Kllezna e Poshtme

Dilemat e regjistrimit të popullsisë në Mal të Zi
Diskursi sociopolitik Nga data 1-15 prill tĂ« kĂ«tij viti nĂ« Mal tĂ« Zi do tĂ« mbahet regjistrimi i banorĂ«ve, i shtĂ«pive dhe banesave ku qytetarĂ«t do tĂ« deklarohen edhe mbi pĂ«rkatĂ«sinĂ« e tyre kombĂ«tare, pĂ«rkatĂ«sisht etnike, ka konfirmuar Enti i StatistikĂ«s – Monstat, i cili e pĂ«rgatit edhe e organizon kĂ«tĂ« proces shoqĂ«ror. QytetarĂ«t do tĂ« deklarohen mbi tĂ« dhĂ«nat personale, nĂ«nshtetĂ«sinĂ«, fenĂ« si dhe pĂ«r gjuhen amĂ«tare, Ă«shtĂ« definuar me ligjin e regjistrimit i cili Ă«shtĂ« i pari nĂ« shtetin e pavarur tĂ«... Vazhdo
Cafo Boga: Rrugëdalja nga kjo dramë e stërzgjatur politike në Shqipëri
Dhuna e 21 janarit duhet tĂ« shĂ«rbejĂ« pĂ«r tĂ« zgjuar nga gjumi politikĂ«n dhe shoqĂ«rinĂ« shqiptare – kĂ«shilla se çfarĂ« duhet bĂ«rĂ« e si duhet vepruar Nga Cafo Boga NEW YORK, 24 janar, 2011 – “Lonely Planet” (Planeti i vetmuar), njĂ« udhĂ«zues turistik me famĂ«, kohĂ«t e fundit e numĂ«ronte ShqipĂ«rinĂ« si njĂ« nga dhjetĂ« vendet e para nĂ« botĂ« qĂ« ia vlente tĂ« vizitoje nĂ« vitin 2011. Edicioni i fundit i “Best in Travel” thoshte, jo shumĂ« kohĂ« mĂ« parĂ«, se ndĂ«rsa Ballkani konsiderohej njĂ« destinacion udhĂ«timi... Vazhdo

February 1, 2011  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Cafo Boga: RrugĂ«dalja nga kjo dramĂ« e stĂ«rzgjatur politike nĂ« ShqipĂ«ri
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Shkolla e vjeter në Katerkollë simbol i dijes dhe vetëdijes
Ishte ky kujtimi mĂ« i bukur qĂ« gjithmonĂ« do ta rruaj nĂ« kujtesĂ«n time.ËshtĂ« kjo jeta qĂ« mĂ« mbĂ«rthen e mĂ« shtĂ«rngon kaq shumĂ«.Dua tĂ« bĂ«hem zog e tĂ« kĂ«ndoj kĂ«ngĂ«n mĂ« tĂ« bukur kushtuar ardhmĂ«risĂ« sĂ« ndritur. Do tĂ« depĂ«rtoj nĂ« dyert e zemrĂ«s sĂ« fundit, do tĂ« hap portat dhe tĂ« futem drejt e atje, atje ku u ktheva sĂ«risht sot, atje nĂ« fakt ku kam qenĂ« gjithmonĂ«. Topi E hedh topin nĂ« pullaz Por pullazi prap ma kthen e topi nĂ« duar tĂ« mia vjen KĂ«shtu shko top e eja prap, Mos vono me ardh me vrap. E recitoi... Vazhdo
Filmi dokumentar Ana e Malit thesar që nuk shuhet të autorit Nexhmedin Avdiu
“Ah, si nuk zgjati me shumĂ«â€ – me kĂ«to fjalĂ« gazetari dhe shkrimtari Haxhi Shabani e pĂ«rshkroi filmin dokumentar “Ana e Malit thesar qĂ« nuk shuhet“ tĂ« autorit Nexhmedin Avdiu. Me kĂ«to fjalĂ« mund tĂ« pĂ«rshkruhet edhe e gjithĂ« mbrĂ«mja e promovimit tĂ« kĂ«tij dokumentari qĂ« u shfaq kĂ«tĂ« tĂ« shtunĂ« nĂ« Qendren pĂ«r kulture nĂ« Ulqin. PĂ«r tĂ« ditur se ku do shkojmĂ« – duhet tĂ« dimĂ« se ku kemi qenĂ«. Me pak fjalĂ« ky Ă«shtĂ« edhe mesazhi qĂ« autori i kĂ«tij dokumentari dĂ«shiron tĂ« transmetoj tĂ« shikuesi i sotĂ«m... Vazhdo
Votoni per Top Modelen Ulqinake – Liridona Mehmedoviqin
Votoni online deri me 7 shkurt: Linku direkt:http://www.exploremodeling.com/Casting/BoyMeetsGirl_FashionWeek_Spring2011/51282/Liridona_M.aspx. Boy Meets Girl Fashion Week: Liridona Mehmedovic www.exploremodeling.com Liridona is participating in the Boy Meets Girl Fashion Week on ExploreModeling.com and needs your support! ExploreModeling.com offers honest and effective information and tools for models and is committed to providing a friendly, safe, and pleasant environment for its users. We want to thank friends, family and everyone who... Vazhdo
Emision special i Alba Life TV NY me rastin e Vitit te RI – Video
Te dashur kolege dhe bashkatdhetare, Duke patur parasysh se disa nuk paten mundesi te ndjekin ne televizion programin special te televizionit Alba life,qe u dha ne mbremjen e dates 31 dhjetor 2010,  ne kanalet 34 dhe 35 ne New York dhe ne Diaspora TV, po jua dergoj linkun ku mund ta shikoni te plote emisionin ne youtube: http://www.youtube.com/watch?v=qnxo6ests3a Ne emer te stafit te televizionit Alba life dhe njehere ju urojme Gezuar vitin e ri 2011 dhe ju mirepresim per bashkepunim ketu ne diaspore ne amerike, Zoti ju bekofte per punen... Vazhdo
Amir Sukaliqi: Kamerman Ulqinak qe thyeu rekordet ne SHBA
Interviste e z. Amir Suka, Drejtor i Programit te Alba Life TV Amir Sukalic eshte Drejtor i Programit te Televizionit Alba Life Inc. Ai eshte njekohesisht dhe themelues e producent i studjos Albapro, e cila eshte specializuar per dasma dhe vidio muzik.  Eshte fitues i 2 çmimeve prestigjioze “EMMY” per editim ne Televizion dhe per firmen e tij te preferuar per dasmat moderne.  Ka mbaruar “Kingsborough Community College” per Broadcasting dhe si editor filmi ne Shkollen e Artit ne Manhattan.  Z.Suka eshte Senior director i fotografise... Vazhdo
Ekskluzive senzacionale…Komuna Ana e Malit…realitet e domosdoshmeri….
Bashksia Ana Mali…Katerkoll ULQINI ka det…… pra kthimi ne traditen DETARE barkat- fllugat- kaiket velat rremat..peshkarexhet, sherbimi Hotelerik.., ANA MALIT ka Token Ujin kodrat bjeshket, kthehet BLEGTORIS BUJQSIS…. e, te fiillojne livrimi i menjihershem e JO djerr tokat e bosh katunet..perndryshe trendi qe ANAMALSAT jan ba gjith KAMARIERA GJEDHBASSa…nejse taksirati elem…. PIKSPARIT..duhet kuptu ku jeton nga vjen ku e ke Shpin… edukata familjare, pergaditja fiziko shpirtnore.., ku punon, kush... Vazhdo
Dita e flamurit u festua me madhĂ«shti nĂ« Staten Island, NY, nga Shoqata Shqiptaro Amerikane “Ana e Malit”
Shoqata Shqiptaro Amerikane “Ana e Malit” festoi me madhĂ«shti, mĂ« 28 NĂ«ntor 2010, DitĂ«n e PavarĂ«sisĂ«, nĂ« restorantin “Vanderbilt” nĂ« Staten Island, New York . Qindra shqiptarĂ« u mblodhĂ«n nĂ« kĂ«tĂ« ditĂ« tĂ« bukur festive, nĂ« ditĂ«n e shenjtĂ« tĂ« Flamurit shqiptar! Ngjyrat kuq e zi, nĂ« gjithĂ« mjediset e kĂ«tij restoranti i kishin dhĂ«nĂ« njĂ« pamje sa festive aq dhe patriotike, ishullit magjepsĂ«s, tĂ« quajtur Staten Island, nĂ« New York . NdĂ«rsa i shikoja tavolinat e zbukuruara me ngjyrat e Flamurit... Vazhdo
Të ndihmojmë së bashku viktimat e përmbytjes në Anë të Malit
Shoqata Shqiptaro Amerikane Ana e Malit nĂ« New York organizon mbledhjen e fondeve pĂ«r tĂ« dĂ«mtuarit nga pĂ«rmbytjet nĂ« AnĂ« tĂ« Malit. FatkeqĂ«sia natyrore qĂ« ka pĂ«rfshirĂ« AnĂ«n e Malit dhe zona tĂ« tjera nĂ« vend, Ă«shtĂ« vendosur nĂ« qendĂ«r tĂ« vĂ«mendjes sĂ« shqiptarĂ«ve tĂ« AmerikĂ«s, familjeve shqiptare nĂ« AmerikĂ«, tĂ« komunitetit shqiptaro-amerikan. KĂ«to ditĂ« pas festave tĂ« 28 NĂ«ntorit, shqetĂ«simi i shqiptarĂ«ve tĂ« AmerikĂ«s Ă«shtĂ« pĂ«r t’u ardhur nĂ« ndihmĂ«, e tĂ« jenĂ« nĂ« mbĂ«shtetjen e familjarĂ«ve tĂ«... Vazhdo

Page 2 of 41234