karate

Adonis Markašević osvojio bronzanu medalju
Juniorski karate reprezentativac Crne Gore Adonis Markašević osvojio je danas bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu u turskom gradu Kinja. On je u kategoriji do 55 kilograma, u meču za treće mjesto, savladao njemačkog reprezentativca 4:1. To je druga medalja za Crnu Goru, nakon što je Anja Jović juče bila zlatna. Član ulcinjskog kluba Čempion u prvom kolu bio je slobodan, u drugom kolu eliminisao je Švajcarca 4:2, dok je u trećem izgubio od Hrvata 4:0. U repesažu bio je bolji od Belgijanca 7:0, a za treće mjesto pobijedio... Vazhdo
Faruk Hasanaga kampion i Malit të Zi + Foto
Në disiplinën e luftrave, medalje të bronzta fituan Katarina Kujunxhiq dhe Tamara Kuzman. Ndërkaq në kata, ekipi i pionierëve u kurorëzua me medalje të argjendtë, kurse Basro Sadikoviqi me medalje të bronztë. Garuesi i Klubit të Karatesë “Albulena”, Faruk Hasanaga, është shpallur kampion në kata individuale për fatosa në Kampionatin e Malit të Zi për fatosa, pionierë, kadetë dhe juniorë. Ai ka qenë garuesi më i dalluar i këtij klubi në këtë kampionat dhe Kupën për seniorë të rinj. Hasanaga... Vazhdo

January 18, 2013  :: Sporti / Sport :: Comments Off on Faruk Hasanaga kampion i Malit të Zi + Foto
Tags: , , ,

Esad Kraja u stolis me medalje të artë në Beograd
Taekwondo Ulqini në Beograd open omega 2012 Gjatë  këtij vikendi me datë 10.03.2012 ne Beograd u mbajtë turneu ndërkombëtarë në sportin olimpik të Taekwondo-së Beograd Open omega 2012 Esad Kraja kthehet me medalje të artë. Në këtë turne morën pjesë 9 shtete me 500 garues. Klubi i Taekowndo-së Ulqini u paraqit me 5 garues, dhe arriti këtët rezultatë: katër medalje, një medalje e artë, dhe tri me dalje të bronzit. Me medalje të artë u shpërblye Esad Kraja. Medalje të bronzit fituan:  Medina Kanaqi, Edina Kraja... Vazhdo
Bronza za Ismaila Buri?a poreklom iz Ulcinja
Ismail Buri? porijeklom iz Ulcinja ?lan reprezentacije Njema?ke osvojio trece mjesto u konkurenciji kadeta borbe 75 kg Ismail Buri? rodjen je 1990. u Bremenhafen-u u Njema?koj. Njegovi roditelji su rodom iz Crne Gore, ta?nije iz Ulcinja. Otac Šaban cijeli je svoj zivot radio i stvarao za buducnost familije, a imao je ljubav koja se zove karate. Tu ljubav prenio je na Ismaila i njegovu bra?u. Familija Buri? je familija u kojoj treningom pocinje i zavrsava dan. Tri brata Buri?a treniraju svakodnevno sa svojim ocem, a trening je... Vazhdo

February 21, 2008  :: Sporti / Sport :: Comments Off on Bronza za Ismaila Buri?a poreklom iz Ulcinja
Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Sot në Trieste fillon kampionati europian në karate për kadetë dhe juniorë
Tahiri dhe Beganoviq përfaqësojnë Malin e Zi në Triest Podgoricë – Përfaqësuesja e Malit të Zi do të marrë pjesë në Kampionatin Europian në Karate për kadetë dhe juniorë, i cili mbahet në Trieste. Kampionati fillon sot dhe do të zgjasë deri të dielen. Në mesin e karateistëve që do të mbrojnë ngjyrat e Përfaqësueses së Malit të Zi në këtë kampionat janë edhe Kreshnik Tahiri nga KK “Ulqini” dhe Anel Beganoviq nga KK “Buduqnost”, i cili për shumë vjet ka mbrojtur ngjyrat e KK... Vazhdo

February 21, 2008  :: Sporti / Sport :: Comments Off on Sot në Trieste fillon kampionati europian në karate për kadetë dhe juniorë
Tags: , , , ,