Kalimani

Në Kaliman zjarri akoma aktiv, por nën kontroll
NĂ« fshatin Kaliman zjarri eshte akoma aktiv, por nĂ«n kontroll. TetĂ« ZjarrfikĂ«s  jan present nĂ« vengjarje dhe po punojnĂ« pĂ«r tĂ« shuar flakĂ«t qĂ« kĂ«rcĂ«nojnĂ« shtepijat aty pranĂ« fshatit Kaliman. Siç u njohftuam nga kryeshefi i ShĂ«rbimit tĂ« Mbrojtjes dhe ShpĂ«timit Flamur Sella,tha se shĂ«rbimi qe ai drejton eshte i gatshem qe te ballafaqohet me tĂ« gjithĂ« problemet . Ai tha se ne jemi nĂ« vendngjarje dhe se ka vĂ«shtirĂ«si nĂ« shuarjen e zjarrit,por pĂ«r shkak tĂ« terrenit te thyer malor zjarri mas disa orĂ«ve asht vu... Vazhdo
Ndrroi jetĂ« Ramo Çobi
NĂ« moshĂ«n 78 vjeçare u nda nga jeta Ramo Çobi ,njĂ«ri nga figurat me te shquara te mesim dhenseve Ulqinake dhe te Anes Malit. Varrimi i tĂ« ndjerit bĂ«het neser te varrezat ne KrythĂ«. Xhenazja niset te marten ne oren 17:00 prej shtepis ne Pinjesh. Te pikelluarit: Bashkeshortja Sanija,djali Iliri me familje,vajza Teuta me familje,vellezerit Osmani dhe Iseni,nipat dhe mesat,si dhe mbare farefisi. Stafi i Lajmeve nga Ulqini dergon ngushllimet e sinqerta familjes  Çobi. //  Vazhdo
Partia Demokratike  nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me  Alternativen Shqiptare
Ulqin,16 qershor 2012- DitĂ«n e premte nĂ« Ulqini,Partia Demokratike / PD/ e cila udhĂ«hiqet nga Fatmir Gjeka dhe Alternativa shqiptare /ASH/ nga Tuzi nĂ«nshkruan marrĂ«veshje pĂ«r veprim tĂ« pĂ«rbashkĂ«t politik. LiderĂ«t e kĂ«tyre dy subjekteve politike u deklaruan se qĂ«llimi i kĂ«saj marrĂ«veshjeje Ă«shtĂ« qĂ« tĂ« nxiten edhe partitĂ« tjera nacionale shqiptare pĂ«r t u bashkuar. Fatmir Gjeka, kryetar i PD, deklaroi se tash disa muaj e kemi arritur kĂ«tĂ« ujdi politike, por tani e zyrtarizojmĂ« nĂ« Ulqin edhe themi se ne jemi tĂ« hapur... Vazhdo
Familjet Ulqinake,Ana Malit dhe Kraja mikpritës i femijëve Kosovar + Foto + Video
Ne kuader te veprimtarive per shenimin e 100 vjetorit te pavaresise se shtetit shqiptar, shoqata e gruas ANIMA nga Ulqini dhe grupi i grave intelektuale nga Ulqini, Ana e Malit dhe Kraja , kane organizuar per te gjashtin vit pushime falas ne qytetin e Ulqinit per 100 femije jetim nga Kosova. Femijet kane mberritur ne Ulqin te shtunen me 9 qershore reth ores 14:00 dhe jane sistemuar ne familjet bamirese ne Ulqin. Gjate diteve qe jane duke qendruar ne Ulqin, femijet nga Kosova pervec qe kane shijuar plazhin e Ulqinit, kane bere vizita edhe... Vazhdo
NĂ« festivalin “Drini poetik 2012” nĂ« Prizren,nderohet poeti Ibrahim Berjashi
Poeti nga Ulqini, IBRAHIM BERJASHI, nga Festivali ndĂ«rkombĂ«tar i poezisĂ« “DRINI POETIK 2012”,i cili u mbajt mĂ« 9 dhe 10 qershor nĂ« Prizrenin historik, tĂ« organizuar Lidhja e shkrimtarĂ«ve tĂ« KosovĂ«s, u kthye me çmimin “METAFORA III”. Poezia e Berjashit, “Ç` ma livdojshin nji vashĂ«â€, nga shkrimtarja Beatriçe Baliqi,kryetare e jurisĂ«, u vlerĂ«sua si njĂ« ndĂ«rthuerje e spikatur estetike dhe filozofike, me mesazhe dhe metafora lirike, tĂ« krijuar larg skemĂ«s letrare tĂ« poezisĂ« konvencionale.Kjo shkrimtare elbasanase... Vazhdo
PĂ«rurimi i librit “Uralub in Ulqini” mĂ« 9 qershor 2012 – 19:30
Perurimi i librit Uralub in Ulqini te shtunen me 09 06 2012 salla e Biliotekes se Ulqinit ora 19 :30 Kemi nderin dhe kĂ«naqĂ«sinĂ« tĂ« ju ftojmĂ« nĂ« pĂ«rurimin e monografisĂ« sĂ« Ulqinit (Fotoalbum) i vitit 1959 me fotografi tĂ« realizuara prej dr Alfred Wollner nga Vjena – Austri. Botoi Asociacioni Ulqini, Ulqin, 2012 Albumi quhet URLAUB IN ULQINI dhe nĂ« vete pĂ«rmban 80 fotografi tĂ« jetĂ«s sĂ« Ulqinit nĂ« vitin 1959. Ky album Ă«shtĂ« redaktuar dhe finalizuar nga Gazmend Çitaku, nĂ« gjuhen gjermane textin e perktheu Eva Maria... Vazhdo

June 7, 2012  :: KulturĂ« / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on PĂ«rurimi i librit “Uralub in Ulqini” mĂ« 9 qershor 2012 – 19:30
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Manifestimi “Dita e RumisĂ«â€ 2012
Manifestimi “Dita e RumisĂ«â€ 2012 PĂ«r tĂ« parin vit, tĂ« dielĂ«n mĂ« 10 qershor 2012, do tĂ« organizohet manifestimi “Dita e RumisĂ«â€. Ky manifestim pĂ«rbĂ«n nĂ« fakt rikthimin e traditĂ«s sĂ« dikurshme. Ai ka njĂ« histori tĂ« lashtĂ«, rrĂ«njĂ«t e tĂ« cilit depĂ«rtojnĂ« deri nĂ« kohĂ«n pagane tĂ« IlirisĂ«, pĂ«r tĂ« cilĂ«n dĂ«shmojnĂ« qartĂ« tumat (mogilet) gjigande tĂ« varreve ilire, tĂ« vendosura nĂ« shpatijet e RumisĂ«. Manifestimi fillon qĂ« nĂ« orĂ«t e hershme tĂ« mĂ«ngjesit me tubimin para shkollĂ«s nĂ« Ljare. NĂ« orĂ«n 6.00... Vazhdo
Koncert në Katërkollë për nder të 100 fëmijëve nga Kosova,100 fëmi për të festuar 100 vite pamvarësi
Koncert nĂ« KatĂ«rkollĂ« pĂ«r nder tĂ« 100 fĂ«mijĂ«ve nga Kosova, 100 fĂ«mi pĂ«r tĂ« festuar 100 vite pamvarĂ«si PĂ«r tĂ« gjashtin vit organizohet ardhja e fĂ«mijĂ«ve nga Kosova, nga shoqata “Grupi veteranĂ«t e arsimit”me kryetare zonjĂ«n Naxhije Buçinca nĂ« bashkĂ«punim me shoqatĂ«n “Anima”dhe grupin e grave intelektuale nga Ulqini dhe Ana e Malit. 100 fĂ«mi, njĂ« simbolik mjaft e qĂ«lluar me njĂ« pĂ«rvjetor tĂ« rĂ«ndĂ«sishem tĂ« historisĂ« sonĂ« 100 vjetorin e pamvarĂ«sisĂ«.ËshtĂ« kjo nji mundĂ«si shumĂ« e mirĂ«... Vazhdo

June 1, 2012  :: KulturĂ« / Kultura, Ngjarjet - Events :: Comments Off on Koncert nĂ« KatĂ«rkollĂ« pĂ«r nder tĂ« 100 fĂ«mijĂ«ve nga Kosova,100 fĂ«mi pĂ«r tĂ« festuar 100 vite pamvarĂ«si
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Anamalasit pĂ«ruruan shoqatĂ«n “Biznis Klub Ana Malit” + Foto
Anamalasit tĂ« vendosur pĂ«r zhviillim tĂ« Ulqinit Ulqin, 24 maj 2012 – Bizneset nga Ana e Mali, krijuan dhe pĂ«ruruan shoqatĂ«n e tyre e cila ka pĂ«r qĂ«llim pĂ«rkrhajen, organizimin dhe zhvillimin e jetĂ«s ekonomike dhe zhvilliimore tĂ« gjithanshme nĂ« AnĂ«n e Malit tĂ« Ulqinit.  “Anamalasit historikisht kanĂ« hapur derĂ«n qdo kujt, koha Ă«hstĂ« qĂ« tĂ« ndĂ«rtojnë  shtĂ«pinĂ« e tyre” Ă«shtĂ« mesazhi i kĂ«saj shoqate. Kabil Kurti, kryetar i ShoqatĂ«s Biznis Klub Ana Malit, tha se kjo nismĂ« do tĂ« jetĂ«sohet dhe do tĂ« bĂ«het... Vazhdo
PĂ«rfundon me sukses “Pranvera nĂ« AnĂ« tĂ« Malit 2012”
Shoqata “ORA” me 18, 19 dhe 20 maj 2012, organizoj manifestimin tradicional “Pranvera nĂ« AnĂ« tĂ« Malit”gjatĂ« edicionit IX tĂ« manifestimit,natĂ«n e parĂ«, nĂ« kuadĂ«r tĂ« ciklit “Ana e Malit ndĂ«r vite”, nĂ« KalanĂ« e Shasit, kanĂ« prezantuar krijimtarinĂ« dhe prezantimi i etnografisĂ« sĂ« AnĂ«s sĂ« Malit dhe mĂ«nyra e punimit tĂ« tyre prej artizanĂ«s SutĂ« Xhurreta prej katundit Rashtish. NĂ« bashkĂ«punim me Art Klubin, prezantimi i etnografisĂ« dhe riteve tĂ« AnĂ«s sĂ« Malit nga studiues tĂ« Universitetit... Vazhdo

Page 6 of 19« First...45678...Last »