kraja

StudentĂ«t e Ulqinit nĂ« PrishtinĂ«,festojnĂ« 100-vjetorin e PavarĂ«sisĂ« sĂ« ShqipĂ«risĂ« – Video
Me rastin e 100-vjetorit tĂ« PavarĂ«sisĂ« sĂ« ShqipĂ«risĂ«, festimet u ndjenĂ« edhe tek studentĂ«t nga Ulqini,Ana Malit dhe viseve tjera nga Mali I Zi nĂ« PrishtinĂ«.NĂ« ceremoninĂ« e organizuar pĂ«r kĂ«tĂ« 100-vjetor njĂ« pĂ«rshĂ«ndetje tĂ« veçantĂ« janĂ« duke na dhuruar  studentet ulqinakĂ« duke u fotografuar  pĂ«r  nder tĂ« 100-vjetorit tĂ« PavarĂ«sisĂ« sĂ« ShqipĂ«risĂ«. Shiko FotografitĂ« tĂ« postuara nĂ« Facebook: StudentĂ«t e Ulqinit nĂ« PrishtinĂ« #gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float:... Vazhdo

November 24, 2012  :: Rajoni / Region :: Comments Off on StudentĂ«t e Ulqinit nĂ« PrishtinĂ«,festojnĂ« 100-vjetorin e PavarĂ«sisĂ« sĂ« ShqipĂ«risĂ« – Video
Tags: , , , , ,

Bardhi pĂ«rsĂ«rit kĂ«rkesĂ«n pĂ«r hapjen e pikĂ«s kufitare Hutaj/Skje – Zogaj
BARDHI PËRSËRIT KËRKESËN KRYEMINISTRIT LLUKSHIQ PËR HAPJEN E PIKËS  KUFITARE HUTAJ/SKJE – ZOGAJ   Mehmet Bardhi, kryetar i LD nĂ« MZ dhe deputet nĂ« Kuvendin e Malit tĂ« Zi, kĂ«to ditĂ« pĂ«rsĂ«ri u dĂ«rgoi kĂ«rkesĂ« kryeministrit tĂ« Malit tĂ« Zi, z. I. Llukshiq dhe Ministrit tĂ« PunĂ«ve tĂ« Brendshme z. I. Brajoviq,  pĂ«r hapjen e pikes kufitare  pĂ«r komunikacion rrugor tokĂ«sor dhe ujor, nĂ« breg tĂ« Liqenit tĂ« ShkodrĂ«s, nĂ« katundin HUTAJ/SKJE – ZOGAJ, komuna  e Tivarit gjegjĂ«sisht  Qarku i ShkodrĂ«s. NĂ« kĂ«tĂ«... Vazhdo

September 7, 2012  :: Opinione :: Comments Off on Bardhi pĂ«rsĂ«rit kĂ«rkesĂ«n pĂ«r hapjen e pikĂ«s kufitare Hutaj/Skje – Zogaj
Tags: , ,

Bashkesia Islame e Malit te Zi shtron iftare ne Kraje
Per te disaten here me radhe Meshihati i Bashkesise Islame te Malit te Zi, me rastin e muajit te madherueshem te Ramazanit te henen (13.08.2012) ka shtruar nje iftare per agjeruesit e Ramazanit ne Kraje. Ky iftare u mbajt ne hollin e Restorant “Rozafa” ne Ostros. Te ftuar ne kete iftare ishin reth 50 agjerues nga te gjithe rethet e Krajes. Ndersa te pranishem nder te tjere ishin z.Omer Kajoshaj, nendrejtor i medreses “Mehmet Fatih” ne Podgorice, Irfan Kaca imam ne xhamine e Muriqit si dhe zyrtare te tjere te Bashkesise... Vazhdo

August 14, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Rajoni / Region :: Comments Off on Bashkesia Islame e Malit te Zi shtron iftare ne Kraje
Tags: , ,

Familjet Ulqinake,Ana Malit dhe Kraja mikpritës i femijëve Kosovar + Foto + Video
Ne kuader te veprimtarive per shenimin e 100 vjetorit te pavaresise se shtetit shqiptar, shoqata e gruas ANIMA nga Ulqini dhe grupi i grave intelektuale nga Ulqini, Ana e Malit dhe Kraja , kane organizuar per te gjashtin vit pushime falas ne qytetin e Ulqinit per 100 femije jetim nga Kosova. Femijet kane mberritur ne Ulqin te shtunen me 9 qershore reth ores 14:00 dhe jane sistemuar ne familjet bamirese ne Ulqin. Gjate diteve qe jane duke qendruar ne Ulqin, femijet nga Kosova pervec qe kane shijuar plazhin e Ulqinit, kane bere vizita edhe... Vazhdo
Emigrimi, si po shpopullohen trevat shqiptare në Malin e Zi
Nga Anila Dushi NĂ« KrajĂ« tĂ« Malit tĂ« Zi u mbajt pĂ«r tĂ« pestin vit radhazi “Festa e gĂ«shtenjave”, njĂ« manifestim i cili tashmĂ« ka hyrĂ« nĂ« traditĂ«n e tij pĂ«r kĂ«tĂ« zonĂ«. NĂ« qendĂ«r tĂ« Ostrosit, qĂ« Ă«shtĂ« edhe qendra e zonĂ«s sĂ« KrajĂ«s, organizatorĂ«t kishin vendosur qĂ« tĂ« mbanin edhe panairin me produktet e banorĂ«vevendas, ku dominonte gĂ«shtenja, peshku dhe duhani, por edhe produkte tjera tĂ« zonave bregdetare tĂ« Malit tĂ« Zi. NĂ« kĂ«tĂ« zonĂ« tĂ« populluar nga shqiptarĂ« autoktonĂ«, qenĂ« tĂ« pranishĂ«m njĂ«... Vazhdo
Kraja, rendimi i situates ekonomike zbrazet zona
Treva e KrajĂ«s e cila ndodhĂ«t nĂ« territorin e shtetit tĂ« Malit tĂ« Zi nĂ« kufi me ShqipĂ«rine shtrihet pĂ«rgjatĂ« Liqenit tĂ« Shkodres dhe nĂ«n majen e Malit Rumi. Kjo trevĂ« ashtu si gjithĂ« trveat tjera shqiptare nĂ« Mal tĂ« Zi Ă«shtĂ« pĂ«rballur me emigrimin dhe zbrazjen e saj. Ali Gjeçbritja mĂ«sues nĂ« shkollĂ«n 8 vjeçare “Gjergj Kastrioti- Skenderbeu” nĂ« KrajĂ«, njĂ«heresh edhe anĂ«tar i i KĂ«shillit Bashkiak tĂ« Tivarit shprehet se situata ekonomike e rĂ«nduar nga viti nĂ« vit ka diktuar largimin e tĂ« rinjĂ«ve nga kjo... Vazhdo
“Festa e geshtenjave-Kraje 2011”,perfundon me sukses – Video
Ka perfunduar me sukses per te pesten here me radhe, manifestimi bujqesor, turistik e kulturore “Festa e geshtenjave-Kraje 2011”. Kjo feste gjitheperfshirese pati nje interesim te jashtezakonshem si kurre me pare. Ne rruget kryesore ne qender te Ostrosit qe ne oret e para te mengjesit ishin reduar shites te ndryshem nga Kraja, Ana e Malit e Ulqnin me prodhime te ndryshme bujqesore. Verehej nje numer i shumte policesh qe po vendosin rendin per te mos lejuar bllokimin e komunikacionit. Me kalimin e oreve, reth ores 11:00 Ostrosi... Vazhdo
Konferenca shkencore “Kraja me veçantitĂ« shestanase nĂ« rrjedhĂ«n e shekujve”- Video
NjĂ« tubim i suksesshĂ«m gjithĂ«kombĂ«tar Konferenca shkencore “Kraja me veçantitë shestanase nĂ« rrjedhĂ«n e shekujve”, e cila u mbajt ditĂ« mĂ« parĂ« nĂ« Ulqin, ka qenĂ« një organizim i suksesshĂ«m dhe ia ka arritur qĂ«llimit tĂ« saj, vlerĂ«son anĂ«tari i kĂ«shillit organizues tĂ« kĂ«saj konference, prof. dr. Simë Dobreci. Sipas tij, qĂ«llimi i konferencĂ«s ishte qĂ« të vĂ«rtetojĂ« me dokumente dhe me fakte se së pari, kranjanĂ«t dhe shestanasit janĂ« shqiptarë dhe, sĂ« dyti, qĂ« ata janĂ« popull autokton nĂ« Mal... Vazhdo

October 29, 2011  :: KulturĂ« / Kultura :: Comments Off on Konferenca shkencore “Kraja me veçantitĂ« shestanase nĂ« rrjedhĂ«n e shekujve”- Video
Tags: , , ,

Shkolla e vjetër në Katërkollë simbol i dijes dhe vetëdijes
MĂ«suesit veteran: Haxhi Taipi, Xhemal Hoxha, Rrukije Lika Shaba dhe sekretari i parĂ« i shkollĂ«s sĂ« vjetĂ«r nĂ« KatĂ«rkollĂ« z.Shaban Hoxha nĂ« oborr tĂ« shkollĂ«s sĂ« vjetĂ«r. (pjesĂ« nga skenari i dokumentarit kushtuar kĂ«saj shkolle) Ky gur dhe ky mur nĂ« të kaluarĂ«n e tyre tjerrin të bukuren .Prandaj dua që vetja ime tĂ« mĂ« kthej borxhin e ditĂ«ve tĂ« mia të kaluara kĂ«tu.E kaluara nuk ka ikur, por dikush e largoi nĂ« padukshmĂ«ri dhe kĂ«shtu mbeti peng i kohĂ«s. UnĂ« s’mund t’i lĂ« anash lulet qĂ«... Vazhdo
Shfletoni revistĂ«n shkollore ShkĂ«ndijat – KatĂ«rkollĂ«
Redaksia e revistĂ«s ShkĂ«ndijat uron kolektivin e ShkollĂ«s fillore“Bedri Elezaga“nĂ« KatĂ«rkollĂ«,me rastin e DitĂ«s sĂ« ShkollĂ«s – 15 maj. Faliminderojm kryeredaktoren e RevistĂ«s “ShkĂ«ndijat” zonjĂ«n Luljeta Avdiu – Cura dhe ekipin e saj redaktues. Shfletoni revistĂ«n shkollore ShkĂ«ndijat – KatĂ«rkollĂ« Link: https://acrobat.com/#d=FbPQJWVj4kWfcO59r2mq3A ose kliko nĂ« Fotografi Redaksia e revistĂ«s ShkĂ«ndijat uron kolektivin e ShkollĂ«s fillore“Bedri Elezaga“nĂ« KatĂ«rkollĂ«,me rastin e DitĂ«s... Vazhdo

Page 1 of 3123