Malin e Zi

Cungu/Dinosha: S’kemi pasur përfaqësues në themelimin e Listës për Shqipërinë Natyrale
Ulqin/Podgoricë, 13 nëntor –  Liderët e dy partive shqiptare në Malin e Zi kanë mohuar të kenë pasur ndonjë përfaqësues të vetin në themelimin e Listës për Shqipërinë Natyrale së Koço Danajt. Në një prononcim të shtunën, për KosovaLive kryetari i Forcës së Re Demokratike, partisë më të madhe të shqiptarëve në Ulqin, Nazif Cungu, ka deklaruar se askush nga përfaqësuesit tanë nuk ka qenë në Tiranë në aktin e themelimit të Listës për Shqipërinë Natyrale, që e përfaqëson Koço Danajn, të... Vazhdo
Shqiptarët të interesuar për të marrë pjesë në Qeveri
Presidenti i Malit të Zi, Filip Vujanoviq zhvilloi të martën konsultime me partitë Podgoricë – Partitë dhe listat shqiptare që përfaqësohen në Parlamentin e Malit të Zi, me përjashtim të Listës Shqiptare, kanë treguar gatishmëri për të qenë pjesë e Qeverisë së re të Malit të Zi, në konsultimet që kanë zhvilluar të martën me Presidentin e Malit të Zi, Filip Vujanoviq, rreth mandatorit të Qeverisë së re të Malit të Zi. Kryetari i UDSH-së, Ferhat Dinosha, ka thënë se kjo parti pret përfaqësim... Vazhdo
Malin e Zi kriza ekonomike e zhyt në pasiguri
Komunës më të pasur të Malit të Zi i është dashur të ndalë ndërtimin në një nga vendpushimet kryesorë të saj për mungesë të fondeve. Vetëm disa javë përpara sezonit kryesor turistik, qyteti i Petrovacit nuk i ngjan fotografive të shkëlqyera në kartolina, po në vend të kësaj përbëhet nga një shëtitore gjysmë e mbaruar, plazhe të papastruar dhe rrugë të pluhurosura. Eshtë e pasigurtë se sa duhet të presë qyteti që t’i kthehet begatia. Komunës së Budvës nuk i del të paguajë firmat ndërtimore... Vazhdo

May 8, 2009  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Malin e Zi kriza ekonomike e zhyt në pasiguri
Tags: , , , , ,

Papa Benedikti do të vizitojë Malin e Zi
Papa Benedikti XVI së shpejti mund të vizitojë Malin e ZI. Lajmi publikohet në të përditshmen serbe Novosti”, e cila citon burime të afërta me qeverinë në Podgoricë Ftesat per viziten e Papes ne Malin e Zi, jane bërë prej kohësh qe nga viti 2005 nga ish presidenti i unionit Serbi-Mali i Zi, Svetozar Maroviç, e me pas nga presidenti i Malit te Zi Filip Vujanoviç ne vitin 2006. BEOGRAD- Papa Benedikti i XVI-të, do të vizitojë Malin e Zi. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja serbe “Novosti”, e cila citon burime... Vazhdo

September 15, 2008  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Papa Benedikti do të vizitojë Malin e Zi
Tags: ,

Francezet zbulojne “Adriatikun e harruar””Adriatique Oubliee”
Bregdeti i Malit te Zi ,Kroacise dhe Shqiperise,jane bere me populloret se fundi per turistet franceze, pasi rajoni ka filluar te ringrihet nga depresioni ekonomik. Kete jave, revista franceze e udhetimeve “Grands Reportages”, ka publikuar nje artikull te gjate rreth bregdetit Adriatik me titull “Adriatique Oubliee-Adriatiku i harruar”. Shqiperia me kryeqytet Tiranen, e cila, sipas autorit te shkrimit, Rafael Pic, jeton jeten me shpejtesi per te kompensuar kohen e humbur te diktatures komuniste. Mali i Zi eshte... Vazhdo