kalimera poetike

“Kalimera poetike” e Ulqinit në kujtim të Ali Podrimjes
Ali Podrimja kishte dashuri të veçantë për Ulqinin, ndaj e vizitonte shpesh këtë qytet bregdetar. Manifestimi letrar “Kalimera poetike” ishte njërin ndër stacionet e shpeshta të tij. Pikërisht ky manifestim – ideator i të cilit ishte edhe vetë Podrimja – në edicionin jubilar do të bëjë homazhe për poetin e ndjerë, raporton “Koha Ditore”. Edicioni i njëzet i njërës prej ngjarjeve më të rëndësishme kulturore në fushën e letërsisë që mbahet në Mal të Zi do të hapet me një minutë heshtje... Vazhdo

July 27, 2012  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on “Kalimera poetike” e Ulqinit në kujtim të Ali Podrimjes
Tags: , ,

U mbajt edicioni i 19-të i veprimtarisë tradicionale letrare Calimera, art festival
Një hap drejt manifestimit të vërtetë ndërkombëtar Të ftuarit e këtij edicioni kanë qenë shkrimtarët e njohur shqiptarë, Agron Tufa dhe Mimoza Ahmeti, të cilëve iu është kushtuar mbrëmje e posaçme autoriale, si dhe shkrimtari amerikan për fëmijë, V. Gilbert Beers, të cilin lexuesi shqiptar e njeh përmes dy librave të tij të përkthyer në gjuhën shqipe. Në kuadër të kësaj veprimtarie, mbrëmjen e tretë është bërë përurimi i librit „Pet albanskih knjizevnika u Crnoj Gori“. Edicioni i 19-te i manifestimit... Vazhdo

June 21, 2011  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on U mbajt edicioni i 19-të i veprimtarisë tradicionale letrare Calimera, art festival
Tags: , , , ,

Pesë shkrimtarë shqiptarë përkthehen në gjuhën malazeze
Ulqin, 13 qershor – Në kuadër të manifestimit tradicional “Kalimerja poetike 2011”, njëri ndër takimet më elitiste që kultivon kulturën, artin dhe letërsinë shqiptare në Mal të Zi, u përurua edhe përzgjedhja “Pesë shkrimtarët shqiptarë në Malin e Zi”, të përkthyer në gjuhën malazeze. Ky është prezantimi më serioz i krijimtarisë letrare të shqiptarëve në Malin e Zi para auditoriumit malazias. “Ky akt ndodh pesë vjet pas shpalljes së pavarësisë së shtetit të Malit të Zi, ku shqiptarët... Vazhdo

June 14, 2011  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Pesë shkrimtarë shqiptarë përkthehen në gjuhën malazeze
Tags: , ,

Ismet Karamanaga: Valorizimi i resurseve
Turizmi elitar Me kete konstatim pajtohen te gjithe ata te cilet e njohin turizmin, pervec atyre te cilet kane hamburgera dhe merren me shitjen e plastikes. Natyrisht, edhe ata te cilet ofrojne shtreter per 5 euro. Me keqardhje shprehemi keshtu, por keto jane fakte. A eshte mire qe nje qytet me resurset me te bukura natyrore, dhe i cili ka nje numer te madh te akomodimeve ne kategori te ndryshme, te kete nje oferte prej 5 deri ne 10 euro. Thone se ende ka mysafire edhe tash ne shtator. Kane mbetur pak mysafire me te cilet edhe... Vazhdo

October 11, 2010  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Ismet Karamanaga: Valorizimi i resurseve
Tags: , , , , , , , ,

U mbajt edicioni i 17-të i manifestimit letrar “Kalimera poetike”
Basha dhe Çela, pjesë e rrjetës së madhe të Kalimerës Poetike Kryetari i SHAI “Art Club”, mr. Haxhi Shabani, ka thënë se “Kalimera poetike” po përmbush së paku dy synime: komunikimin e vlerave të letërsisë më të mirë shqiptare me lexuesin shqiptar në Malin e Zi dhe më gjerë, por edhe synimin tjetër që ai e ka quajtur ekstra profesional, “po merret me analizat e majave të letërsisë shqiptare dhe më gjerë”. Shabani ka thënë se në të ardhmen synohet që “Kalimera poetike” të shndërrohet në... Vazhdo

July 7, 2009  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on U mbajt edicioni i 17-të i manifestimit letrar “Kalimera poetike”
Tags: , , ,

Orët letrare universitare
1. Tradita Pak më lart se jugu i bregdetit të Adriatikut, mbi disa kodra të vogla, me një histori disa mijëra vjeçare, me dy mijë e pesëqind vjet civilizim, me një detari historikisht shumë të zhvilluar, me plazhe të shumta ranore e shkëmbore, me det e me lumë, shtrihet një qytet me emrin Ulqin i cili ka më së shumti ditë me diell në tërë bregdetin e Adriatikut. Ky qytet gjendet në një nga shtetet më të vogla në botë, në Malin e Zi. Ulqini, nëpër të cilin kanë ardhur, kanë kaluar e kanë mbetur kultura,... Vazhdo

August 28, 2008  :: Kulturë / Kultura, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Orët letrare universitare
Tags: , ,

Në Ulqin u mbajt manifestimi tradicional “Kalimera poetike 2008” në anije në det
Në kuadër të Festivalit “Skena Verore – Ulqini 2008”,u mbajt manifestimi tradicional “Kalimera poetike 2008”, i cili organizohet nga SHAI “Art Club”. Edicioni i sivjetmë i 16-ti me radhë i takimeve letrare tradicionale ndërkombëtare, “Kalimera poetike” që përfundoi të hënën, sivjet u mbajt në një ambient të jashtëzakonshëm, në një anije 4-5 milje larg Ulqinit, në det. Krijimtarisë së Ridvan Dibrës i kushtohet një ditë nga “Kalimera poetike” në Ulqin Shkodër- Në edicionin... Vazhdo

August 7, 2008  :: Kulturë / Kultura, Sporti / Sport :: Comments Off on Në Ulqin u mbajt manifestimi tradicional “Kalimera poetike 2008” në anije në det
Tags: , ,