KRAVAR

NĂ« Ulqin situatĂ« e jashtĂ«zakonshme – Video eskluzive nga Hatixhe Nelaj
Evakuohen 246 persona nga zonat e pĂ«rmbytura nĂ« Ulqin,situatĂ« e jashtĂ«zakonshme Nga Hatixhe Nelaj 04.12.2010 Situata nĂ« Ulqin Ă«shtĂ« shumĂ« e rĂ«nduar  dhe alarmante, dhe çka Ă«shtĂ« mĂ« e keqja gjendja Ă«shtĂ« duke u pĂ«rkeqĂ«suar nga ora nĂ« orĂ«. Evakuimi i banorĂ«ve ka filluar,sipas tĂ« dhĂ«nave nga Ministria e PunĂ«ve tĂ« Brenshme nĂ« Ulqin sot janĂ« evakuar 246 persona,deri sa disa nuk dĂ«gjojnĂ« tĂ« lĂ«shojnĂ« shtipitĂ« e tyre. BanorĂ«t e Shtojit,Reçit,GjĂ«n Gjergjit dhe Sutjelit janĂ« duke bĂ«rĂ« tĂ« pamundĂ«rĂ«n tĂ«... Vazhdo
Permbytjet ne Ane te Malit: MijĂ«ra hektarĂ« e shtĂ«pi nĂ«n ujĂ« – Video LIVE
Ulqim 3.12.2010 Ana Malit  po perjeton nje situate dramatike me permbytjet. Vershimi i lumit Buna vazhdon, ndonese me shum i vrullshem se ditet e kaluara. Por deri kur ujerat e lumit Buna te terhiqen, pamja qe ofrohet nga qielli tregon situaten gati apokaliptike te permbytjeve. Me mijera hektare toke te permbytura ne Ane te Malit e qindra shtepi nen uje, shume prej te cilave tashme u duken vetem catite. Pamjet e marra nga lart nga fotografit,tregojne se edhe ne kushte te veshtira disa prej banoreve nuk kane braktisur shtepite duke sfiduar... Vazhdo
Situata hidroologjike nĂ« komunĂ«n e Ulqinit jashtĂ« kontrolle, pĂ«rbytje qĂ« nuk mbahen mend nĂ« tri dekadat e fundit – Video
02.12.2010 Nga Hatixhe Nelaj Situate hidroologjike nĂ« komunĂ«n e Ulqinit ka dalur nga kontrolla,tĂ« pĂ«rmbytura janĂ« tĂ« gjitha viset pranĂ« bregut tĂ« lumit Buna,banorĂ«t e kĂ«saj zone nuk mbajnĂ« mend pĂ«rbytje tĂ« tilla madje nĂ« 3 dekadat e fundit nuk kishte pĂ«rmbytje tĂ« kĂ«saj pĂ«rmase. Evakuimi i bagĂ«tive Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« qĂ« para dy ditĂ«ve nĂ« zonĂ«n e Boreve,ndĂ«rkohĂ« qĂ« sot pas ngritjes sĂ« nivelit tĂ« ujit qĂ« nĂ« disa vende arrin edhe nĂ« 2 metra nga toka, Ă«shtĂ« duke u bĂ«rĂ« edhe evakuimi i pleqĂ«ve dhe fĂ«mijĂ«ve.... Vazhdo
PĂ«rsĂ«riten pĂ«rmbytjet e janarit nĂ« viset pĂ«rgjatĂ« bregut tĂ« lumit Buna – Video
TĂ« reshurat e dendura qĂ« kanĂ« rĂ«nĂ« gjatĂ« gjithĂ« nates kanĂ« pĂ«rkeqsuar situatĂ«n nĂ« viset pranĂ« bregut tĂ« lumit Buna.PikĂ«risht tĂ« pĂ«rmbytura janĂ« fshatrat Bore,Fraskanjel,LisĂ«n,ku mjet komunikimi  me tokĂ«n Ă«shtĂ« lundra. NĂ« fshatin Bore uji ka hyrĂ« nĂ« disa shtĂ«pi,aksi rrugor Bore-SukubinĂ« Ă«shtĂ« i bllokuar,e njĂ«jta situat Ă«shtĂ« edhe nĂ« Fraskanjel dhe LisĂ«n ku kanĂ« mĂ« shumĂ« dĂ«me nĂ« ekonomi.Skender Heba nga Fraskanjeli shprehet se Ă«shtĂ« shkatrruar çdo gjĂ« qĂ« kanĂ« mbjell dhe dĂ«met janĂ« tejet tĂ«... Vazhdo
Pse zvarritet zgjedhja e udheheqesise se re ne Komunes se Ulqinit?
Ka kaluar me shume se nje muaj nga zgjedhjet e perseritura te 17 Tetorit dhe ende Komuna e Ulqinit eshte pa kryetar dhe pushtet te ri te dalur nga keto zgjedhje.Pasi qe tani eshte bere verifikimi i mandateve te parlametit lokal,atehere pse gjithnje zvarritet ne formimin e koalicionit pas zgjedhor dhe zgjedhja  e udheheqesise se re te Komunes!? Ne zgjedhjet e fundit lokale (te perseritura) asnje nga subektet politike qe garuan ne kete Komune,nuk fituan shumicen absolute,keshtu qe formimi  i kualicionit pas zgjedhor eshte i domosdoshem... Vazhdo
Sabina Osmanoviqit ua dorezua titulli i „Doktoreshes se Shkencave“ nĂ« Graz
Sabina Osmanoviq eshte vetem 26 vjeçare dhe eshte doktoresha e pare femer nga Ulqini dhe trevat tjera shqipetare ne Mal te Zi. Ajo njeherit eshte doktoresha me e re momentalisht ne Mal te Zi e mbase edhe me gjere. Dr. Osmanoviq eshte nga KatĂ«rkolla  (Vlladimiri), rrethina e Ulqinit. Ka mbaruar Universitetin „Luigj Gurakuqi“ Dega Gjermanistike ne vitin 2006 me noten mesatare 9.72. Duke qene studentja me e mire e gjenerates, ka perfituar nje burse nga Ministria e Arsimit te Austrise per te vazhduar studimet pas universitare. Ne vitin... Vazhdo
Shoqata “Ana e Malit” nĂ« mĂ«ngjes pune me biznesmenĂ«, pronarĂ«, profesionistĂ« dhe studentĂ«
Nga KĂ«ze Kozeta Sulo Botuar nĂ« gazetĂ«n “Illyria” NO.1998 NĂ« njĂ« ditĂ« vjeshte me gjethe tĂ« kuqĂ«rremta tetori nĂ« Staten Island shoqata shqiptaro amerikane “Ana e Malit”, mblodhi nĂ« njĂ« mĂ«ngjes pune pronarĂ«, bizmesmenĂ«, profesionistĂ« dhe studentĂ«. Ishte pervjetori i pare qĂ« kjo shoqatĂ« organizonte nĂ« restorantin “Vanderbilt” nĂ« Staten Island. Aktivitetin e ka drejtuar zonjusha simpatike Maida Llolla me origjinĂ« nga Ana e Malit. Pasi iu ka uruar gjithĂ« pjesĂ«marrĂ«sve dhe organizatorĂ«ve punĂ« tĂ« mbarĂ« pĂ«r... Vazhdo
Cilën nga këto parti do të votoni në zgjedhjet lokale të 17 tetorit ?
Vendvotimet do tĂ« hapen me 17 tetor 2010 nĂ« orĂ«n 08:00 dhe do tĂ« mbyllĂ«n nĂ« orĂ«n 21:00. NĂ« Ulqin garojnĂ« 9 lista, prej tyre 5 janĂ« shqiptare. Trupi votues aktual nĂ« mbarĂ« territorin e KomunĂ«s sĂ« Ulqinit Ă«shtĂ« 17.947 qytetarĂ« me tĂ« drejtĂ« vote. Edhe nĂ« kĂ«tĂ« fushatĂ« paraelektorale, beteja mĂ« e madhe dhe e paparĂ« e partive dhe e koalicioneve  shqiptare  dhe atyre qytetare, do  zhvillohen nĂ« Ulqin dhe AnĂ« tĂ« Malit, e banuar kryesisht me popullatĂ« autoktone shqiptare. Karshi njĂ« atmosfere qĂ« do tĂ« jet shumĂ«... Vazhdo
Ana Malit trevë me personalitete të shquara
Popullsia e AnĂ«s sĂ« Malit Ă«shtĂ« e ndarĂ« nĂ« 20 fshatra, tĂ« cilat deri në vitet 1970 kanĂ« qenĂ« tĂ« mirĂ«populluara, por pĂ«r arsye tĂ« kushteve jo të mira ekonomike anamalasit deytrohen tĂ« emigrojnĂ«. Sipas regjistrimit tĂ« fundit tĂ« popullsisĂ«, i cili u zhvillua nĂ« vitin 2003 Ana e Malit kishte 5538 banorĂ«, apo 627 mĂ« pak se nĂ« regjistrimin e vitit 1991. Popullsia fshatare Kjo trevĂ« pĂ«rbehet nga popullsia fshatare. Struktura e popullsisĂ« nĂ« pĂ«rbĂ«rje tĂ« saj ka të gjitha grupmoshat, por pjesa mĂ« e madhe e... Vazhdo
Ana Malit: Zonë me vlera të mëdha ekologjike dhe turistike
RĂ«ndĂ«si nĂ« AnĂ« tĂ« Malit kanĂ« edhe fushat pranĂ« brigjeve tĂ« lumit Buna, si: fusha e SukubinĂ«s, fusha e KlleznĂ«s qĂ« shtrihet pranĂ« brigjeve tĂ« liqenit tĂ« Shasit etj., tĂ« cilat pĂ«rbĂ«jnë njĂ« potencial tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m agrobujqĂ«sor pĂ«r kĂ«tĂ« zonĂ«, ndonĂ«se njĂ« pjesĂ« e mirĂ« e tyre janë lĂ«nĂ« tĂ« papunuara (djerrina ) dhe janĂ« shndĂ«rruar nĂ« kullota pĂ«r blegtorinë Qendra e AnĂ«s sĂ« Malit Ă«shtĂ« KatĂ«rkolla, dikur qendĂ«r administrative, e cila shĂ«rben edhe si zonĂ« tranziti.Diçka mĂ« heret rolin... Vazhdo

Page 6 of 7« First...34567