Kosova

Neglizhohet hapja e ambasadës në Mal të Zi
Na kanë njohur si shtet qysh në vitin 2009, por as pas gati katër vjetësh Kosova dhe Mali i Zi nuk kanë vendosur për shkëmbimin e ambasadorëve, gjegjësisht hapjen e ambasadave. Ndonëse, zyrtarët e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës thonë se kjo vonesë ka të bëjë më shumë me planifikimet e kësaj Ministrie, opozita konsideron se problemet qëndrojnë te të dyja palët, shkruan gazeta “Zëri”.. Sipas gazetës, presidenti i Malit të Zi, Filip Vujanoviq, para pak kohe ka kushtëzuar Kosovën që të njohë... Vazhdo

January 14, 2013  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Neglizhohet hapja e ambasadës në Mal të Zi
Tags: ,

Ministri Makolli takoi zv.ministrin për diasporë të Malit të Zi,Branislav Karadžić
Ministri i Diasporës në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Ibrahim Makolli, u takua me zv/ministrin dhe drejtorin e përgjithshëm për çështjet konsullore dhe për diasporë në Republikën e Malit të Zi, Branislav Karadžić, me drejtorin për diasporën e Malit të Zi, Gordan Stojović, si dhe me kryetarin e shoqatës së malazezve të Kosovës, njëherësh kryetar i Partisë Demokratike Malazeze, Slobodan Vujičić. Në këtë takim, ministri Makolli i njoftoi të pranishmit për aktivitetet dhe fushëveprimin e Ministrisë... Vazhdo

December 21, 2012  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Ministri Makolli takoi zv.ministrin për diasporë të Malit të Zi,Branislav Karadžić
Tags: , , ,

Ramush Haradinaj mbërrin në Kosovë – Video
Haradinaj kthehet sot, ta presim të gjithë fitimtarin Këshilli Organizues për pritjen e Kryetarit të AAK-së dhe ish-Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, njofton se Haradinaj pritet të arrijë në Aeroportin e Prishtinës në ora 17:00 me një fluturim të veçantë nga Holanda. Adresimin e parë para mediave do ta ketë në aeroport rreth orës 17:15. Pritja është e organizuar nën mbikëqyrjen e protokollit të shtetit. Në ora 19:00 Haradinaj pritet t’ui adresohet qytetarëve në Sheshin “Nënë Tereza”. (RTK) Ramush... Vazhdo

November 29, 2012  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Ramush Haradinaj mbërrin në Kosovë – Video
Tags: ,

Vizite nga Ulqini, Mesharit të Gjon Buzukut nëTirane
Në sytë e intelektualëve shqiptarë nga Ulqini shihej qartë emocioni i takimit me këto dokumenta kaq të rëndësishëm sidomos ai i mesharit të Gjon Buzukut, një dokument themltar i cili qëndron në fillesat e shkrimit të gjuhës shqipe. Rastësia ka sjellë që gjatë ditës Dr.Simë Dobreci,Prof.dr.Ruzhdi Ushaku,z.Tahir Tahiri (Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Malin Zi),publicisti Ibrahim Berjashi dhe z.Kryetari i Komisionit për kulturë,Hajredin Kovaçi,  kanë diskutuar rreth përkthimit të mesharit... Vazhdo

November 19, 2012  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Vizite nga Ulqini, Mesharit të Gjon Buzukut nëTirane
Tags: , , , ,

Ministri Hoxhaj priti deputetin shqiptar në Mal të Zi, Fatmir Gjeka
Prishtinë, 10 nëntor 2012 – Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, ka pritur sot në takim deputetin shqiptar në Parlamentin e Malit të Zi, lider i “Koalicionit Shqiptar”, Fatmir Gjeka. Pas takimit, ministri Hoxhaj ka vlerësuar lartë bashkëpunimin e rregullt me partitë politike të shqiptarëve në Mal të Zi, si dhe me institucionet e Malit të Zi. Hoxhaj tha se Qeveria e Republikës së Kosovës ka një bashkëpunim të shkëlqyer me Qeverinë e Malit të Zi. “Dy ministritë tona kanë... Vazhdo

November 10, 2012  :: Ngjarjet - Events, Politika :: Comments Off on Ministri Hoxhaj priti deputetin shqiptar në Mal të Zi, Fatmir Gjeka
Tags: , , , , , , , , ,

Miss Globe International 2012 in Ulcinj Montenegro
Miss Globe 2012 26 October – 10 November WORLD FINAL 10 NOVEMBER 2012 PALACE OF SPORTS, VLORA – ALBANIA Miss Globe ® 2012 Program From 26-29 of October contestants’ arrivals at Rinas Airport, (for all the contestants there will be a special desk on the right side of the passport check with the writing Miss Globe receiving desk)Tirana Albania accommodation at the Hotel Tropical Resort( www.tropikalresort.com ) Durres (beach) and photo shooting sessions with the respective national costumes for the MG magazine 2012. October 30:... Vazhdo
Hana Cakuli në shërbim për viktimat e trafikimit në Kosovë
Trafikimi i fëmijëve – Shenjat dhe burimet Fëmijët mund të shfrytëzohen për arsye të ndryshme: për shfrytëzim seksual, për punë dhe për lypje. Shfrytëzimi i fëmijëve për qëllime të tilla është duke e dëmtuar mirëqenien e fëmijëve, dhe për fat të keq është duke ndodhur në ditët e sotme anembanë botës si dhe në Kosovë. Duke u ndodhur në njërën nga këto situata të përshkruara më poshtë është një gjë e tmerrshme. Por ky nuk është faji i fëmijëve të cilët e gjejnë veten në rrethana... Vazhdo

October 8, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Hana Cakuli në shërbim për viktimat e trafikimit në Kosovë
Tags: , , , , , , ,

MAShT e gatshme të ndihmojë arsimimin e të rinjve të Malit të Zi
Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, z.Ramë Buja, priti sot ministrin për të Drejtat e Pakicave në Qeverinë e Malit të Zi, z.Hamdi Hasani, me të cilin bisedoi për mundësitë e bashkëpunimit në mes dy vendeve në fushën e arsimit Ministri Buja e njoftoi z. Hasani me të arriturat dhe sfidat me të cilat arsimi në Kosovë është ballafaquar në të kaluarën e afërt, si dhe me synimet dhe objektivat që MAShT ka për të ardhmen. Ministri shprehu gatishmërinë që të ndihmojë arsimimin e të rinjve të Malit... Vazhdo

October 5, 2012  :: Rajoni / Region :: Comments Off on MAShT e gatshme të ndihmojë arsimimin e të rinjve të Malit të Zi
Tags: , , ,

Tv Rrokum: Programi i Mëngjesit prej hotel Mediteranit në Ulqin – Live
Ne hotelin Mediteran ne Ulqin ekipi I RrokumTV po realizon per shikuesit kosovar emisione te pregaditura gjate diteve te  sezonit turistik Ulqini 2012…. Hoteli Mediteran eshte nikoqire e ekipit te RrokumTV dhe ndihmon ne promovimin e turizimit nepermjet realizimit te studios se emisionit te mengjesit “Mengjesi ne Mediteran” me autore Enkela Bisha,nga ora 08-09,00…gjithashtu emisioni I mbremjes “SONTE” me autor Irhan Jubicen percjell tek shikuesit e RrokumTV Festivalin Skena Verore 2012,nga ora 21-22,30…. Sponzor Hotel Mediteran... Vazhdo
Plazha & restaurant “Saranda Beach” Ulqin
Njëra ndër plazhet dhe restorantet më atraktive në plazhën e madhe të Ulqinit, është  edhe plazha dhe restoranti Saranda Beach. Kjo plazh dhe restoranti i saj lukzos shtrihet  në një hapësirë jo larg fillimit të plazhit të madh. Saranda Beach, ka kapacitete të mjaftueshme të shtretërve dhe po ashtu ushqime të të gjitha llojeve të përgatitura nga specialistët  e kuzhinave.  Kjo plazh dhe restoranti, ofrojnë qmimet më të lira në rajon dhe të cilat nuk ndyrshojnë  gjatë tërë vitit. Njëri  ndër specialitetet... Vazhdo

Page 1 of 3512345...102030...Last »