komuna e ulqinit

Komuna e Ulqinit fiton mirenjohjen Hasan Prishtina
NĂ« qytetin e PejĂ«s u shĂ«nua 20 vjetori i themelimit tĂ« ShoqatĂ«s pĂ«r kthimin e shqiptarĂ«ve tĂ« shpĂ«rngulur nga trojet e veta dhe iu nda çmimi ’’Hasan Prishtina’’ personaliteteve dhe qyteteve qĂ« ndihmuan nĂ« parandalimin e pastrimin etnik tĂ« KosovĂ«s. NĂ« kĂ«tĂ« solemnitet ishte i ftuar dhe kryetari GĂ«zim Hajdinaga i cili pas dorĂ«zimit tĂ« mirĂ«njohjes pĂ«rshĂ«ndeti nĂ« emĂ«r tĂ« qytetarĂ«ve tĂ« KomunĂ«s sĂ« Ulqinit. Krahas zyrtarĂ«ve nga Kosova nĂ« kĂ«tĂ« ceremoni ishin ambasadori Viliam Voker, kryetarĂ« tĂ« komunave... Vazhdo
Në sallën e Komunës së Ulqinit u organizua takimi tradicional i 8. Marsit
PĂ«r nder tĂ« 8. Marsit – DitĂ«s sĂ« NĂ«nave nĂ« sallĂ«n e KomunĂ«s sĂ« Ulqinit u organizuar takimi tradicional ku pĂ«rveç tĂ« punĂ«suarave nĂ« organet e komunĂ«s ishin dhe ata tĂ« organeve republikane dhe sipĂ«rmarrjeve ku ajo Ă«shtĂ« themelues.TĂ« pranishmet i pĂ«rshĂ«ndeti kryetari i KomunĂ«s z. GĂ«zim Hajdinaga i cili edhe me kĂ«tĂ« rast theksoi qĂ« grate nĂ« çdo segment e kanĂ« justifikuar plotĂ«sisht besimin e dhĂ«nĂ« dhe se ata pĂ«rherĂ« mund tĂ« llogarisin nĂ« pĂ«rkrahjen e ekzekutivit tĂ« Ulqinit. MĂ« tej ai nĂ«nvizoi qĂ«... Vazhdo

March 8, 2010  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on NĂ« sallĂ«n e KomunĂ«s sĂ« Ulqinit u organizua takimi tradicional i 8. Marsit
Tags: , , , , , ,

Kokteji i Vitit te Ri / Novogodisnji koktel – Komuna e Ulqinit / Opstina Ulcinj
NĂ« Hotelin “Mediteran” Komuna e Ulqinit organizoi koktejin e fundvitit. NĂ« kĂ«tĂ« takim tashmĂ« tradicional morrĂ«n pjesĂ« njĂ« numĂ«r i madhĂ« i qytetarĂ«ve, pjesĂ«tarĂ«ve tĂ« jetĂ«s publike tĂ« Ulqinit. #gallery-2 { margin: auto; } #gallery-2 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 33%; } #gallery-2 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-2 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */  Vazhdo

January 13, 2010  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Kokteji i Vitit te Ri / Novogodisnji koktel – Komuna e Ulqinit / Opstina Ulcinj
Tags: , , , , , , , , , ,

Radio Elita nga Ulqini me nje manifestim  kulturor  kujtoi dy figura te shquara te popullit anglez,  Lord  Bajronin dhe Mis  Edith Durhamin dhe lidhjet e tyre me boten shqiptare
Emra anglezesh te shquar si Lord Bajroni  dhe Mis Edith Durhami  jane pika referimi  per shqiptaret, per lidhjet e hershme  shpirterore  dhe kulturore me  boten anglosaksone. Ata  ishin miq te sinqerte  andaj  eshte ne nderin e cdo shqiptari  te nderojne  dhe te duan  mikun dashamires  e te  vertete  qe sollen Evropen NDER SHQIPTARE  DHE I BENE ATA TE  NJOHUR NE BOTE. Keta dy personalitete  erdhen permes   nje manifestimi kulturor  qe  organizoi Radio Elita  ne  kuader te projektit ,,Dialogu i Kulturave,,  qe ... Vazhdo
Ndërpriten pushimet në Ulqin,nga muaji i shenjt i Ramazanit
Plazhi i Ulqinit vĂ«rehet se pĂ«soi njĂ« reduktim dramatik tĂ« numrit tĂ« pushuesve nga Kosova, Maqedonia dhe Bosna  gjatĂ« javĂ«s sĂ« fundit, reduktim qĂ« shpjegohet me fillimin e muajit tĂ« Ramazanit pĂ«r besimtarĂ«t myslimanĂ«. PronarĂ« hotelesh dhe restorantesh raportuan se njĂ« pjesĂ« e konsiderueshme e klientĂ«ve tĂ« tyre patĂ«n bĂ«rĂ« gati valixhet dhe qenĂ« nisur pĂ«r t‘u kthyer nĂ« shtĂ«pi. “Problemi nuk qĂ«ndron vetĂ«m pĂ«r kĂ«tĂ« vit. Imagjinoj se çfarĂ« mund tĂ« ndodhĂ« vitin e ardhshĂ«m, kur Ramazani pritet tĂ« fillojĂ«... Vazhdo

September 2, 2009  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on NdĂ«rpriten pushimet nĂ« Ulqin,nga muaji i shenjt i Ramazanit
Tags: , ,

KUMTESË: Buxheti i KomunĂ«s sĂ« Ulqinit
TĂ« nderuar qytetar, Po mbushen plot tre vite nga zgjedhjet lokale dhe fatkeqĂ«sisht prapĂ« mund tĂ« konstatojmĂ« qĂ« nĂ«se realizimi i premtimeve vazhdon me kĂ«tĂ« dinamikĂ« pushteti lokal i Ulqinit do tĂ« realizojĂ« vetĂ«m disa copa  tĂ« vogla nga ato çka ka premtuar. MĂ« shumĂ« sĂ« dy muaj jemi duke tentuar qĂ« nga Sekretariati pĂ«r buxhet dhe financa tĂ« fitojmĂ« tĂ« dhĂ«na mbi realizimin e buxhetit pĂ«r tremujorin e parĂ« tĂ« kĂ«tij viti. Me nĂ« fund janĂ« mĂ«shiruar dhe para dy ditĂ«sh na kanĂ« dĂ«rguar tĂ« dhĂ«nat mbi realizimin... Vazhdo

June 19, 2009  :: Politika :: Comments Off on KUMTESË: Buxheti i KomunĂ«s sĂ« Ulqinit
Tags: , , , , ,

Gani Vogliqi, i fton qytetarët e Kosovës të pushojn në Ulqin
Mbi 40 vjet zanat hotelerie Babai i hotelerisĂ« Profesionin e hotelierit falĂ« shĂ«ndetit tĂ« mirĂ«, ka arritur ta ushtrojĂ« mbi 40 vjet, profesion tĂ« cilin e ushtron edhe mĂ« tutje me shumĂ« zell. QĂ« nga viti 1961 Gani Vogliqi, merret me ushtrimin e zejes hoteliere dhe tash ka kaluar 48 vjet pĂ«rvojĂ« pune nĂ« kĂ«tĂ« zanat. Ai tregon se ka qenĂ« gjithmonĂ« shumĂ« i suksesshĂ«m nĂ« hotelieri, sepse ka qenĂ« i dashuruar nĂ« kĂ«tĂ« zeje. Gani Vogliqi, 63 vjeçar jeton mu skaj KalasĂ« sĂ« Ulqinit, ku kanĂ« jetuar edhe etĂ«rit e tij. PĂ«r... Vazhdo
KUMTESE – Kaldermimi dhe bllokimi i rruges
FORCA E RE DEMOKRATIKE – KUMTESË PËR MEDIJA ULQIN – 28-05-2009 KalldrĂ«mimi Bllokimi i arteries kyçe ne KomunĂ«n e Ulqinit po zgjatĂ« edhe pas çeljes zyrtare tĂ« rrugĂ«s nĂ« ÇarshinĂ« e qytetit. Puna e stĂ«rzgjatur nĂ« kalldrĂ«mimin e rreth 100 metrave rrugĂ« po vazhdon tutje. Rruga u mbyll pĂ«r trafik, nĂ« kohĂ« dhe afat tĂ« pacaktuar. Mbyllja nuk Ă«shtĂ« pĂ«rcjell me kurrfarĂ« informimi – tabele ku do tĂ« duhej tĂ« qĂ«ndronte data e mbylljes dhe data e pĂ«rfundimit te punimeve. NjĂ« trajtim tejet mospĂ«rfilljes... Vazhdo
Doli nga shtypi libri “Shasi i lashtĂ«, monument i kulturĂ«s”
Doli nga shtypi libri “Shasi i lashtĂ«, monument i kulturĂ«s” KĂ«to ditĂ« doli nga shtypi libri “Shasi i lashtĂ«, monument i kulturĂ«s”. Libri Ă«shtĂ« pĂ«rmbledhje e kumtesave tĂ« mbajtura nĂ« Sesionin shkencor me tĂ« njĂ«jtin emĂ«r i cili u organizua nga Shoqata “Ora” mĂ« 16-17 maj 2008 nĂ« Ulqin. NĂ« libĂ«r pĂ«rfshihen kumtesat e 13 studiuesve nga Mali i Zi, ShqipĂ«ria dhe Kosova qĂ« morĂ«n pjesĂ« nĂ« Sesion. Kumtesat trajtojnĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« kronologjike dhe multidisiplinare Shasin, qĂ« nga periudha e lindjes sĂ« tij deri... Vazhdo
Inaugurimi i kalldremimit të qendrës së qytetit të Ulqinit
TĂ« nderuar qytetarĂ«, Ruajtja dhe valorizimi i trashĂ«gimisĂ« kulturore dhe historike Ă«shtĂ« preokupimi ynĂ« i vazhdueshĂ«m. Pas njĂ« pune intensive nga ana e ekspertĂ«ve me kĂ«naqĂ«si konstatojmĂ« se punimet ne kalldremimin e qendrĂ«s sĂ« qytetit dhe nĂ« kronin me shkalla jane drejtĂ« pĂ«rfundimit. Inaugurimi i tyre do tĂ« bĂ«het me datĂ«n 30 prill tĂ« enjten ora l8.30. Me kĂ«tĂ« rast Ă«shtĂ« paraparĂ« njĂ« program i begatĂ« kulturo artistik, ku artistĂ« tĂ« njohur, ansamble dhe valltarĂ« do tĂ« angazhohen pĂ«r argĂ«timin tuaj. NdĂ«rkohĂ«... Vazhdo

April 28, 2009  :: ShoqĂ«ria / DruĆĄtvo :: Comments Off on Inaugurimi i kalldremimit tĂ« qendrĂ«s sĂ« qytetit tĂ« Ulqinit
Tags: , , , , ,

Page 10 of 11« First...7891011