Mali i Zi

FMN-ja i kërkon Malit të Zi uljen e borxhit publik
PodgoricĂ«, 13 shkurt – Mali i Zi duhet tĂ« ndĂ«rmarrĂ« masa pĂ«r uljen e borxhit publik, por pa rrezikuar zhvillimin ekonomik, deklaruan sot pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« FMN-sĂ« pas takimit me ministrin malazez tĂ« Financave, Radoje Zhugiq. ”Qeveria e Malit tĂ« Zi, me miratimin e buxhetit dhe pakos sĂ« masave pĂ«r pĂ«rshtatje financiare Ă«shtĂ« nĂ« rrugĂ« tĂ« drejtĂ« pĂ«r tĂ« realizuar baraspeshĂ«n e financave publike”, deklaroi ai, transmeton MIA. Sipas tij, kĂ«to janĂ« prioritetet kryesore tĂ« MinistrisĂ« sĂ« Financave gjatĂ«... Vazhdo

February 14, 2013  :: Bota :: Comments Off on FMN-ja i kĂ«rkon Malit tĂ« Zi uljen e borxhit publik
Tags: ,

Kompani ndertimi Eko Fer Ulqin
Grupi EKO FER eshtĂ« ndĂ«rmarje pĂ«r ndĂ«rtimtari nĂ« komunĂ«n e Ulqinit. EKO FER – NdĂ«rtimtari – Ulqin Ă«shtĂ« themeluar mĂ« 2009, nĂ« Ulqin si ndĂ«rmarrje qĂ« merrej me punĂ« ndĂ«rtimore dhe zejtare, dhe me njĂ« madhĂ«si tĂ« njĂ« biznesi familjar. Puna dhe shĂ«rbimet kualitative, korrektĂ«sia ndaj klientit dhe modernizimi i teknologjisĂ«, ndihmuan qĂ« ndĂ«rmarrja jonĂ« tĂ« rritet me kalimin e kohĂ«s. Me veprimtarinĂ« ndĂ«rtimore kompania jonĂ« bĂ«n njĂ« tĂ«rĂ«si sĂ« bashku me tre grupet pararendĂ«se. SI???… ME PUNË EKIPORE!!! EKO... Vazhdo

February 10, 2013  :: AnketĂ« / Anketa :: Comments Off on Kompani ndertimi Eko Fer Ulqin
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Unaza e Re dhe Ura e Port Milenes, lĂ«shohet nĂ« prill nĂ« pĂ«rdorim – Video
Ministri pĂ«r komunikacion nĂ« QeverinĂ« e Malit tĂ« Zi,  Ivan Brajoviq, ka bĂ« tĂ« ditur pĂ«r “Portalin Analitika”duke premtuar gjatĂ« vizitĂ«s sĂ« tijĂ« nĂ« Ulqin se pritet te jete e aksesueshme dhe tĂ« pĂ«rfundojĂ« ndĂ«rtimi i UrĂ«s sĂ« Port MilenĂ«s dhe UnazĂ«s sĂ« re tek furra “Evropa” deri nĂ« fund tĂ« muajit Mars, fillim tĂ« muajit prillĂ« 2013. Ministri pĂ«r komunikacion nĂ« QeverinĂ« e Malit tĂ« Zi,  Ivan Brajoviq,  me bashkĂ«punĂ«torĂ«t gjatĂ« qĂ«ndrimit tĂ« tijĂ« nĂ« KomunĂ«n e Ulqinit ku gjatĂ« kĂ«saj vizite... Vazhdo

February 9, 2013  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti :: Komente (6)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Tharmi i shqetësimit: Kushtuar harmonise fetare ne mes te shqiptareve
Tharmi i shqetĂ«simit Edhe pse historia na tregon shumĂ« pĂ«r tolerancĂ«n fetare, prapĂ« se prapĂ« secili nga ne duhet tĂ« jemi shumĂ« tĂ« kujdesshĂ«m, pasi, sipas shkrimtarit Ismail Kadare: “Harmonia fetare, sa ç’ështĂ« madhĂ«shtore si ngrehinĂ«, aq Ă«shtĂ« edhe e brishtĂ«. Mjafton e çara e parĂ« serioze, mjafton radikalizimi i njĂ«rit prej besimeve, GjekĂ« Gjonaj, Ulqin Të  gjithĂ« ata qĂ« e njohin  tĂ« kaluarĂ«n e MalĂ«sisĂ« kanĂ« thĂ«nĂ« dhe thonĂ« se malĂ«sorĂ«t janĂ« dalluar ndĂ«r shekuj pĂ«r tolerancĂ«n fetare dhe pĂ«r... Vazhdo

February 6, 2013  :: Opinione :: Comments Off on Tharmi i shqetĂ«simit: Kushtuar harmonise fetare ne mes te shqiptareve
Tags: , ,

PDIU kundër copëtimit të komunës së Plavë  dhe Gucisë
DeklaratĂ« pĂ«r media Partia DrejtĂ«si Integrim dhe Unitet kundĂ«rshton copĂ«timin e komunĂ«s sĂ« PlavĂ« -GucisĂ« nĂ« Mal tĂ« Zi   Partia DrejtĂ«si Integrim dhe Unitet kundĂ«rshton vĂ«nien nĂ« jetĂ« tĂ« vendimit tĂ« Kuvendit Komunal tĂ« PlavĂ« -GucisĂ« nĂ« Mal tĂ« Zi qĂ« synon ndarjen e kĂ«saj komune dhe krijimin e komunĂ«s sĂ« GucisĂ«. NĂ«se zbatohet ky vendim komuniteti i vogĂ«l shqiptar qĂ« ka mbijetuar nĂ« trojet e veta edhe pas emigracionit dhe asimilimit masiv do tĂ« pĂ«rçahet nĂ« dy njĂ«si administrative dhe pesha politike... Vazhdo

February 4, 2013  :: Rajoni / Region :: Comments Off on PDIU kundĂ«r copĂ«timit tĂ« komunĂ«s sĂ« PlavĂ« dhe GucisĂ«
Tags: , ,

Prof.Dr.Bahri Brisku fiton çmimin Arshi  Pipa nga Akademia e Shkencave Shqiptaro- Amerikane
DitĂ«t e LetĂ«rsisĂ« Shqipe nĂ« Michigan, ngjarje e rĂ«ndĂ«sishme kulturore letraro-artistike “Ajo sallĂ« e thjeshtĂ« me ata njerĂ«z tĂ« mrekullueshĂ«m, dashamirĂ«s tĂ« artit, tĂ« letĂ«rsisĂ«, dashamirĂ«s tĂ« Kuvendit, m’u duk mĂ« e madhĂ«rishme, mĂ« e bukur se vitet e tjera. Atje ishte mbledhur shpirti bashkatdhetar paqĂ«sor, atje ishte humori ynĂ« popullor, folklori ynĂ« i pasur madhĂ«shtor, fjala jonĂ« e artĂ« poetike, gura jonĂ« popullore e pashtershme shqiptare
”  Nga Pierre-Pandeli Simsia-Michigan NĂ« njĂ« ambient tepĂ«r... Vazhdo
Dritan Abazoviq reagon: “Referendumi pa kushtĂ«zime”!
Referendumi pa kushtĂ«zime Thjesht Ă«shtĂ« degutante dhe e pakuptueshme si mĂ« nuk ndalet politika e kushtĂ«zimit lidhur me mbajtjen e referendumit nĂ« tĂ« cilin qytetarĂ«t e MalĂ«sisĂ« do deklaroheshin mbi formimin e KomunĂ«s. ËshtĂ« tejet e pamoralshme politikisht qĂ« pĂ«rkundĂ«r premtimeve tĂ« panumĂ«rta qĂ« qeveria i dha qytetarĂ«ve tĂ« MalĂ«sisĂ«, tani dikush prapĂ« vendos kushte lidhur me pĂ«rkrahjen nĂ« zgjedhjet presidenciale. MirĂ«po, kĂ«saj radhe fajtorĂ«t nuk janĂ« vetĂ«m nĂ« PDS, por pĂ«r kĂ«tĂ« situatĂ« pĂ«rgjegjĂ«si mbajnĂ«... Vazhdo

January 30, 2013  :: Lajmet / Vijesti, Politika :: Komente (27)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Përmbytje nga reshjet e dendura ne Shtojë të Ulqinit + Foto
Situate hidroologjike nĂ« komunĂ«n e Ulqinit ende nuk ka dalur nga kontrolla, madje nĂ« muajtĂ« e fundit nuk kishte pĂ«rmbytje tĂ« kĂ«saj pĂ«rmase nĂ« rrugĂ«t dhe lagjen Shtojë  te Ulqinit.KanĂ« mjaftuar vetĂ«m disa orĂ« shi, qĂ« livadet e shtojit tĂ« grumbullohet kjo sasi e dendur uji. GjatĂ« mesdites sĂ« sotme, rrugĂ«t dhe livadet e lagjes ShtojĂ« janĂ« pĂ«rmbytur nga ujĂ«rat e shiut, duke e vĂ«shtirĂ«suar sĂ« tepĂ«rmi kalimin e qytetarĂ«ve dhe tĂ« automjeteve nĂ« keto zona. Ndersa bllokimi i kanalit tĂ« Bratices ka sjell edhe permbytjen... Vazhdo

January 24, 2013  :: Lajmet / Vijesti, Rajoni / Region :: Comments Off on PĂ«rmbytje nga reshjet e dendura ne ShtojĂ« tĂ« Ulqinit + Foto
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komuna e Ulqinit : Kufiri në Sukubinë të jet i hapur për mallrat komerciale
Komuna e Ulqinit kĂ«rkon qĂ« vendkalimi SukubinĂ« – Muriqan tĂ« pĂ«rdoret edhe pĂ«r qarkullimin e mallrave, mirpo ekspertĂ«t janĂ« kundĂ«r pĂ«r shkak tĂ« infrastrukturĂ«s. Ulqin – Me kĂ«rkesĂ«n e afaristĂ«ve, Komuna e Ulqinit ka kĂ«rkuar nga Sektori pĂ«r menaxhimin e integruar të kufijve dhe vendkalimeve kufitare të MinistrisĂ« sĂ« PunĂ«ve tĂ« Brendshme qĂ« vendkalimi kufitar SukubinĂ« – Muriqan tĂ« hapet sa mĂ« shpejt edhe pĂ«r qarkullimin e mallrave. Komuna e Ulqinit i Ă«shtĂ« drejtuar me kĂ«rkesĂ« mĂ« 17 tetor tĂ«... Vazhdo

January 21, 2013  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Komente (1)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dasmat dhe ceremonite martesore ne AnĂ« tĂ« Malit – Video
E kaluara gjithmonĂ« tĂ«rheq… Pas sugjerimeve tĂ« lexuesve tanĂ« nga treva tĂ« ndryshme tĂ« AnĂ«s sĂ« Malit, menduam tĂ« nisim njĂ« cikĂ«l tĂ« traditĂ«s sĂ« hershme dhe ritualeve mbi proceset mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme jetĂ«sore, siç janĂ« dasma. VendosĂ«m ta nisim nga  Ana Malit, pĂ«r respekt tĂ« lexuesve tanĂ« atje, tĂ« cilĂ«t kanĂ« qenĂ« tĂ« parĂ«t qĂ« na kanĂ« dhĂ«nĂ« njĂ« ide tĂ« tillĂ«. PĂ«r tĂ« folur pĂ«r dasmĂ«n e AnĂ«s sĂ« Malit, sigurisht qĂ« mĂ« parĂ« duhej parĂ« me pleqrit e AnĂ«s Malit e tĂ« takoheshin njerĂ«zit e duhur.... Vazhdo

January 18, 2013  :: KulturĂ« / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Komente (1)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Page 2 of 9712345...102030...Last »