Madgueshi

Nju Jork, u bĂ« pĂ«rurimi i librit “Diaspora dhe Vendlindja” i autorit Xheladin Zeneli
BEQIR SINA, New York Autori ka nĂ«nvizuar se :”Libri “Diaspora dhe Vendlindja” vjen nĂ« kohĂ«n e pĂ«rfundimit tĂ« periudhes 20 vjeçare tĂ« miratimit tĂ« pluralizmit politik nĂ« Mal te Zi .Fundi i vitee 80-ta dhe fillimi i viteve 90-ta tĂ« shekullit tĂ« kaluar ishin vitet e ngjarjeve te medha historike, per popujt e shtypur deri me atĂ«herĂ« nĂ« EvropĂ« sepse shĂ«noj rĂ«nien e komunizmit dhe agimin e lirise dhe demokracisĂ« BRONX – NEW YORK : KĂ«saj fundjave nĂ« njĂ«rin prej mjediseve tĂ« lokalit tĂ« njohur nĂ«... Vazhdo
OJQ ,,YLBER SHPRESE” Ndihmoni fĂ«mijĂ«t me aftĂ«si tĂ« kufizuara
Ndihmoni fĂ«mijĂ«t me aftĂ«si tĂ« kufizuara nĂ« AnĂ« tĂ« Malit! Diskriminimi qĂ« pĂ«rjetohet nga shumĂ« fĂ«mijĂ« me nevoja tĂ« veçanta nĂ«nkupton se ata kanĂ« mĂ« pak mundĂ«si qĂ« tĂ« kenĂ« qasje nĂ« pĂ«rkujdesje shĂ«ndetĂ«sore ose nĂ« arsim se sa fĂ«mijĂ«t e tjerĂ«. Kjo po ashtu mund tĂ« dĂ«mtojĂ« edhe vlerĂ«simin qĂ« ata kanĂ« pĂ«r veten e tyre dhe ndĂ«rveprimin me tĂ« tjerĂ«t dhe i bĂ«n ata mĂ« tĂ« cenueshĂ«m nga dhuna, abuzimi dhe shfrytĂ«zimi. NdonĂ«se, qĂ« nga fillimi nĂ« AnĂ« tĂ« Malit, fĂ«mijĂ«t me nevoja tĂ« veçanta janĂ« vĂ«nĂ«... Vazhdo
Nazif Cungu benĂ« aksion pĂ«r pastrimin e qytetit tĂ« Ulqinit – Video
Aksion pĂ«r t’ia rikthyer Ulqinit epitetin “Qytet i pastĂ«r” Kryetari i KomunĂ«s sĂ« Ulqinit, Nazif Cungu, pĂ«r ditĂ«n e shtunĂ« ka paralajmĂ«ruar fillimin e njĂ« aksioni masiv nĂ« territorin e KomunĂ«s, pĂ«r rikthimin e epitetit tĂ« Ulqinit “Qytet i pastĂ«r”, aksion ky qĂ« tĂ« vazhdojĂ« gjatĂ« tĂ«rĂ« muajit tetor. Nisma e kryetarit tĂ« komunĂ«s z.Nazif Cungu pĂ«r pastrimin e qytetit ka mbĂ«rritur dhe nĂ« Ulqin. QĂ«llimi i kĂ«tyre aksioneve Ă«shtĂ« jo vetĂ«m pastrimi i qytetit dhe i plazheve por dhe si sensibilizim dhe ndĂ«rgjegjĂ«sim... Vazhdo

October 12, 2011  :: Lajmet / Vijesti :: Komente (7)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Nazif Cungu si kryetar sjell shpresa per Ulqinin – Video
Kuvendi i  KomunĂ«s sĂ« Ulqinit me 22 shtator me shumicĂ« votash zgjodhi pĂ«r kryetar tĂ« komunĂ«s z. Nazif Cungun, ekonomist I diplomuar, nga radhĂ«t e ForcĂ«s sĂ« Re  Demokratike . Diçka pĂ«r Familjen  Cungu Nazifi eshtĂ« njĂ« djalĂ« i kĂ«tij qyteti tĂ« bukur,si e ka emrin Ulqin. Babai Jaho Cungu dhe nana  Sadete si amvise mĂ« rritĂ«n mua dhe 2 vĂ«llaznit e mijĂ« dhe motren time me vĂ«shtirĂ«sit  dhe rropatjesh tĂ« panumĂ«rta. Ata na falĂ«n gjithĂ« dashurinĂ« e tyre duke sakrifikuar gjithçka nga vetja. Edhe pse kohet ishin tĂ«... Vazhdo
IntervistĂ« me Kryetarin e Ulqinit ,Nazif Cungu – Video
Kryetari I Ulqinit,Nazif Cungu shprehet optimist pĂ«r realizimin e  kĂ«rkesave qĂ« ditĂ« mĂ« pari i adresoi partnerit tĂ« koalicionit qeveritar nĂ« komunĂ«n e Ulqinit,qĂ« nevojitet vetĂ«m dĂ«shirĂ« dhe vullnet politik qĂ« tĂ« arrihet realizimi tĂ« gjthĂ« kĂ«rkesave çka I nevojitet Ulqinit. Kryetari I Ulqinit,Nazif Cungu  madje nuk pĂ«rjashton edhe ndihmĂ«n e qeverisĂ« sĂ« Malit tĂ« Zi,qĂ« ti vijĂ« nĂ« ndihmĂ« Ulqinit pĂ«r realizimin e projekteve madhore. Ndiqni intervistĂ«n e kryetarit tĂ« Ulqinit z.Nazif Cungut dhĂ«nĂ« gazetarit ... Vazhdo
Ferma e dhive nga Selatin Gjeloshi nĂ« KravarĂ« – Video
VlerĂ«simet pĂ«r prodhimtarinĂ« blegtorale te dhive nga prodhuesi Ulqinak nga Kravari Ă«shtĂ« u kryer prej shume vitesh. SidoqoftĂ« shumĂ« nga fermerĂ«t nuk janĂ« nĂ« dijeni pĂ«r praktikat e vlerĂ«simit te fitimeve me pĂ«rcaktimin e prodhimtarisĂ« efektive dhe joefektive. MundĂ«sia qe tĂ« dokumentohen dhe analizohen tĂ« dhĂ«nat bazuar nĂ« performancen e kafshĂ«s dhe krahasimi i tyre me mesataren e performances sĂ« kopesĂ« Ă«shtĂ« mjet i rĂ«ndĂ«sishĂ«m pĂ«r vlerĂ«sim. Selatin Gjeloshi si menaxhues tĂ« fermĂ«s, prodhuesit blegtoral duhet... Vazhdo
KĂ«rkesat e KNSH-sĂ« pĂ«r arsim nĂ« shkollat nĂ« gjuhĂ«n shqipe nĂ« Mal tĂ« Zi – Video
KËSHILLI NACIONAL I SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI NACIONALNI SAVJET ALBANACA U CRNOJ GORI ALBANIAN NATIONAL COUNCIL IN MONTENEGRO Ulqin, mĂ« 12. 07.2011   KUMTESË PËR MEDIA- Press   LĂ«nda: Njoftim pĂ«r  kĂ«rkesat e KNSH-sĂ« pĂ«r çështje tĂ« arsimit nĂ« shkollat mĂ« mĂ«sim nĂ« gjuhĂ«n shqipe nĂ« Mal tĂ« Zi KĂ«shilli Nacional i ShqiptarĂ«ve (nĂ« vayhdim, KNSH) si pĂ«rfaqĂ«sues dhe prezantues i  shqiptarĂ«ve  nĂ«  Malin e  Zi,   lidhur  me pozitĂ«n dhe statusin e shqiptarĂ«ve nĂ« fushĂ«n e arsimit, MinistrisĂ« sĂ« Arsimit... Vazhdo
Intervistë me Selatin Gjeloshin,Drejtor i Hotel Mediteran Ulqin
NjĂ«ri ndĂ«r hotelet mĂ« tĂ« njohura nĂ« Ulqin Hoteli “Mediteran”, i cili gjendet pak metra lart plazhit Rana, kĂ«to ditĂ« kishte njĂ« numĂ«r tĂ« mjaftueshĂ«m tĂ« turistĂ«ve kryesisht tĂ« huaj.Koha me temperatura tĂ« larta ka bĂ«rĂ« qĂ« sot nĂ« kĂ«tĂ« pikĂ« turistike tĂ« ketĂ« numĂ«r tĂ« madh tĂ« turistĂ«ve. Sipas drejtorit tĂ« Hotel Mediteranit z.Selatin Gjeloshi kĂ«to ditĂ« ka shumĂ« turistĂ« qĂ« na vijnĂ« nga Gjermani, Çekia, Polonia, Hungaria,Kosova dhe vendet tjera dhe kjo vĂ«rteton faktin se nĂ« Ulqin po rikthehen turistĂ«t... Vazhdo

June 21, 2011  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on IntervistĂ« me Selatin Gjeloshin,Drejtor i Hotel Mediteran Ulqin
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Perurimi i librit ULQIN, TI KALA – Hajro Ulqinaku
Ne organizim te QENDRES PER KULTURE – BIBLIOTEKA dhe ASOCIACIONIT ULQINI Ju ftojme te merrni pjese ne perurimin e librit ULQIN, TI KALA – Hajro Ulqinaku ne botim te Asociacionit Ulqini. Perurimi do te mbahet te henen me 20 qershor 2011, ne Sallen e bibliotekes se qytetit me fillim ne ora 20. Me kete rast per librin do te flasin: Ardita Rama – recensionin per librin, Hajro Ulqinaku – Autor dhe Gazmend Çitaku – botues, drejtor i Asociacionit Ulqini.   Prania juaj nderon autorin dhe organizatoret   Per... Vazhdo
Shqiptarët në Mal të Zi  nuk mund të krahasohen me malazezët në Kosovë
Reagim ndaj njĂ« deklarate  tendencioze e ministrit tĂ« punĂ«ve tĂ« jashtme tĂ« Malit tĂ« Zi Para pak kohĂ«sh, nĂ« PrishtinĂ« u zhvillua takimi i ministrit tĂ« JashtĂ«m dhe Integrimeve Europiane tĂ« Malit tĂ« Zi, Millan Roqen  me ministin e punĂ«ve tĂ« jashtme tĂ« KosovĂ«s, Enver Hoxhaj. Siç raporton e pĂ«rjavshmja nĂ« gjuhĂ«n shqipe nĂ« Mal tĂ« Zi, “Koha Javore” ( e datĂ«s 2 qershor 2011) , nĂ« mes tjerash,temĂ« e bisedimeve tĂ« tyre ishte edhe “rregullimi i statusit tĂ« bashkĂ«sisĂ« nacionale malazeze nĂ« KosovĂ«â€. Me kĂ«tĂ«... Vazhdo

Page 11 of 13« First...910111213