liqeni shkodres

Niveli më i ulët i Liqenit të Shkodrës në 60 vjetët e fundit
PodgoricĂ«, 8 shtator – ThatĂ«sirat e papara dhe nxehtĂ«sia tropikale, tĂ« cilat janĂ« duke zotĂ«ruar tash dy muaj e mĂ« shumĂ«, kanĂ« ndikuar qĂ« niveli i liqenit tĂ« ShkodrĂ«s, krahasuar me dhjetorin e vitit tĂ« kaluar, aktualisht 7 metra mĂ« i ulĂ«t, thonĂ« nĂ« Entin meteorologjik tĂ« Malit tĂ« Zi, bĂ«n tĂ« ditur KosovaLive. Kryeshefi i QendrĂ«s sĂ« analizĂ«s dhe parashikimit tĂ« motit, Branko Micev ka deklaruar tĂ« enjten se niveli i tanishĂ«m i liqenit tĂ« ShkodrĂ«s Ă«shtĂ« vetĂ«m 12 cm, edhe Ă«shtĂ« niveli mĂ« i ultĂ« nĂ« gjashtĂ«... Vazhdo

September 8, 2011  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Niveli mĂ« i ulĂ«t i Liqenit tĂ« ShkodrĂ«s nĂ« 60 vjetĂ«t e fundit
Tags:

Niveli i ujit bie, por gjendja ende e rĂ«ndĂ« – TV LIVE NEWS24
7.12.2010 Edhe krahas zvogĂ«limit tĂ« ndjeshĂ«m tĂ« nivelit tĂ« ujit situata nĂ« rajonet e pĂ«rmbytura vazhdon tĂ« jetĂ« mjaft e rĂ«ndĂ«. NĂ« Mal tĂ« Zi nga 11 komunat e pĂ«rfshira me pĂ«rmbytje, janĂ« evakuuar rreth 7 mijĂ« banorĂ«. Situata mĂ« e rĂ«ndĂ« Ă«shtĂ« nĂ« rajonin e ZetĂ«s nĂ« tĂ« cilin 7 fshatra me rreth 8 mijĂ« banorĂ« ndodhen nĂ«n ujĂ«. SituatĂ« e rĂ«ndĂ« vazhdon tĂ« jetĂ« edhe nĂ« komunĂ«n e Ulqinit pĂ«rngjatĂ« lumit tĂ« BunĂ«s, pastaj nĂ« Nikshiq, nĂ« PlavĂ«, BeranĂ« e kĂ«shtu me radhĂ«. Vazhdon tĂ« pĂ«rmirĂ«sohet gjendja... Vazhdo
PĂ«rmbytjet ne komunĂ«n e Ulqinit – Video
Niveli i ujit nĂ« lumin Buna sot ka rĂ«nĂ« pĂ«r 9 cm pĂ«r dallim nga dje. MegjithatĂ« situata nĂ« zonat e pĂ«rmbytura nĂ« kĂ«tĂ« komunĂ« vazhdon tĂ« jetĂ« kritike. Fshatrat mĂ« tĂ« rrezikuar janĂ« : Lisna Bore ku banorĂ«t natĂ«n e mbrĂ«mshme e kaluan nĂ« terr nĂ« katin e dytĂ« tĂ« shtĂ«pive tĂ« tyre, kurse sot u janĂ« kthyer dritat. NĂ« gjendje tĂ« renduar gjenden edhe banorĂ«t e Fraskanjelit, Shtores, Reçit, ShĂ«n Gjergjit, ShĂ«nkotollit, Shtojit dhe pjesĂ« sĂ« poshtme tĂ« SukobinĂ«s. Ekipet e shtabit komunal tĂ« emergjencĂ«s janĂ« nĂ«... Vazhdo
PĂ«rmbytjet nĂ« katunde e komunĂ«s sĂ« Ulqinit e Tuzit – Video
Ulqin, 4 dhjetor – Niveli i ujit nĂ« liqenin e ShkodrĂ«s, e me kĂ«tĂ« edhe nĂ« lumin Buna vazhdon tĂ« rritet, jeta nĂ« zonat e pĂ«rmbytura po bĂ«het gjithnjĂ« e mĂ« kritike nĂ« Ulqin edhe nĂ« Tuz. Fshatrat mĂ« tĂ« rrezikuara nĂ« territorin e komunĂ«s sĂ« Ulqinit janĂ« atĂ« pranĂ« lumit Buna nĂ« zonĂ«n e AnĂ«s sĂ« Malit, mbi tĂ« gjitha nĂ« Bore, ShtodĂ«r, Freskanjel, Reç, ShĂ«ngjergj, dhe pjesa fushore e SukubinĂ«s, ku vazhdon tĂ« jetĂ« i mbyllur vendkalimi kufitar me ShkodrĂ«n. Zaim Osmani nga brezi mĂ« i prekur nga pĂ«rmbytjet... Vazhdo
NĂ« Ulqin situatĂ« e jashtĂ«zakonshme – Video eskluzive nga Hatixhe Nelaj
Evakuohen 246 persona nga zonat e pĂ«rmbytura nĂ« Ulqin,situatĂ« e jashtĂ«zakonshme Nga Hatixhe Nelaj 04.12.2010 Situata nĂ« Ulqin Ă«shtĂ« shumĂ« e rĂ«nduar  dhe alarmante, dhe çka Ă«shtĂ« mĂ« e keqja gjendja Ă«shtĂ« duke u pĂ«rkeqĂ«suar nga ora nĂ« orĂ«. Evakuimi i banorĂ«ve ka filluar,sipas tĂ« dhĂ«nave nga Ministria e PunĂ«ve tĂ« Brenshme nĂ« Ulqin sot janĂ« evakuar 246 persona,deri sa disa nuk dĂ«gjojnĂ« tĂ« lĂ«shojnĂ« shtipitĂ« e tyre. BanorĂ«t e Shtojit,Reçit,GjĂ«n Gjergjit dhe Sutjelit janĂ« duke bĂ«rĂ« tĂ« pamundĂ«rĂ«n tĂ«... Vazhdo
Permbytjet ne Ane te Malit: MijĂ«ra hektarĂ« e shtĂ«pi nĂ«n ujĂ« – Video LIVE
Ulqim 3.12.2010 Ana Malit  po perjeton nje situate dramatike me permbytjet. Vershimi i lumit Buna vazhdon, ndonese me shum i vrullshem se ditet e kaluara. Por deri kur ujerat e lumit Buna te terhiqen, pamja qe ofrohet nga qielli tregon situaten gati apokaliptike te permbytjeve. Me mijera hektare toke te permbytura ne Ane te Malit e qindra shtepi nen uje, shume prej te cilave tashme u duken vetem catite. Pamjet e marra nga lart nga fotografit,tregojne se edhe ne kushte te veshtira disa prej banoreve nuk kane braktisur shtepite duke sfiduar... Vazhdo
Lumi Buna – mrekulli e natyrĂ«s
Margaritar i Ulqinit dhe rajonit Nga fillimi i viteve tĂ« nĂ«ntĂ«dhjeta, sidomos pas kontrabandimit tĂ« naftĂ«s dhe derivateve tĂ« naftĂ«s nga ShqipĂ«ria, Buna Ă«shtĂ« lumĂ« i plagosur. PĂ«r shkak tĂ« pakujdesisĂ« sĂ« trafikantĂ«ve, mazuti disa herĂ« u derdh nĂ« lumĂ« e kur ai pĂ«rzihet me ujin e ftohtĂ«, pasojat pĂ«r ekosistemin mbesin vite me radhĂ«, pohojnĂ« ekspertĂ«t. Si rrjedim i kĂ«saj, nga Buna u zhduk ngjala e kristaltĂ«, peshk ky jashtĂ«zakonisht i rrallĂ« dhe i bukur, i cili kĂ«rkon ujĂ« tĂ« pastĂ«r si kristali. NjĂ« kilogram... Vazhdo

June 29, 2009  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Lumi Buna – mrekulli e natyrĂ«s
Tags: , , , , ,

Liqeni i Shkodrës, në prag të katastrofës ekologjike
Liqeni i ShkodrĂ«s, mĂ« i madhi nĂ« Ballkan, Ă«shtĂ« nĂ« prag katastrofe ekologjike. KĂ«rcĂ«nimi vjen nga shteti mĂ« i vogĂ«l i Ballkan, Mali tĂ« Zi. LumenjtĂ« qĂ« derdhen nĂ« liqenin e ShkodrĂ«s janĂ« tĂ« ndotura me mbetje alumini, tĂ« konsideruara si tepĂ«r toksike. Alarmin e ka dhĂ«nĂ« drejtoresha e ZyrĂ«s Rajonale tĂ« Mjedisit nĂ« qytetin e ShkodrĂ«s, Diana Bejko. Ashtu siç kishin paralajmĂ«ruar specialistĂ«t vite mĂ« parĂ«, fabrika e aluminit nĂ« kufi me PodgoricĂ«n nĂ« Mal tĂ« Zi nuk Ă«shtĂ« mĂ« njĂ« kĂ«rcĂ«nim por njĂ« “pĂ«rbindĂ«sh”.... Vazhdo