kufiri

NĂ« kufirin Sukobin – Muriqan, sekuestrohen 20 kg drogĂ«
ËshtĂ« sekuestruar 20 kg drogĂ« dhe janĂ« arrestuar 2 persona nĂ« pikĂ«n kufitare tĂ« Muriqanit. Burimet thanĂ« pĂ«r alb-observer.com se polica ka vĂ«nĂ« nĂ« pranga dy personat qĂ« po bĂ«nin trafikimin e lĂ«ndĂ«s narkotike. Ngjarja nĂ« fjalĂ« ka ndodhur mbrĂ«mjen e djeshme rreth orĂ«s 23:00 kur edhe u arrestuan shtetasit Maliq Hysenbelliu dhe Sonila Myftari nga Çorovoda. Sipas policisĂ« lĂ«nda narkotike  u gjet e fshehur nĂ« automjetin tip “Peugeot” me tĂ« cilin udhĂ«tonin dy tĂ« arrestuarit dhe ishte ndarĂ«  nĂ« 40 pako.  Vazhdo

December 13, 2012  :: Rajoni / Region :: Comments Off on NĂ« kufirin Sukobin – Muriqan, sekuestrohen 20 kg drogĂ«
Tags: , , , ,

Bashkëpunim i mirë mes policisë shqiptare dhe asaj malazeze
PodgoricĂ«, 17 gusht –  NjĂ« delegacion i PolicisĂ« sĂ« RepublikĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ«, me nĂ« krye zv/drejtorin e pĂ«rgjithshĂ«m tĂ« saj, Rasim Boriqi, komandanti i RENEA-s, ka vizituar organizatĂ«n homologe tĂ« Malit tĂ« Zi edhe ka biseduar me zyrtarĂ«t e saj, duke fokusuar thellimin e bashkĂ«punimit nĂ« periudhĂ«n e ardhshme. ZĂ«dhĂ«nĂ«sja e DrejtorisĂ« sĂ« Malit tĂ« Zi, Tamara Ralevic thotĂ« se Ă«shtĂ« konstatim i pĂ«rbashkĂ«t se bashkĂ«punimi i policisĂ« malazeze me atĂ« shqiptare, ka qenĂ« i sukseshĂ«m, e sidomos nĂ« sektorin... Vazhdo

August 17, 2011  :: Reportazh / ReportaĆŸa :: Comments Off on BashkĂ«punim i mirĂ« mes policisĂ« shqiptare dhe asaj malazeze
Tags: , ,

Potencialet  turistike të Anes se Malit
Vlera turistike kanĂ« pothuaj tĂ« gjitha trevat e Ulqinit nĂ« format dhe dimensionet, varĂ«sisht nga resurset dhe shkalla e zhvillimit.Fizionomia e elementeve tĂ«rheqĂ«s tĂ« Ulqinit udhĂ«zon qartĂ« nĂ« rajonet malore,drejtimet e transitit turistik sikurse pika kufitare Sukubin – Muriqan, qytetet e mĂ«dha qĂ« rrethojnĂ« kĂ«to vise tĂ« Ulqinit dhe ShkodrĂ«s, komplekset turistike dhe pasuritĂ« e trashĂ«gimisĂ« natyrore dhe kulturore, lokalitetet e gjuetisĂ« dhe fshatrat turistike. Ne etapĂ«n e parĂ« tĂ« zhvillimit tĂ« turizmit theksi... Vazhdo
Shqiptarët e Malit të Zi kërkojnë kalimin e kufirit me Shqipërinë me letërnjoftim
Ulqin, 4 shkurt – NĂ«nkryetari dhe deputeti i ForcĂ«s sĂ« Re Demokratike, Genci Nimanbegu, deklaroi ditĂ«n e premte pĂ«r KosovaLive se kjo parti parlamentare me kĂ«mbĂ«ngulje kĂ«rkon realizimin e iniciativĂ«s qĂ« qytetarĂ«t e zonave kufitare etnike shqiptare nĂ« KomunĂ«n e Ulqinit, Tivarit, Tuzi dhe PlavĂ«s, pikat kufitare t’i kalojnĂ« me letĂ«rnjoftim. “Kjo kĂ«rkesĂ« e jona pĂ«rsĂ«ritet tash disa vite edhe vazhdimisht Ă«shtĂ« premtuar jetĂ«simi i saj nga tĂ« dy qeveritĂ«, PodgoricĂ«s dhe TiranĂ«s, por shqiptarĂ«t e kĂ«tyre zonave... Vazhdo
Podgorica pret Tiranën që kufiri të kalohet vetëm me letërnjoftime
PodgoricĂ«, 29 tetor – Çështjen e kalimit tĂ« kufirit vetĂ«m me letĂ«rnjoftim, shqiptarĂ«t nĂ« Mal tĂ« Zi e kanĂ« shprehur tash disa vite, por nĂ« fillim tĂ« kĂ«tij viti kjo kĂ«rkesĂ« iu shtrua ish-ministrit tĂ« JashtĂ«m shqiptar, Ilir Meta me rastin e vizitĂ«s Malit tĂ« Zi. Siç raporton KosovaLive, edhe Partia Socialdemokratike e Malit tĂ« Zi, partnere e koalicionit qeveritar, qĂ« nĂ« fushatĂ«n elektorale tĂ« zgjedhjeve tĂ« 23 majit nĂ« Ulqin, me njĂ« pompozitet tĂ« theksuar, premtoi angazhimin pĂ«r realizimin e iniciativĂ«s... Vazhdo

October 31, 2010  :: Lajmet / Vijesti :: Komente (1)
Tags: , , , , , ,

Të huajt, vetem 10 euro në vitë, takse për kalimin e kufirit
Shtetasit e huaj gjithashtu dhe KosovarĂ«t qe deshirojne te kalojne periudhen e pushimeve ne vendin tone nĂ« Ulqin tĂ« Malit te Zi, kane nje sistem fiskal shume me te favorshem se ne vende te tjera. Qytetaret e pjeses me te madhe te vendeve te botes, hyjne pa vize ne Mal tĂ« Zi si dhe duhet te paguajne vetem dhjete euro takse ne hyrje tĂ« kufinit.Te huajt qe hyjne pa vize, kane te drejte te qendrojne ne Mal tĂ« Zi 90 dite ose 180 dite. Kurse çmimet e bujtjeve pĂ«r nja person nĂ« Ulqin ju kushton prej 5€ deri nĂ« 15€,mvaret prej... Vazhdo

July 8, 2008  :: AnketĂ« / Anketa, Turizmi / Turizam, Zbavitje / Zabava :: Comments Off on TĂ« huajt, vetem 10 euro nĂ« vitĂ«, takse pĂ«r kalimin e kufirit
Tags: , , , , , , , , ,

Autorrugët e Kroacisë shpres e zhvillimit turistik të Malit të Zi
KosovarĂ«t simjet do ti pĂ«rdorin AutorrugĂ«t e KroacisĂ«,kurse kjo do jet shpres e zhvillimit turistik tĂ« Malit tĂ« Zi nĂ« tĂ« gjitha domenet turistike Ishte hera e parĂ« qĂ« kaloj pĂ«rmes KroacisĂ« dhe shqetĂ«simi kryesor ishte se si do tĂ« jetĂ« gjendja e rrugĂ«ve atje. BashkĂ« me familjen time kemi udhĂ«tuar shumĂ« viteve tĂ« fundit, dhe deri tani i kemi rĂ«nĂ« pĂ«rmes ItalisĂ« duke marrĂ« tragetin nĂ« Bari, pĂ«r tĂ« hyrĂ« nĂ« Mal tĂ« Zi (Tivar). Kjo puna e tragetit nuk Ă«shtĂ« vetĂ«m njĂ« shpenzim mĂ« shumĂ«, por tĂ« humbet edhe... Vazhdo