Kryetari

Djukanovic kryeministër, ashtu siç edhe pritej
Kryetari i Malit tĂ« Zi, Filip Vujanovic, ia besoi mandatin qeveritar liderit tĂ« PartisĂ« Demokratike tĂ« SocialistĂ«ve (DPS), ish-kryeministrit, Milo Djukanovic. Vujanovic pĂ«r 28 shkurt ka caktuar seancĂ«n e jashtĂ«zakonshme tĂ« Kuvendit, nĂ« tĂ« cilĂ«n do tĂ« zgjidhet qeveria e re. Duke arsyetuar vendimin e tij, Vujanovic pohoi se Djukanovic “kreu detyrĂ«n e kryeministrit dhe tĂ« kryetarit nĂ« periudhĂ«n mĂ« tĂ« vĂ«shtirĂ« tĂ« historisĂ« moderne malazeze”, por edhe se, duke kryer kĂ«to detyra “kontribuoi pamasĂ« nĂ« respektin... Vazhdo

February 22, 2008  :: Politika :: Comments Off on Djukanovic kryeministĂ«r, ashtu siç edhe pritej
Tags: , , , , , , , ,

Vujanoviq konsultohet për mandatar
Kyetari malazez, Filip Vujanoviq, tĂ« martĂ«n filloi konsultimet me pĂ«rfaqĂ«suesit e partive parlamentare rreth mandatarit tĂ« qeverisĂ« sĂ« re tĂ« Malit tĂ« Zi.Disa partia opozitare tĂ« hĂ«nĂ«n paralajmĂ«ruan se s’do t’i pĂ«rgjigjen ftesĂ«s sĂ« Vujanovicit, ngase e konsiderojnĂ« farsĂ«.KĂ«shilli Qendror i PartisĂ« Demokratike tĂ« SocialistĂ«ve (DPS), propozoi javĂ«n e kaluar qĂ« mandatar i qeverisĂ« tĂ« jetĂ« kryetari i kĂ«saj parie, Milo Djukanoviq,pas i qĂ« shkaku i sĂ«mundjes dha dorĂ«heqje kryeministri aktual, Zeljko... Vazhdo

February 20, 2008  :: Politika :: Comments Off on Vujanoviq konsultohet pĂ«r mandatar
Tags: , , , , , , , , , ,

Gëzim i mbytur në Malin e Zi
ShqiptarĂ«t fshehin flamujt kombĂ«tarĂ«. Festa, vetĂ«m nĂ« ambiente tĂ« mbyllura ShqiptarĂ«t nĂ« Mal tĂ« Zi e kanĂ« festuar tĂ« mbyllur nĂ« lokale e diskoteka festĂ«n e pavarĂ«sisĂ« sĂ« KosovĂ«s. Kjo, sipas liderĂ«ve politikĂ« shqiptarĂ« tĂ« Malit tĂ« Zi, Ă«shtĂ« kĂ«rkuar nga Ministria e Brendshme, diplomacia ndĂ«rkombĂ«tare dhe nĂ« veçanti nga Ambasada Amerikane nĂ« PodgoricĂ«, pĂ«r tĂ« mos provokuar dhe shmangur incidentet me serbĂ«t qĂ« pĂ«rbĂ«jnĂ« 32 pĂ«r qind tĂ« popullsisĂ« sĂ« shtetit tĂ« vogĂ«l. NdĂ«rkohĂ«, nĂ« zonĂ«n nĂ« kufi... Vazhdo

February 20, 2008  :: Politika :: Comments Off on GĂ«zim i mbytur nĂ« Malin e Zi
Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kryetari i komunës së Ulqinit, Gëzim Hajdinaga, bisedoi të mërkurën me kryetarin e komunës italiane
QĂ«llimi, thithja e fondeve tĂ« BE-sĂ« Ulqin – Kryetari i KomunĂ«s sĂ« Ulqinit, GĂ«zim Hajdinaga, bisedoi tĂ« mĂ«rkurĂ«n me kryetarin e KomunĂ«s Guilionese tĂ« rajonit Molisa tĂ« ItalisĂ«, Cloridano Bellochio, rreth mundĂ«sisĂ« sĂ« krijimit tĂ« Euro Distriktit “Adritiku”, i cili ka pĂ«r qĂ«llim thithjen e fondeve tĂ« BE-sĂ« tĂ« destinuara pĂ«r kĂ«tĂ« rajon. Sipas projektit, nĂ« kĂ«tĂ« organizĂ«m parashikohen tĂ« marrin pjesĂ« 16 qytete tĂ« rajonit tĂ« Adriatikut, tetĂ« prej tĂ« cilave nga rajoni Molisa nĂ« Itali, gjashtĂ«... Vazhdo

February 18, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Kryetari i komunĂ«s sĂ« Ulqinit, GĂ«zim Hajdinaga, bisedoi tĂ« mĂ«rkurĂ«n me kryetarin e komunĂ«s italiane
Tags: , ,

Kthimi i Gjukanoviç parë si kyç për unitetin e partisë në Malin e Zi
Milo Gjukanoviç, udhĂ«heqĂ«si karizmatik malazes qĂ« drejtoi lĂ«vizjen e vendit pĂ«r pavarĂ«si, Ă«shtĂ« gati tĂ« marrĂ« pĂ«rsĂ«ri frenat. Me kryeministrin Zheljko Sturanoviç tĂ«rhequr pĂ«r probleme shĂ«ndetĂ«sore, Gjukanoviç Ă«shtĂ« caktuar ta pasojĂ« atĂ«. Ai thuhet se do qĂ« tĂ« kthehet me qĂ«llim qĂ« tĂ« pĂ«rshpejtojĂ« zhvillimin e sektorit energjitik nĂ«pĂ«rmjet tĂ«rheqjes sĂ« investitorĂ«ve tĂ« huaj dhe tĂ« nisĂ« ndĂ«rtimin e njĂ« udhĂ«shpejte veri-jugĂ«. Disa gjithashtu thonĂ« se kthimi i tij Ă«shtĂ« i nevojshĂ«m pĂ«r tĂ« parandaluar... Vazhdo

February 18, 2008  :: Politika :: Comments Off on Kthimi i Gjukanoviç parĂ« si kyç pĂ«r unitetin e partisĂ« nĂ« Malin e Zi
Tags: , , , , , , , , , , ,

Nacionalistët serbë boshnjakë kërcënojnë për shkëputje
NjĂ« grup nacionalist serb boshnjak paralajmĂ«roi tĂ« enjten (14 shkurt) se do tĂ« shtyjĂ« qĂ« Republika Srpska (RS) tĂ« shpallĂ« pavarĂ«sinĂ« nga Bosnje dhe Herzegovina (BiH) po qe se Kosova shkĂ«putet nga Serbia. “NĂ« qoftĂ« se Kosova shpall pavarĂ«sinĂ«, ne do tĂ« kĂ«rkojmĂ« pavarĂ«si pĂ«r RepubikĂ«n Serbe po ashtu,” tha kryetari i LĂ«vizjes Serbe tĂ« Shoqatave tĂ« Pavarura (SPONA) Branislav Dukiç nĂ« njĂ« konferencĂ« shtypi nĂ« Banja Luka. NĂ« rast se ndonjĂ« ish republikĂ« jugosllave njeh deklarimin e njĂ«anshĂ«m qĂ«... Vazhdo

February 18, 2008  :: Rajoni / Region, Shtypi / Mediji :: Comments Off on NacionalistĂ«t serbĂ« boshnjakĂ« kĂ«rcĂ«nojnĂ« pĂ«r shkĂ«putje
Tags: , , , , , , , , , , ,

Pavaresia, nis njohja nderkombetare
Autoritetet nderkombetare kane nisur dje ne menyre te menjehershme levizjet e para ne mbeshtetje te pavaresise se Kosoves. Ne kryeqytetin e Irlandes, Dublin, Ministria e Puneve te Jashtme deklaroi dje pasdite zyrtarisht se “Irlanda do te njohe pavaresine e Kosoves, qe u shpall nga Parlamenti i Prishtines. TIRANA Shqiperia e pershendeti shpalljen e Kosoves shtet i pavarur. Kryeministri Sali Berisha tha se 17 shkurti “eshte dite e rilindjes se Kosoves, pas kaq shume sakrificash prej atyre qe luftuan per te mbrojtur nderin e tyre... Vazhdo

February 18, 2008  :: Rajoni / Region, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Pavaresia, nis njohja nderkombetare
Tags: , , , , , , , , , , , ,

Kosova shpall pavaresine. parlamenti miraton simbolet e shtetit
Fillon seanca e jashtezakonshme e Kuvendit te KosovesOra 15:10 Ka nisur seanca e Kuvendit te Kosoves ku ne rend te dites jane shpallja e deklarates se pavaresise dhe miratimi i simboleve shteterore. Kuvendi eshte hapur me fjalen e kreut te tij Jakup Krisniqi i cili e quajti kete dite historike per kombin. Ai beri nje pershendetje te vecante per perfaqesuesin e familjes Jashari si perfaqesues te te gjitha flijimeve te familjeve te popullit shqiptar. “Zotimi im solemn per Kosoven shtet demokratik eshte premtimi per vlera me te perparuara... Vazhdo
Kryetari i LD në MZ, Mehmet Bardhi, përshëndet fitoren e boris tadiqit në zgjedhjet presidenciale në serbi
Fitore kundĂ«r izolimit Ulqin – Kryetari i LD nĂ« MZ, Mehmet Bardhi, ka pĂ«rshĂ«ndetur rizgjedhjen e Boris Tadiqit pĂ«r kryetar tĂ« SerbisĂ«, duke thĂ«nĂ« se kjo pĂ«r momentin mund tĂ« jetĂ« mĂ« shumĂ« se fitore. “Fitorja e ngushtĂ« e kryetarit tĂ« deritashĂ«m Tadiq, pĂ«r mĂ« tepĂ«r ndaj Tomisllav Nikoliqit, pĂ«rfaqĂ«suesit tĂ« radikalit Sheshel, nĂ« kĂ«tĂ« kohĂ« mund tĂ« jetĂ« mĂ« tepĂ«r se fitore, ndoshta jo aq e fuqishme sa do tĂ« duhej tĂ« ishte pĂ«rcaktimi politik proeuropian, por qĂ« sigurisht pĂ«rbĂ«n fitore kundĂ«r... Vazhdo

February 12, 2008  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Kryetari i LD nĂ« MZ, Mehmet Bardhi, pĂ«rshĂ«ndet fitoren e boris tadiqit nĂ« zgjedhjet presidenciale nĂ« serbi
Tags: , , , , , , , , , , , ,

Vdes në moshën 80 vjeçare anëtari i kongresit amerikan, Tom Lantosh
ZĂ«ri i AmerikĂ«s 11-02-2008   AnĂ«tari i njohur i Kongresit amerikan, Tom Lantosh, i vetmi i mbijetuar i Holokaustit i zgjedhur nĂ« kongresin amerikan, vdiq nĂ« moshĂ«n 80 vjeçare. ZĂ«dhĂ«nĂ«si i tij e bĂ«ri njoftimin sot nĂ« mĂ«ngjes.Para njĂ« muaji ai njoftoi se nuk do tĂ« kandidonte pĂ«r njĂ« mandat tjetĂ«r pasi ishte diagnostikuar me kancer nĂ« ezofag.Demokrati Lantosh nga Kalifornia u zgjodh anĂ«tar i DhomĂ«s sĂ« PĂ«rfaqĂ«suesve tĂ« kongresit amerikan nĂ« vitin 1980 dhe po shĂ«rbente mandatin e 14-tĂ«. Ai ishte kryetar i Komisionit... Vazhdo

February 11, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Vdes nĂ« moshĂ«n 80 vjeçare anĂ«tari i kongresit amerikan, Tom Lantosh
Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Page 2 of 3123