂ« autori i kĂ«tij dokumentari dĂ«shiron tĂ« transmetoj tĂ« shikuesi i sotĂ«m... Vazhdo
Votoni per Top Modelen Ulqinake – Liridona Mehmedoviqin
Votoni online deri me 7 shkurt: Linku direkt:http://www.exploremodeling.com/Casting/BoyMeetsGirl_FashionWeek_Spring2011/51282/Liridona_M.aspx. Boy Meets Girl Fashion Week: Liridona Mehmedovic www.exploremodeling.com Liridona is participating in the Boy Meets Girl Fashion Week on ExploreModeling.com and needs your support! ExploreModeling.com offers honest and effective information and tools for models and is committed to providing a friendly, safe, and pleasant environment for its users. We want to thank friends, family and everyone who... Vazhdo

Page 4 of 7« First...23456...Last »