Mali i Zi

Familjet Ulqinake,Ana Malit dhe Kraja mikpritës i femijëve Kosovar + Foto + Video
Ne kuader te veprimtarive per shenimin e 100 vjetorit te pavaresise se shtetit shqiptar, shoqata e gruas ANIMA nga Ulqini dhe grupi i grave intelektuale nga Ulqini, Ana e Malit dhe Kraja , kane organizuar per te gjashtin vit pushime falas ne qytetin e Ulqinit per 100 femije jetim nga Kosova. Femijet kane mberritur ne Ulqin te shtunen me 9 qershore reth ores 14:00 dhe jane sistemuar ne familjet bamirese ne Ulqin. Gjate diteve qe jane duke qendruar ne Ulqin, femijet nga Kosova pervec qe kane shijuar plazhin e Ulqinit, kane bere vizita edhe... Vazhdo
Nis asfaltimi 5 km rrugë nga Muriqani në drejtim të Ulqinit
Stina e ngrohtĂ« dhe hapja thuajse zyrtare nĂ« gjithĂ« rajonin e sezonit turistik ka detyruar dy policitĂ« kufitare asaj tĂ« Malit tĂ« Zi dhe tĂ« ShqipĂ«risĂ« qĂ« tĂ« thjeshtojnĂ« procedurat e pĂ«rpunimit tĂ« dokumentacionit nĂ« pikat e kalimit kufitar nĂ« mes dy vendeve. Sipas burimeve pranĂ« dy policive Ă«shtĂ« arritur marrveshja mes palĂ«ve qĂ« gjatĂ« sezonit turistik tĂ« ri pĂ«rpunimi i dokumentacioneve do bĂ«hĂ«t vetĂ«m nĂ« njĂ« pikĂ« kontrolli sic Ă«shtĂ« rasti mes ShqipĂ«risĂ« dhe KosovĂ«s ashtu edhe mes Malit tĂ« Zi dhe ShqipĂ«risĂ«.... Vazhdo

June 14, 2012  :: Ekonomia / Ekonomija, Ngjarjet - Events :: Comments Off on Nis asfaltimi 5 km rrugĂ« nga Muriqani nĂ« drejtim tĂ« Ulqinit
Tags: , , , , ,

NĂ« festivalin “Drini poetik 2012” nĂ« Prizren,nderohet poeti Ibrahim Berjashi
Poeti nga Ulqini, IBRAHIM BERJASHI, nga Festivali ndĂ«rkombĂ«tar i poezisĂ« “DRINI POETIK 2012”,i cili u mbajt mĂ« 9 dhe 10 qershor nĂ« Prizrenin historik, tĂ« organizuar Lidhja e shkrimtarĂ«ve tĂ« KosovĂ«s, u kthye me çmimin “METAFORA III”. Poezia e Berjashit, “Ç` ma livdojshin nji vashĂ«â€, nga shkrimtarja Beatriçe Baliqi,kryetare e jurisĂ«, u vlerĂ«sua si njĂ« ndĂ«rthuerje e spikatur estetike dhe filozofike, me mesazhe dhe metafora lirike, tĂ« krijuar larg skemĂ«s letrare tĂ« poezisĂ« konvencionale.Kjo shkrimtare elbasanase... Vazhdo
U mbajt Kuvendi i parë i Forumit te gruas te Forces se re demokratike
Kuvendi u mbajt ne Ulqin me date 09.06.2012 ne Hotelin Mediteran. Te pranishme ishin rreth 65 gra, kryetari I partise Nazif Cungu, nenkryetari Xhaudet Cakuli dhe deputeti Genci Nimanbegu. Ne kuvend u zgjodh kryetarja Aferdita Pelingu me profesion menxhere e turizmit dhe dy nenkryetare Veneranda Gjonaj dhe Vjollca Lika Cobaj. Pasi qe u aprovu Statuti, rregullorja e punes, dhe programi, u zgjodh edhe kryesia e Forumit ne,perberje me : Aferdita Pelingu-kryetare Veneranda Gjonaj- nenkryetare Vjollca Lika Cobaj- nenkryetare Poashtu kuvendi... Vazhdo
NĂ« Ulqin Albin Kurti takohet me drejtues tĂ« subjekteve politike shqiptare nĂ« Mal tĂ« Zi – Video
TĂ« premten, mĂ« 8 qershor, nĂ« Ulqin, LĂ«vizja VETËVENDOSJE! organizoi dy tryeza: njĂ«rĂ«n me intelektualĂ«t dhe tjetrĂ«n me udhĂ«heqĂ«sit dhe pĂ«rfaqĂ«suesit e subjekteve politike shqiptare. Nga ana e LĂ«vizjes VETËVENDOSJE! ishin Albin Kurti, kryetar, Florin Krasniqi, deputet, dhe Xhelal Sveçla, sekretar pĂ«r marrĂ«dhĂ«nie me jashtĂ«. Nga intelektualĂ«t morĂ«n pjesĂ«: SimĂ« Dobreci, Bahri Brisku, Haxhi Shabani, Loro Markiqi, Qazim Muja, Ali Salaj, NikollĂ« Nikprelaj,  Ibrahim Berjashi, MustafĂ« Canka, Vahida Nimanbegu, Gazmend Kovaçi,... Vazhdo
Plazhet me te mira te Ulqinit dhe të Malit të Zi
NĂ« linjĂ«n e plazhit tĂ« Ulqinit prej 13 kilometrash u jepet licenca e flamurit tĂ« kaltĂ«rt pĂ«r aktivitetin e plazhit dhe nĂ« shĂ«rbimet e kualitetit. Ato jan 6 plazhet me kualitetin e lart tĂ« shĂ«rbimit plus jan edhe 2 nĂ« fazĂ«n pilot pĂ«r ta marrur licencĂ«n e flamurit tĂ« kaltĂ«rt. Nuk mjafton vetĂ«m deti e ditĂ«t me diell, por edhe njĂ« jetĂ« kulturore.NjĂ« numĂ«r i madh i plazheve tona kanĂ« marrĂ« flamurin e kaltĂ«r, emĂ«ruesi i pĂ«rbashkĂ«t i tĂ« cilave janĂ« standardet kryesore: pastĂ«rtia e ujĂ«rave, plazheve, sipĂ«rfaqja... Vazhdo

June 8, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Turizmi / Turizam :: Comments Off on Plazhet me te mira te Ulqinit dhe tĂ« Malit tĂ« Zi
Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Kryetari Cungu priti përfaqësues të UNDP-is  Mali i Zi
Kryetari Cungu priti nĂ« takim pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« zyres sĂ« parandalimit tĂ« fatkeqĂ«sive – UNDP Mali i Zi NĂ«n organizimin e zyres sĂ« UNDP-sĂ«,kryetari i komunĂ«s sĂ« Ulqinit z.Nazif Cungu priti nĂ« takim njĂ« grup tĂ« gjĂ«rĂ« tĂ« ekpertĂ«ve nga Europa Lindore dhe Azia tĂ« cilĂ«t diskutuan nĂ« lidhje me vlersimin dhe parandalimin e krizave dhe fatkeqĂ«sive natyrore. Kryetari Cungu i njoftoi ato me gjendjen reale nĂ« komunĂ«n e Ulqinit ku theksoi problematiken e pĂ«rmbytjeve qĂ« ndodhin nĂ« zonen pranĂ« lumit Buna ku gjatĂ« prurjeve... Vazhdo

June 7, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Politika :: Comments Off on Kryetari Cungu priti pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« UNDP-is Mali i Zi
Tags: , , , , ,

PĂ«rurimi i librit “Uralub in Ulqini” mĂ« 9 qershor 2012 – 19:30
Perurimi i librit Uralub in Ulqini te shtunen me 09 06 2012 salla e Biliotekes se Ulqinit ora 19 :30 Kemi nderin dhe kĂ«naqĂ«sinĂ« tĂ« ju ftojmĂ« nĂ« pĂ«rurimin e monografisĂ« sĂ« Ulqinit (Fotoalbum) i vitit 1959 me fotografi tĂ« realizuara prej dr Alfred Wollner nga Vjena – Austri. Botoi Asociacioni Ulqini, Ulqin, 2012 Albumi quhet URLAUB IN ULQINI dhe nĂ« vete pĂ«rmban 80 fotografi tĂ« jetĂ«s sĂ« Ulqinit nĂ« vitin 1959. Ky album Ă«shtĂ« redaktuar dhe finalizuar nga Gazmend Çitaku, nĂ« gjuhen gjermane textin e perktheu Eva Maria... Vazhdo

June 7, 2012  :: KulturĂ« / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on PĂ«rurimi i librit “Uralub in Ulqini” mĂ« 9 qershor 2012 – 19:30
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Manifestimi “Dita e RumisĂ«â€ 2012
Manifestimi “Dita e RumisĂ«â€ 2012 PĂ«r tĂ« parin vit, tĂ« dielĂ«n mĂ« 10 qershor 2012, do tĂ« organizohet manifestimi “Dita e RumisĂ«â€. Ky manifestim pĂ«rbĂ«n nĂ« fakt rikthimin e traditĂ«s sĂ« dikurshme. Ai ka njĂ« histori tĂ« lashtĂ«, rrĂ«njĂ«t e tĂ« cilit depĂ«rtojnĂ« deri nĂ« kohĂ«n pagane tĂ« IlirisĂ«, pĂ«r tĂ« cilĂ«n dĂ«shmojnĂ« qartĂ« tumat (mogilet) gjigande tĂ« varreve ilire, tĂ« vendosura nĂ« shpatijet e RumisĂ«. Manifestimi fillon qĂ« nĂ« orĂ«t e hershme tĂ« mĂ«ngjesit me tubimin para shkollĂ«s nĂ« Ljare. NĂ« orĂ«n 6.00... Vazhdo
Koncert në Katërkollë për nder të 100 fëmijëve nga Kosova,100 fëmi për të festuar 100 vite pamvarësi
Koncert nĂ« KatĂ«rkollĂ« pĂ«r nder tĂ« 100 fĂ«mijĂ«ve nga Kosova, 100 fĂ«mi pĂ«r tĂ« festuar 100 vite pamvarĂ«si PĂ«r tĂ« gjashtin vit organizohet ardhja e fĂ«mijĂ«ve nga Kosova, nga shoqata “Grupi veteranĂ«t e arsimit”me kryetare zonjĂ«n Naxhije Buçinca nĂ« bashkĂ«punim me shoqatĂ«n “Anima”dhe grupin e grave intelektuale nga Ulqini dhe Ana e Malit. 100 fĂ«mi, njĂ« simbolik mjaft e qĂ«lluar me njĂ« pĂ«rvjetor tĂ« rĂ«ndĂ«sishem tĂ« historisĂ« sonĂ« 100 vjetorin e pamvarĂ«sisĂ«.ËshtĂ« kjo nji mundĂ«si shumĂ« e mirĂ«... Vazhdo

June 1, 2012  :: KulturĂ« / Kultura, Ngjarjet - Events :: Comments Off on Koncert nĂ« KatĂ«rkollĂ« pĂ«r nder tĂ« 100 fĂ«mijĂ«ve nga Kosova,100 fĂ«mi pĂ«r tĂ« festuar 100 vite pamvarĂ«si
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Page 10 of 97« First...89101112...203040...Last »