Kravari

Lamiga ambjent relaksues per turistet,Ulqin – Shkoder – Video
TuristĂ«t jo vetĂ«m nga Kosova, por edhe ata nga Maqedonia e ShqipĂ«ria dhe sidomos shqiptarĂ«t nga diaspora e turistĂ« tĂ« huaj kanĂ« mundĂ«sinë  e shkĂ«lqyer qĂ« gjatĂ« rrugĂ«timit pĂ«r nĂ« Ulqin ose anasjellas   lodhjen e tyre ta relaksojnë  nĂ« njĂ« mjedis shumĂ« atraktiv  rreth tetĂ« kilometra larg kufirit të  tĂ« Malit tĂ« Zi dhe ShqipĂ«risĂ« nĂ« Ulqin konkretisht Kryth tek Qendra Tregtare Lamiga. Lamiga, kjo epiqendĂ«r relaksuese pĂ«r turistĂ«t gjendet mu nĂ« mes tĂ« dy qyteteve Ulqinit dhe ShkodrĂ«s. Ia vlen qĂ« turistĂ«t... Vazhdo
FtesĂ« pĂ«r DitĂ«n e ShkollĂ«s Fillore ‘Bedri Elezaga’ KatĂ«rkollĂ« 15.maj nĂ« ora 9:00
F T E S Ë    Ju ftojmĂ« qĂ« tĂ« merrni pjesĂ« nĂ« manifestimin shkollor, me rastin e ditĂ«s sĂ« shkollĂ«s Fillore “Bedri Elezaga” KatĂ«rkollĂ« . Me 15 maj 2012 nĂ« ora 9:00 tĂ« mĂ«ngjesit do filloj kremtimi i DitĂ«s se ShkollĂ«s Fillore “Bedri Elezaga” nĂ« KatĂ«rkollĂ« .Shkolla ka organizua njĂ« program kulturo-argĂ«tues me kĂ«ngĂ« tĂ« ndryshme, vallĂ«zime moderne dhe popullore, pjese humoristike si dhe recitime. Gjate kĂ«tij programi, do behet shpĂ«rblimi i nxĂ«nĂ«sve mĂ« tĂ« mirĂ« nĂ« shkollĂ«n fillore “Bedri... Vazhdo
Shoqata Shqiptaro Amerikane “Ana e Malit” organizon Piknik me 9 Qeshor
Shoqata Ana e Malit Ju njoftojmĂ« se Shoqata Shqiptaro Amerikane “Ana e Malit” organizon Piknik me datĂ«n 9 Qeshor 2012 prej orĂ«s 9 am – 6 pm   Franklin D. Rosevelt State Park 2957 Crompond Road, Yorktown Heights NY 10598 Parking Lot 5 Harta e parkut   Aktivitetet: Turnir futbolli pĂ«r fĂ«mij dhe tĂ« rritur Volejboll Shah TĂ«rheqje litari Gjuajtje guri Vrapim me thes Turniri i futbollit pĂ«r tĂ« rritur do tĂ« zhvillohet me sistem eliminues, ndeshjet e roundit tĂ« pare do tĂ« zgjasin 30 minuta roundi i dytĂ« 20 minuta... Vazhdo
Uzgoj koza BIO Eko Farme Ulcinj,Proizvodnja i Prodaja
Izgradnja objekta Eko Farme koja je započela početkom septembra 2004 u Kravare, a zavrĆĄena krajem iste godine, bazirana je na detaljno razrađenom idejno-tehnoloĆĄkom projektu i BIO kvalitetu mljeka i sira. Eco Farma koza je projektovana i izgrađena po najviĆĄim evropskim standardima ,počela je sa radom krajem 2004 godine uvozom prvog umatičenog stada visokomlečnih koza u Balkanu. Koristeći proizvodne i reproduktivne rezultate koza sa ovog imanja u Kravare selo okoline Ulcinja publikovano je i na nekoliko simpozijumima i prezentovano... Vazhdo
U mbajtĂ« promovimi i librit “BOJKU NË ANË TË MALIT” – Video
NĂ« mbrĂ«mjen e ditĂ«s sĂ« shtunĂ«s me  17.03.2012 nĂ« ambientet e lokalit “LAMIGA” nĂ« KrythĂ« u realizua promovimi i librit“BOJKU NË ANË TË MALIT”, tĂ« autorit Shaqir Ismailit. TĂ« pranishĂ«m nĂ« kĂ«tĂ« akt solemn ishin njĂ« numĂ«r i madhĂ« njerizish si dhe figura tĂ« njohura intelektuale nga Ulqini,Ana Malit,Shkodra  e mĂ« gjerĂ«. Promovimi u zhvillua mes personazheve tĂ« njohur tĂ« kultures dhe artit,spektaklit dhe politikĂ«s.TĂ« gjithĂ« me njĂ« qĂ«llim, pĂ«r tĂ« uruar autorin e librit z. Shaqir Ismailin i cili arriti... Vazhdo
Ali Salaj, kryetar i ri i “Art Club”-it tĂ« Ulqinit
Shoqata e ArtistĂ«ve dhe IntelektualĂ«ve “Art Club” nga Ulqini zgjodhi nĂ« Kuvendin e saj zgjedhor, tĂ« mbajtur tĂ« premten, kryetar tĂ« ri gazetarin dhe kritikun e filmit Ali Salaj. Ai Ă«shtĂ« kryeredaktor i gazetĂ«s “Koha javore” dhe korrespondent i ZĂ«rit tĂ« AmerikĂ«s nĂ« gjuhĂ«n shqipe pĂ«r Malin e Zi. PjesĂ«marrĂ«sit e Kuvendit vlerĂ«suan kontributin dhe rezultatet e arritura nga kryetari i deritashĂ«m, mr. Haxhi Shabani, sidomos nĂ« fushĂ«n e botimeve. Kryetari i ri i “Art Club”-it premtoi se pĂ«rkundĂ«r vĂ«shtirĂ«sive... Vazhdo

March 17, 2012  :: KulturĂ« / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Komente (2)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

FtesĂ«: “Evropa nĂ« qytetin tim”,“ÇfarĂ« pĂ«rfitoj UNË,
F T E S Ë   MALI I ZI nĂ« BASHKIMIN EVROPIAN: “ÇfarĂ« pĂ«rfitoj UNË, e çfarĂ« pĂ«rfiton QYTETI im?”   Komuna e Ulqini, OJQ “Horizonti i Ri” dhe Qendra pĂ«r Edukim Qytetar (CGO) nĂ« nga Podgorica organizojnĂ« TRIBUNË PUBLIKE nĂ« kuadĂ«r tĂ« projektit “Evropa nĂ« qytetin tim” i cili mbĂ«shtetet nga Delegacioni i Bashkimit Evropian nĂ« Mal tĂ« Zi.   Projekti “Evropa nĂ« qytetin tim”, synon tĂ« forcojĂ« kapacitetet dhe rolin e komuniteteve lokale dhe shoqĂ«risĂ« civile nĂ« Mal tĂ« Zi, nĂ« mĂ«nyrĂ«... Vazhdo
PĂ«rurimi i librit “Bojku nĂ« AnĂ« tĂ« Malit” nga Shaqir Ismaili
Ju ftojme te merrni pjese ne perurimin e librit Bojku nĂ« AnĂ« tĂ« Malit – Monografi e autorit Shaqir Ismaili. Perurimi do te mbahet ditĂ«n e shtunĂ« me 17 mars 2012, ne Sallen e lokalit LAMIGA nĂ« KrythĂ«, me fillim ne ora 19 :00 Prania juaj nderon autorin dhe organizatoret. MirĂ« se vini
. ! Dual nga shtypi monografia “BOJKU NË ANË TË MALIT”, tĂ« autorit Shaqir Ismaili, i cili , krahas profesionit tĂ« imamit, nĂ« vitet 70- tĂ« tĂ« shekullit tĂ« kaluar, Ă«shtĂ« interesuar mbi historinĂ« e katundit tĂ« vendlindjes,... Vazhdo
SĂ«risht Ulqini i mbuluar nga bora – Foto – Video
Ndryshimi i kushteve atmosferike nĂ« bregdetin e Ulqinit qĂ« nga nata e kaluar ka shkaktuar probleme nĂ« trafikun e komunikacionit rrugor. MĂ«ngjesin e se shtunes nĂ« Ulqin janĂ« shĂ«nuar reshje tĂ« dendura bore, tĂ« cilat parashikohen tĂ« zgjasin edhe gjatĂ« ditĂ«s, raportojnĂ« mediat e kĂ«tij vendi. Ne rrugen Ulqin – Ane te Malit reshjet e bores kane bllokuar te gjitha rruget e kesaj zone. Ne Ulqin levizja e automjeteve eshte shum e veshtire. Kjo bĂ«het e ditur nga Auto Moto Lidhja e Malit tĂ« Zi, e cila rekomandon edhe drejtuesit... Vazhdo
Dual nga shtypi Libri “BOJKU NË ANË TË MALIT” tĂ« autorit Shaqir Ismaili
Ulqin,27 janar 2012- Dual nga shtypi monografia “BOJKU NË ANË TË MALIT”, tĂ« autorit Shaqir Ismaili, i cili , krahas profesionit tĂ« imamit, nĂ« vitet 70- tĂ« tĂ« shekullit tĂ« kaluar, Ă«shtĂ« interesuar mbi historinĂ« e katundit tĂ« vendlindjes, BOJK, duke u pĂ«rqendruar nĂ« gurĂ«t e varreve,,mbishkrimet- epitafet me shkronja arabe – osmane tĂ« vjetra, emrat e personave nĂ« shekujt 19 dhe 20 ,pa tĂ« cilĂ«t, siç shprehet Ismaili , nuk do tĂ« ishte e mundur qĂ« tĂ« pĂ«rshkruhet e kaluara e fshatit BOJK. Monografina “BOJKU NË... Vazhdo

Page 7 of 19« First...56789...Last »