Mehmet Bardhi

Mehmet Bardhi  bisedoi me Denise de Hauwere
Gjatë javës që shkoi ambasadorja e Mbretërisë së Belgjikës, zonja DENISE DE HAUWERE qëndroi në Mal të Zi në vizitë lamtumirëse, me ç rast, në Podgoricë, të premtën më 21.01.20011, u takua edhe me Mehmet Bardhin, kryetar i Lidhjes demokratike në Mal të Zi dhe deputet në Kuvendin e Malit të Zi. Me këtë rast kryetari Bardhi e njoftoi për situatën aktuale politike në Mal të Zi me theks të veçantë me pozitën e shqiptarëve dhe aktivitetin e LD-së dhe aktivitetin e tij në Kuvendin e MZ-së. Këto ditë, tha... Vazhdo
Llukshiq i vazhdoi konsultimet me përfaqësuesit e partive nacionale shqiptare – Video
Kryeministri i Malit të Zi Igor Llukshiq ka biseduar sot në Podgoricë me përfaqësuesit e partive nacionale shqiptare, kryetarin Forcës së re demokratike, Nazif Cungu , pastaj me kryetarin e LD në MZ Mehmet Bardhi e më vonë është dasht të takohet edhe me përfaqësuesin e përspektivës Amir Hollaj. Kryetari i Forcës Nazif Cungu ka theksuar se është e nevojshme zgjidhja e të gjitha çështjeve kontestuese , duke shtuar se në këtë parti janë të gatshëm të ndihmojnë integrimet euro-atlantike të Malit të Zi. Ndërkaq... Vazhdo

January 25, 2011  :: Politika :: Comments Off on Llukshiq i vazhdoi konsultimet me përfaqësuesit e partive nacionale shqiptare – Video
Tags: , , , , , ,

NJOFTIM: Vazhdon nënshkrimi i PETICIONIT kundër Raportit të Dick Marty-t
NJOFTIM Vazhdon nënshkrimi i PETICIONIT kundër Raportit të Dick Marty-t në komunën e Tivarit dhe të  Ulqinit Lidhja Demokratike në Mal të Zi njofton qytetarët se, vazhdojmë aktivitetin për nënshkrimin e Peticionit kundër Raportit të DIK MARTIT, eurodeputetit dhe raportuesit të Komisionit Evropian,  Raport ky spekulativ dhe manipulues, dashakeqës dhe i mbushur   me gënjeshtra politike e  shpifje të papara, me qëllim të diskreditimit të popullit shqiptar në përgjithësi. Meqenëse Peticioni, me nënshkrime të... Vazhdo
Bardhi: Ne dam nikom da nas blati
Podgorica – Prikupljanjem potpisa protiv izvještaja specijalnog izvjestioca Savjeta Evrope (SE) Dika Martija Albanci ne pokušavaju da kvare međunacionalne odnose u Crnoj Gori već da koriste svoja demokratska prava – kazao je predsjednik Demokratskog saveza u Crnoj Gori (DSCG) Mehmet Bardhi. Komentarišući optužbe da je prikupljanje potpisa podrške kosovskom premijeru Hašimu Tačiju anticrnogorski i anticivilizacijski čin, Bardhi je rekao da potpisnici peticije traže od legalnih vlasti Kosova i međunarodnih institucija... Vazhdo

January 17, 2011  :: news :: Comments Off on Bardhi: Ne dam nikom da nas blati
Tags: ,

Mehmet Bardhi: Peticioni kundër raportit të Martit është akt civilizues
Mbledhja e nënshkrimeve kundër raportit të Dick Martit është akt civilizues dhe e drejtë e pacenueshme demokratike e shqiptarëve, mësohet të ketë thënë Mehmet Bardhi, kryetar i LD në MZ, raporton agjencia MINA. Ai gjithashtu tha se raporti i Martit është tendencioz dhe pa fakte, prandaj është edhe e arsyeshme nënshkrimi i peticionit kundër këtij dokumenti. Bardhi poashtu ka hedhur poshtë kritikat e Shoqatës së luftëtarëve malazez të viteve 1990 kundë nënshkrimit të aksionit duke thënë se: ’’ Ne nuk ulim... Vazhdo

January 17, 2011  :: Opinione :: Comments Off on Mehmet Bardhi: Peticioni kundër raportit të Martit është akt civilizues
Tags: , , ,

Mehmet Bardhi është duke rritur tensione
Siç njoftonë gazeta malaziase ”Vijesti“ Shoqata e malazezëve të Kosovës dhe Metohisë i kanë bërë thirrje të gjitha subjekteve politike, individëve, OJQ-ve,  dhe të gjithë shqiptarëve të ndershëm që ti kundërshtohen me përbuzje inicjativës së “turpshme” të Mehmet Bardhit. Si mbas organizatës në fjalë, Bardhi ka organizuar mbledhjen e nënshkrimeve në komunat e Malit të Zi ku jetojnë shqiptarët, kundër raportit të Asamblesë Parlamentare  të Këshillit të Evropës  të raportuesit  Dik... Vazhdo
Bardhi:  Nisam li dobar komšija jer smo odbili da idemo na Dubrovnik
SAOPŠTENJE Mehmet Bardhi, predsjednika DS u CG i poslanika Skupštine CG, povodom Saopštenje Udruženja boraca ratova od 1990. godine, zbog prikupljanja potpisa od strane aktivista DS,  protiv Izvještaja Dick Marty-a Nisam li dobar komšija jer smo odbili da idemo na Dubrovnik Saopštenje Udruženja ratova od 1990. godine, koje su objavile Vijesti, dana 15.01.11.god. pod najmanje rečeno čudnim naslovom, da ne kažem tendecioznim „Bardhi nije dobar komšija“ po sadržini i formi potsjeća na stotine i stotine takvih ili sličnih... Vazhdo
Mehmet Bardhi: Nećemo da pristanemo da nestanemo
Ne prihvata da norma u izbornom zakonu koja se odnosi na albance bude privremena – Našim glasovima nećemo sami sebi da oduzimamo stečena prava, podvukao je Bardhi Lider Demokratskog saveza Mehmet Bardhi poručio je juče da je neprihvatljiv predlog da postojeći model u izbornom zakonu, po kojem postoje izdvojena glasačka mjesta na područjima gdje žive Albanci, ostane kao privremeno, prelazno rješenje. U izjavi za “Dan” on je istakao da se pitanje političkog predstavljanja Albanaca u Crnoj Gori mora riješiti... Vazhdo

January 9, 2011  :: news :: Comments Off on Mehmet Bardhi: Nećemo da pristanemo da nestanemo
Tags: , , , ,

Partitë shqiptare në Malin e Zi deponojnë versionin e Kodit zgjedhor
Podgoricë, 11 dhjetor – Tri partitë opozitare shqiptare në Parlamentin e Malit të Zi kanë kërkuar të shtunën që Grupi punues për hartimin e Kodit të ri zgjedhor, që krahas propozimit të qeverisë dhe të opozitës, të shqyrtojë edhe iniciativën e këtyre subjekte nacionale parlamentare shqiptare lidhur me Kodin e ri zgjedhor. Unioni Demokratik i Shqiptarëve që merr pjesë ne qeverinë malazeze, nuk ka deklaruar se mbështet simotrat shqiptare. Tre deputetët shqiptarë, në letrën e përbashkët dërguar kryeparlamentarit... Vazhdo

December 11, 2010  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Partitë shqiptare në Malin e Zi deponojnë versionin e Kodit zgjedhor
Tags: , , , , ,

Bardhi: Çështja shqiptare në Malin e Zi ende e hapur
Ulqini, 15 nëntor – Është evidente se çështja shqiptare në Malin e Zi sot e kësaj dite ka mbetur e hapur dhe suprimimi i të drejtave të arritura do ta shtonte edhe më shumë pakënaqësinë, vlerëson kryetari i Lidhjes Demokratike në Mal të Zi (LD në MZ), Mehmet Bardhi, deputet i saj në parlamentin e këtij shteti. Ai angazhohet për një dialog sa më të shpejtë të të gjitha partive parlamentare për të gjetur kompromis mbi legjislaturën zgjedhore. Ky kuadër ligjor tash katër herë dështon, dhe siç e citon... Vazhdo

November 15, 2010  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Bardhi: Çështja shqiptare në Malin e Zi ende e hapur
Tags: , , , , ,

Page 10 of 20« First...89101112...20...Last »