mehmet zenka

Mehmet Zenka: Ulqini Qytet në Mal të Zi dhe jo qytet Malazez
Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Unionit Demokratik të Shqiptarëve (UDSH) dhe deputet në Parlamentin e Malit të Zi,  Mehmet Zenka ka deklaruar për të përditshmën malazeze “Vijesti” se situata aktuale dhe marrëdhënia e shtetit me popullsinë shqiptare të çojn në situatë të mëndosh se Ulqini momentalisht nuk është qytet malazez, por vetëm qytet në Mal të Zi. “Për momëntin përceptimi është i tillë, por a do të jetë Ulqini një qytet malazez dhe a do të ndihën komod Ulqinakët në Mal të Zi, si... Vazhdo

February 5, 2012  :: Politika :: Komente (109)
Tags: , , , ,

Ulcinj je grad u Crnoj Gori, a ne crnogorski grad
Vršilac dužnosti predsjednika Demokratske unije Albanaca (DUA) Mehmet Zenka kazao je da aktuelna situacija i odnos države prema albanskom narodu navode na razmišljanje da Ulcinj trenutno nije crnogorski grad, već samo grad u Crnoj Gori. Insistirajući da odgovori na pitanje koje su “Vijesti” u nedavnom intervjuu postavile gradonačelniku Nazifu Cunguu da li je za njega Ulcinj crnogorski grad ili grad u Crnoj Gori, Zenka je rekao da je za takvu percepciju zaslužne vlasti koje su u poslednjih 30 godina donosile odluke koje nijesu... Vazhdo

February 4, 2012  :: news :: Komente (10)
Tags: ,

Verbalni sukob Mehmeta Zenke i Gencija Nimanbegua
Zenka je tražio da se Cakuli, a Nimanbegu je rekao da bi Đonijeva treba da se izvini, nakon čega je uslijedio okršaj. Predsjednik Demokratske unije Albanaca (DUA) Mehmet Zenka i potpredsjednik FORCE Genci Nimanbegu, su se prvo verbalno, a zatim i fizički sukobili na zasijedanju lokalne skupštine. Kako pišu Dnevne novine, do sukoba je došlo kada se potpredsjednik opštine Džaudet Cakuli odbornici DUA Hatidži Đoni obratio riječima:”Sram te bilo!”. Đoni je prilikom izlaganja iznijela sumnje o legitimnosti poslovno-stambenog... Vazhdo

February 1, 2012  :: news :: Komente (3)
Tags: , , ,

Përleshje verbale në parlamentin e Ulqinit
Në mbledhjen e djeshme të Kuvendit të Komunës së Ulqinit, në mënyrë verbale janë përleshur dy anëtarë të partive shqiptare që përfaqësohen në Kuvend të Ulqinit. Pas replikave  në mes këshilltarëve të pozitës dhe opozitës situata u keqsua në mes të këshilltarëve të të dyja anëve ,ku vazhdojë përplasja ndërmjet këshilltarëve Mehmet Zenka nga UDSH dhe Genci Nimanbegu nga Forca ,shkruan gazeta Dnevne Novine. Përleshje mes këshilltarëve në parlamentin e Ulqinit Mollë e sherrit për këshilltarët e... Vazhdo
PM Berisha meets leaders of Albanian political forces in Montenegro
During his stay in Montenegro, Prime Minister Sali Berisha held a meeting with the chairman of the Democratic Union of Albanians (part of the ruling coalition) Mehmet Zenka. Expressing his pleasure at welcoming PM Berisha in Podgorica, MP Zenka conveyed the best wishes of the Albanians of Montenegro. MP Zenka expressed on behalf of the Albanians of Montenegro a positive assessment for PM Berisha personal important contribution and of the government of Albania as well for promotion of the national interests of the Albanians in Montenegro... Vazhdo
Takimi UDSH me Kryeministrin Salë Berishën
Sot ne  “Vilen Gorica”, u takuan delegacioni i Unionit Demokratik te Shqiptarëve i kryesuar nga kryetari Met Zenka me Kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, zotin Sali Berisha. Ne delegacionin e UDSH-së bënin pjese zëdhënësi Hamdi Hasani, si edhe pjesëtaret e Forumit Rinor. Kryetari i UDSH-së, zoti Met Zenka, shprehu kënaqësinë për takimin me Kryeministrin Berisha dhe e faleminderoi atë për përkrahjen e vazhdueshme qe Kryeministri Shqipërisë  i jep këtij subjekti politik. Në vazhdim e njohu për historikun... Vazhdo
Zenka: UDSH-ja nuk heq dorë që Hajdinaga të jetë ministër
Ky është qëndrimi jonë përfundimtarë, pa marrë parasysh ngjarjet e fundit, kështu as nuk kemi kërkuar kandidat alternativë është shprehur deputeti Zenka. Unioni Demokratik i Shqiptarëve nuk do të heqë dorë nga propozimi që pasardhësi i Ministrit për të Drejtat e Njeriut Ferhat Dinosha të jetë Gëzim Hajdinaga, pa marrë parasysh se organet policore para pak ditësh kunder tij kanë paraqitur padin penale për shperdorim detyre. Zenka ka thënë se Bordi Kryesor i partisë ka qënë dakord me propozimin që Hajdinaga... Vazhdo

December 30, 2011  :: Politika :: Comments Off on Zenka: UDSH-ja nuk heq dorë që Hajdinaga të jetë ministër
Tags: , , , , ,

Sinishtaj: Nëse duhet, flamurin e mbrojmë me gjak
Ligji mbi rendin dhe qetësinë publike, i cila ndalon shfaqjen e flamujve të vendeve të tjera, ka ngjallur debat të nxehtë në Kuvendin e Malit të Zi, ku deputetet shqiptarë kanë qenë më të zëshmit. “Për këtë flamur  të parët e mi kanë derdhur gjakë dhe nëse duhet edhe unë do ta bëjë të njëjtën gjë, por mendoj që nuk do të duhet. Lexo më shumë << Ulqini-Online >>  Vazhdo

December 17, 2011  :: Politika :: Komente (24)
Tags: ,

Mehmet Zenka mposhtë akuzat ndaj tij
I sapozgjedhuri si kryetar i Unionit Demokratik Mehmet Zenka është akuzuar se ka punuar me Klanin Kelmendi, klan ky i cili është i njofur në Malin e Zi si një klan për “Biznese” të errëta. Mehmet Zenka ka spjeguar për mediat malazeze se ai njef Naser Kelmendin nga e kaluara si një Shqiptar dhe asgjë tjetër. Zenka ka spjeguar për mediat se ai është në shërbim të popullit dhe se ai nuk ka telefona sekrete por që numrin e tij mund ta vëzhgoj kush të donë në qdo kohë. “Naser Kelmendin njof si një mysafir i cili... Vazhdo

December 3, 2011  :: Shtypi / Mediji :: Komente (1)
Tags: , ,

Mehmet Zenka në  vend të Ferhat Dinoshës
Nga Hatixhe Nelaj Në Mbledhjen e Këshillit drejtues të Unionit Demokratik të Shqiptarëve sot për ushtrues detyre të kryetarit të UDSHsë-deri në kuvendin zgjedhor i cili parashikohet të mbahet në fillim të vitit të ardhshëm , një zëri u zgjodh Mehmet Zenka.Z.Zenka deri tani ka mbuluar postin e nënkryetarit të partisë në fjalë dhe është deputet në Parlamentin Republikan. „Për shkak të angazhimit tim në diplomaci sot kam dhënë dorëheqje nga posti i kryetarit të Unionit Demokratik të Shqiptarëve“,deklaroi... Vazhdo

Page 3 of 512345