MALSIA

ShtjefĂ«n Ivezaj dhe Muzeu personal me 30 shekuj histori – Video
DhjetĂ« vite mĂ« parĂ«, nĂ« trojet etnike shqiptare tĂ« MalesisĂ« sĂ« Madhe, nĂ« Tuz, do tĂ« ngrihej njĂ« muze qĂ« pa frike mund tĂ« quhet njĂ« monument autoktonie qĂ« pershkruan rreth tre mijĂ« vjet histori. NĂ« kĂ«tĂ« muze tani gjenden materiale qindravjeçare nga jeta, puna, tradita dhe shpirti i pasur i malĂ«sorĂ«ve. KĂ«tĂ« vlerĂ« materiale e shpirtĂ«rore tĂ« popullit tĂ« vetĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« veçantĂ« Ă«shtĂ« duke e ruajtur ShtjefĂ«n Ivezaj, me profesion fotograf, kurse me pasion etnograf. Aty ruhen nga pluhuri i harresĂ«s shumĂ«... Vazhdo

November 13, 2012  :: Reportazh / ReportaĆŸa :: Comments Off on ShtjefĂ«n Ivezaj dhe Muzeu personal me 30 shekuj histori – Video
Tags: , , , ,

Sinishtaj: Letër e hapur për presidenten e Kosovës
Iniciativa qytetare Tuz si pjesĂ« e ListĂ«s zgjedhore “Forca pĂ«r bashkim”, respektivisht kandidati pĂ«r deputet Vasel Sinishtaj i ka dĂ«rguar njĂ« letĂ«r tĂ« hapur Presidentes sĂ« RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s, Atifete Jahjaga, lidhur me deklaratĂ«n e saj dhĂ«nĂ« Radio-televizionit tĂ« Malit tĂ« Zi se si e vlerĂ«son pozitĂ«n e shqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi, nĂ« veçanti kĂ«rkesĂ«n pĂ«r komunĂ« tĂ« MalĂ«sisĂ«. NĂ« kĂ«tĂ« intervistĂ« ajo ka deklaruat se tĂ« drejtat e shqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi janĂ« tĂ« definuara me KushtetutĂ« dhe... Vazhdo

November 13, 2012  :: Politika :: Comments Off on Sinishtaj: LetĂ«r e hapur pĂ«r presidenten e KosovĂ«s
Tags: , , , ,

Gjekë Gjonaj: Mirash Luca Gojçaj, intelektual i përmasave kombëtare
Mirash Luca Gojçaj, intelektual i pĂ«rmasave kombĂ«tare Nga GjekĂ« Gjonaj Kaluan  tridhjetĂ« e gjashtĂ« vjet prej se u nda para kohe prej nesh  intelektuali, mĂ«simdhĂ«nĂ«si, gazetari, studiuesi dhe  mbledhĂ«si  i krijimtarisĂ« gojore tĂ« MalĂ«sisĂ«, Mirash Luca Gojçaj.  ËshtĂ« njĂ«ri prej  intelektualĂ«ve tanĂ« i pĂ«rmasave kombĂ«tare qĂ« ngriti dhe nderoi veten,  familjen, rrethin dhe kombin me punĂ«n dhe  veprimtarinĂ« e tij tĂ« sukseshme  nĂ« shumë  sfera. ËshtĂ« një  figurĂ« e ndritshme e sĂ« kaluarĂ«s sĂ« MalĂ«sisĂ«... Vazhdo

September 13, 2012  :: KulturĂ« / Kultura :: Comments Off on GjekĂ« Gjonaj: Mirash Luca Gojçaj, intelektual i pĂ«rmasave kombĂ«tare
Tags: , , , ,

Forumi Demokratik pĂ«r Integrim – KumtesĂ« pĂ«r opinion – Video
Forumi Demokratik pĂ«r Integrim informon opinionin gjithĂ« shqiptar se ka ndĂ«rmarrĂ« iniciativĂ«n pĂ«r bashkimin dhe mobilizimin e tĂ« gjithĂ« faktorĂ«ve politik e shoqĂ«rorĂ« tĂ« interesuar pĂ«r zgjidhjen e problemit tĂ« shqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi. TĂ« vetĂ«dijshĂ«m se formula “pĂ«rçaj dhe sundo” u realizua nĂ«pĂ«rmjet partive politike kĂ«to 20 vitet e fundit, tĂ« cilat edhe pse kishin platformĂ« pĂ«rafĂ«rsisht tĂ« njĂ«jtĂ« politike, u futen nĂ« grindje pĂ«r shkak tĂ« karrierizmit dhe nĂ« kĂ«tĂ« mĂ«nyrĂ« e perçanĂ« elektoratin... Vazhdo

January 11, 2012  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Forumi Demokratik pĂ«r Integrim – KumtesĂ« pĂ«r opinion – Video
Tags: , , ,

Mërgimi kjo plagë e shqiptarëve të Malësisë së madhe nga Cafo Boga
Quo vadis shqiptarĂ«t e Malit tĂ« Zi (12 ) ShqiptarĂ«t e Malit tĂ« Zi janĂ« pĂ«rpjekur qĂ« tĂ« ruajnĂ« identitetin e tyre qĂ« nga dita e parĂ« kur trojet e tyre u bĂ«nĂ« pjesĂ« e Malit tĂ« Zi nĂ« vitin 1878. MenjĂ«herĂ« pas aneksimit, njĂ« numĂ«r i madh shqiptarĂ«sh u zhvendosĂ«n drejt qyteteve fqinje nĂ« ShqipĂ«ri si Shkodra, DurrĂ«si dhe Lezha. Sipas dĂ«shmisĂ« sĂ« dhĂ«nĂ« nga Dr. Nail Draga nĂ« Kaukusin e tĂ« Drejtave tĂ« Njeriut nĂ« Kongresin Amerikan mĂ« 20 tetor 2003, ky çpopullim ishte masiv. PĂ«r shembull, 413 familje me mbi 3,000... Vazhdo

October 9, 2011  :: Opinione :: Comments Off on MĂ«rgimi kjo plagĂ« e shqiptarĂ«ve tĂ« MalĂ«sisĂ« sĂ« madhe nga Cafo Boga
Tags: , , , ,

KNSH përkrah dhe mbështet deputetet shqiptarë
KËSHILLI NACIONAL I SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI NACIONALNI SAVJET ALBANACA U CRNOJ GORI ALBANIAN NATIONAL COUNCIL IN MONTENEGRO Nr. 92 / 2001 Ulqin, mĂ« 09.09. 2011   KUMTESË PËR OPINION Reagim  KĂ«shilli Nacional i ShqiptarĂ«ve nĂ« Malin e Zi e konsideron tĂ« papranueshĂ«m, qĂ«llimkeq dhe antishqiptar,  aprovimin njĂ«zĂ«ri(pa pĂ«rfaqĂ«suesit shqiptar) tĂ« Ligjit Zgjedhor nĂ« Parlamentin e Malit tĂ« Zi, duke pĂ«rfshirĂ« edhe opozitĂ«n .  KonsiderojmĂ« se ky moment Ă«shtĂ«  hap mbrapa  sa i pĂ«rket tĂ« drejtave dhe lirive tĂ«  shqiptarĂ«ve,... Vazhdo
Peticioni kundër Martyt, edhe në Malin e Zi
PodgoricĂ«, 14 janar –  TĂ« organizuar nga Lidhja Demokratike nĂ« Malin e Zi /LD nĂ« MZ/, dega nĂ« PlavĂ«- Guci, Ă«shtĂ« duke u nĂ«nshkruar peticioni kundĂ«r raportit tĂ« Dick Marty-t. Funksionari i lartĂ« i LD nĂ« MZ, Tahir Gjonabalaj deklaroi ditĂ«n e premte pĂ«r KosovaLive se pas GucisĂ«, sot, tĂ« premten, peticioni nĂ«nshkruhet publikisht nĂ« qytetin e PlavĂ«s, meqĂ« Ă«shtĂ« edhe ditĂ« tregu edhe qytetarĂ«t kanĂ« mundĂ«si tĂ« njihen mirĂ« me kĂ«tĂ« veprimtari kundĂ«r raportit tĂ« zviceranit, Dick Marty. “KĂ«tĂ« fundjavĂ«,... Vazhdo

January 16, 2011  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Peticioni kundĂ«r Martyt, edhe nĂ« Malin e Zi
Tags: , , , , , , ,

Një tërmet dridh Plavën
PlavĂ«, 13 janar – Enti seizmologjik i Malit tĂ« Zi ka kumtuar se ditĂ«n e enjte rreth orĂ«s 9:00 ka regjistruar tĂ«rmet tĂ« intensitetit tĂ« vogĂ«l, 2 km nĂ« perĂ«ndim tĂ« PlavĂ«s. Fuqia e tĂ«rmetit nĂ« epiqendĂ«r ishte 2,6 ballĂ« sipas shkallĂ«s Rihter, pĂ«rkatĂ«sisht 4 gradĂ« sipas shkallĂ«s sĂ« Merkalit. Ky Ent thekson se epiqendra e kĂ«saj dridhje tĂ« tokĂ«s Ă«shtĂ« vlerĂ«suar nĂ« njĂ« thellĂ«si prej 3 km. Ky tĂ«rmet, sipas KosovaLive, pĂ«rveç shqetĂ«simeve tĂ« qytetarĂ«ve, nuk ka pasur mundĂ«si qĂ« tĂ« shkaktojĂ« dĂ«me materiale... Vazhdo

January 14, 2011  :: Rajoni / Region :: Comments Off on NjĂ« tĂ«rmet dridh PlavĂ«n
Tags: , , ,

Veprat e Gjekë Gjonaj janë me vlera kombëtare dhe shkencore
Gazetari, publicisti dhe studiuesi, GjekĂ« Gjonaj deri tani ka botuar katĂ«r vepra voluminoze me mbi  njĂ« mijĂ« faqe me vlera kombĂ«tare dhe shkencore: PrekĂ« cali , piramidĂ« e kufijve tĂ« ShqipĂ«risĂ«, NjĂ«mendĂ«si shqiptare, GjurmĂ«ve tĂ« kohĂ«s” dhe Shqipet e Maleve.  Autori i kĂ«tyre veprave, krahas  kĂ«rkimeve nĂ« fushĂ«n e medias, Ă«shtĂ« pĂ«rveshur edhe hulumtimeve studimore me peshĂ« shkencore. Gjonaj tashmĂ« nuk  Ă«shtĂ« vetĂ«m emĂ«r i njoihur nĂ« gazetarinĂ« shqiptare, por, bazuar nĂ« vlerat e padiskutueshme tĂ« veprave ... Vazhdo

December 6, 2010  :: Opinione :: Comments Off on Veprat e GjekĂ« Gjonaj janĂ« me vlera kombĂ«tare dhe shkencore
Tags: , , , , ,

Amir Hollaj, Koalicioni Shqiptar Plotesoni dëshiren,Voto Perspektivën
Qytetareve tĂ« AnĂ«s sĂ« Malit, te Ulqinit , tĂ« MalĂ«sis , Plaves, Gusise e Rozhajes ju ofrohet njĂ« shans i ri, tĂ« cilin ato duhet te dijn ta shfrytĂ«zojn, sepse duke e vlersuar vehten nĂ« radhe tĂ« parĂ«, dinjitetin personal, do tĂ« jemi nĂ« gjendje tĂ« vlersojm dhe bashkĂ«punojm me tĂ« gjithĂ«. -Kush Ă«shtĂ« kundĂ«r kĂ«tij Koalicioni shqipĂ«tar Ă«shtĂ« nĂ« radhĂ« tĂ« parĂ« kundĂ«r vetĂ«vehtĂ«s Ă«shtĂ« kundĂ«r tĂ« mirĂ«s sĂ« AnĂ«s sĂ« malit-Ulqinit dhe Malesis dhe tĂ« gjitha trevave shqiptare. Do bejme maksimumin qe qytetareve te ju... Vazhdo

Page 1 of 212