Malësia

Partia Demokratike & RROSH dhe diaspora Shqiptaro-Amerikane përkrahin protestën në Tuz
Në Tuz me 28 dhjetor, në ora 14, nën organizimin e Forumit Demokratik për Integrim do të organizohet  një protestë për shkak të pakënaqësisë me gjendjen politike, ekonomike dhe sociale të shqiptareve në Mal të Zi. Nga faktorët politik shqiptarë që veprojnë në Mal të Zi shumica mbështesin arsyet e protestës dhe vet protestën. Kështu, deputetet Mehmet Bardhi dhe Genci Nimanbegu mbështesin arsyet e protestës kurse aktivistët politik nga Malësia Nikollë Camaj dhe Smail Çunmulaj do të jenë prezent edhe vetë... Vazhdo

December 28, 2011  :: Rajoni / Region :: Komente (2)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Malësia proteston për flamur – Protestën e përkrahin faktorët politik
Forumi Demokratik për Integrim i shqiptarëve në Mal të Zi ka paralajmërur një protestë paqësore me 28 dhjetor në ora 14 në qendër të Tuzit, për shkak të pakënaqësisë me gjendjen politike, ekonomike dhe sociale të shqiptareve në Mal të Zi. “Ftoj të gjithë qytetarët, pa dallim feje, krahine, bindjesh politike, që të ngrisim zërin të gjithë së bashku në datën 28 dhjetor, që të marrim atë çfarë na takon; të fitojmë të drejtën në vetëqeverisje lokale – Komunën e Plotë të Malësisë, të vendosim... Vazhdo

December 22, 2011  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Malësia proteston për flamur – Protestën e përkrahin faktorët politik
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Nimanbegu: Autoritet malazeze nuk duan dialog rreth kërkesave politike të shqiptarëve
Deputeti i Forcës së Re Demokratike në parlamentin e Malit të Zi, Genci Nimanbegu, në një intervistë të dhënë të përditshmes Dan shpreh pakënaqësinë e tij  rreth vendimit të qeverisë malazeze për mosdhënie te statusit së komunës së plotë për Malësinë. “Një nga kërkesat më të njohura të shqiptarëve për autoritetet në Mal të Zi është ajo për dhënien e statusit e komunës së plotë për Tuzin. Ajo ka qenë për dekada një kërkesë e shqiptareve që duket se gjithmonë është premtuar nga autoritet... Vazhdo

November 7, 2011  :: Shtypi / Mediji :: Komente (1)
Tags: , , ,

Gjeloshaj: Ra ky mort e u pamë
Naser Çobaj në krejt këtë lojë e kyç edhe Palokë Camaj, doktor i të drejtës ndërkombëtare nga Malësia me banim në SHBA. Emisioni i këtyre të dyve me një kushëri të afërt të një funksionari të lartë të UDSH-së do të mbetet si një nga ndërhyrjet më të turpshme në ndonjë fushatë parazgjedhore të një grupi të interesit, por si duket me interesa të caktuara. “Ra ky mort e u pamë” titullohej një vepër e Ismail Kadaresë, e botuar në vitin e parë të çlirimit të Kosovës, i cili u promovua me rastin... Vazhdo
Dielli nuk mund të zihet me shoshë
Disa nga përfaqësuesit e Shoqatës “Atdheu na bashkon” shkuan aq larg saqë, përmes një (e)misioni të veçantë propagandistik (edhe dy tekste autoriale në numrin e kaluar të “Kohës javore”, që po i anashkalojmë kësaj radhe), publikisht u prononcuan kundër Listës Shqiptare dhe LD-së, duke i fyer ata me fjalë tejet të rënda (“i turpërohem Listës Shqiptare”, thotë njëri nga personazhet e këtij pamfleti politik-elektronik) edhe pse, si Shoqatë, LAB-i ishte krijuar dhe zotuar për të ruajtur neutralitetin... Vazhdo

April 14, 2009  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Dielli nuk mund të zihet me shoshë
Tags: , , ,

Mjaft me fragmentarizime dhe mjaft me parti politike
Lista për Tuzin Ne do të përkrahim ato subjekte politike dhe ata liderë politikë që tregojnë gatishmëri të na i mbështesin kërkesat tona por edhe ata të cilët shfaqin vullnet për bashkëpunim drejt realizimi të agjendës sonë.. Të bazuar në të perditshmen e shoqërisë sonë dhe duke marrë parasyshsituatës në të cilën gjendet ajo, neve si një grup aktivistësh të angazhuar për të drejtat e njeriut dhe për cështjen e Komunës së Tuzit, të shoqëruar nga shumë përkrahës me të cilët ndajmë të njëjtën... Vazhdo
Camaj: Raegim ndaj tekstit të Ferhat Dinoshes
Raegim ndaj tekstit të Ferhat Dinoshes “Pse digjen katër milionë euro”, botuar në Koha javore të datës 18 dhjetor 2008 KATËR MILIONËT – KËMBË DHELPRE NË MIELL Është e vërtetë se fëmija, për dy vite fillon të ecë, të flasë e të tregojë për nevojat që i ka, por prindi i mirë ia di, së paku, nevojat jetike, edhe para se të lind. Ju, z. Dinosha, besoj se e dinit fort mirë se këto nevoja i kishim të njohura që të gjithë së bashku, për “fëmijën” që e pritnim e duhej quajtur “komunë”.... Vazhdo

December 25, 2008  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Camaj: Raegim ndaj tekstit të Ferhat Dinoshes
Tags: , , , ,

Dinosha:vazhdon polemika rreth njohjes së pavarësisë së Kosovës nga Mali i Zi
Shqiptarët dhe serbët, luftë deklaratash Kryetari i UDSH-së, Ferhat Dinosha, ka thënë se njohja e Kosovës është në interesin shtetëror të Malit të Zi, por edhe stabilitetit të rajonit. Edhe kryetari i Alternativës Shqiptare, Gjergj Camaj, ka vlerësuar se “shteti që synon të bëhet pjesë e integrimeve euro-atlantike dhe që akoma nuk e ka njohur realitetin e ri në rajon dhe ata që mendojnë akoma se Kosova është krahinë jugore serbe janë në lajthitje sepse me këtë gjë i shkaktojnë më shumë dëm popullit... Vazhdo

September 1, 2008  :: Politika, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Dinosha:vazhdon polemika rreth njohjes së pavarësisë së Kosovës nga Mali i Zi
Tags: , , , , , , ,

Reagim ndaj shkresës se UDSH-së-Degës së Malësisë,
Edhepse heshtja do të ishte demanti më i mirë i shkresës në fjalë, jemi të detyruar të reagojmë vetëm për hirë se e shkruara mbetet. Duke filluar që nga titulli e deri te fjalia e fundit, teksti-pamflet i UDSH-së është tejet tedencioz, i pavlerë e madje edhe i pakuptimtë. Zotërinjtë, si duket nuk vlerësojnë se këshilltari ka peshën e vet, pa marrë parasysh nga i cili subjekt politik vjen, andaj edhe publikojnë një nonsens të tillë, se gjoja seanca e kuvendit, pa pjesëmarrjen e UD, qenka jolegjitime. Por as... Vazhdo

April 2, 2008  :: Intervista / Intervju, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Reagim ndaj shkresës se UDSH-së-Degës së Malësisë,
Tags: , , , , , ,

Shpejtove, miku im, dhe e anashkalove dukurinë
Polemikë Ishte ditë feste dhe posa isha kthyer nga vendlindja, ku isha në vizitë te të afërmit e mi. Para muzgut ra telefoni, dhe ja, një mik imi, gazetar, më njoftoi për reagimin dhe njëkohësisht më tha se Radio Ulqini ka organizuar emision special Vazhdo  Vazhdo