mehmet zenka

Unioni Demokratik i Shqiptarëve – vizitë pune në Tiranë
UNIONI DEMOKRATIK I SHQIPTARËVE DEMOKRATSKA UNIJA ALBANACA THE DEMOCRATIC UNION OF ALBANIANS     ULQIN, më 8 nëntor 2011   Kumtesë për Opinion Një delegacion i larte i Unionit Demokratik të Shqiptarëve ne përbërje Z Ferhat Dinosha, Gëzim Hajdinaga dhe Meto Zenka qëndruan për një vizitë pune në Tiranë . Fillimisht ata u takuan me Kryetarin e Bashkisë së Tiranës z. Lulzim Basha . Duke i uruar detyrën e re , ne një takim te hapur dhe tejet vëllazërore u preken një sere çështjesh qe kane për qellim... Vazhdo
Ferhat Dinosha distancohet nga Zenka
Kryetari i Unionit Demokratik të Shqiptarëve Ferhat Dinosha është distancuar nga veprimi i deputetit të UDSH-së  Mehmet Zenka i cili para se të votohej ligji zgjedhor u  largua nga seanca parlamentare së bashku me kolegët e tjerë nga partitë shqiptare. Dinosha thotë se ai nuk beson se me miratimin e ligjit zgjedhor shqiptarët janë mashtruar por ka mungesë  komunikimi që mund të zgjidhë situatën pasi edhe pse është e disfavorshme mund të gjindet kompromisi që do i kënaq edhe shqiptaret. “Deputeti i UDSH-së... Vazhdo

September 13, 2011  :: Politika :: Komente (3)
Tags: , , ,

Albanski političari ne vjeruju da je Bardhi pozvao na nemire
Foto: VIJESTI Oštru poruku poslanika Demokratskog saveza (DS) Mehmeta Bardhija da su “Albanci sazreli” i da će vlast u Crnoj Gori “ako se pogleda geografija regiona, kad-tad imati adekvatan odgovor” nakon usvajanja izbornog zakona, poslanici albanskih nacionalnih partija ne doživljavaju kao direktnu prijetnju ili eventualni poziv na nemire. Saglasni u tvrdnji da Albanci u Crnoj Gori nikada nijesu bili prijetnja po mir i stabilnost, predstavnici albanskih partija, nakon usvajanja izbornog zakona koji više ne predviđa pet garantovnih... Vazhdo

September 10, 2011  :: news :: Comments Off on Albanski političari ne vjeruju da je Bardhi pozvao na nemire
Tags: , , , , ,

Mehmet Zenka tvrdi da su ga tukla bar desetorica
Foto: Arhiva Vijesti Poslanik Demokratske unije Albanaca Mehmet Zenka pretučen je juče ujutro oko 04.00 časova u blizini lokala “Merlin” kod Autobuske stanice u Ulcinju. Poslanik tvrdi da je riječ o “klasičnoj sačekuši, iako se to ne bi reklo iz šturog policijskog izvještaja”. Uprava policije saopštila je da je Zenka, oko 4 sata ujutro,  prijavio da je u lokalu “Merlin”, fizički napadnut i da je zadobio povrede. Zbog sumnje da su pretukli poslanika, uhapšeni su kosovski državljeni F. V. (25) iz Klina i S. A. (32)... Vazhdo

July 22, 2011  :: news :: Comments Off on Mehmet Zenka tvrdi da su ga tukla bar desetorica
Tags: ,

U Ulcinju pretučen poslanik Mehmet Zenka
Tuči u lokalu Merlin je prethodila gestikulacija između Zenke i T.Đ, vlasnika „Merlina“, saopštila je Uprava policije. Policija je uhapsila kosovske državljene F.V. (25) iz Klina i S.A. (32) iz Lipljana zbog sumnje da su pretukli poslanika Demokratske unije Albanaca Mehmeta Zenku. Zenka je, oko 4 sata ujutro  prijavio policiji da je u lokalu ‘Merlin’, koji se nalazi na autobuskoj stanici, fizički napadnut i da je zadobio povrede. Na lice mjesta je ubrzo stigao policijski službenik, koji je pozvao pojačanje. Policijska... Vazhdo

July 21, 2011  :: news :: Comments Off on U Ulcinju pretučen poslanik Mehmet Zenka
Tags: , , ,

Sulmohet deputeti Mehmet Zenka
Zenka rreth orës 04:00 të mengjesit ka njoftuar policinë se në lokalin “Merlin” i cili gjendet në stacionin e autobusëve në Ulqin, është sulmuar fizikisht dhe ka pësuar lëndime, njofton Vijesti. Policia ka arrestuar shtetasit nga Kosova F.V. (25) nga Klina dhe S.A. (32) nga Lipjani me dyshim se ata kanë rrahur deputetin e Unionit Demokratik të Shqiptarëve Mehmet Zenka. Po ashtu, sipas të njëjtit burim, gjatë rrahjes është plagosur edhe dyshuari F.V., i cili poashtu pësoi dëmtime të lehta. Policia thotë... Vazhdo
Oštre kritike iz albanskih stranaka
Radni tekst izbornog zakona na ekspertizu Oštre kritike iz albanskih stranaka. Ekspertiza ?e biti ra?ena u Savjetu Evrope i Venecijanskoj komisiji. Izmjene i dopune Zakona o manjinskim pravima i slobodama nijesu dobile dvotre?insku podršku Podgorica – Skupština Crne Gore usvojila je zaklju?ak u kojem navodi da je saglasna da Savjetu Evrope i Venecijanskoj komisiji pošalje na ekspertizu radni tekst zakona o izboru odbornika i poslanika, sa pojedina?nim prijedlozima partija. Parlament je pozvao Kolegijum predsjednika Skupštine... Vazhdo
Intervistë me Mehmet Zenkën, deputet i UDSH-së në parlamentin e Malit të Zi
Vetëm së bashku mund t’i përballojmë sfidat Koha javore: Z. Zenka, redaksia e gazetës “Koha javore” ka hapur temën në lidhje me pjesëmarrjen e pakicave në jetën publike. Cili është qëndrimi i UDSH-së mbi këtë çështje? M. Zenka: Qëndrimi i UDSH-së dhe i imi është se nuk ka aspak vend që të jemi të kënaqur me përfaqësimin apo pjesëmarrjen e pakicave në jetën publike sepse realiteti tregon se pakicat, duke i llogaritur edhe ata pjesëtarë të pakicave që bëjnë pjesë në partitë qytetare, pothuajse... Vazhdo

November 11, 2009  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Intervistë me Mehmet Zenkën, deputet i UDSH-së në parlamentin e Malit të Zi
Tags:

Mehmet Zenka: Berisha nuk e rrezikon Malin e Zi
Prishtinë, 27 gusht – Shqiptaret ne Mal te Zi mirepriten vizionin e Kryeministrit te Shqiperise, Sali Berisha, per ndertimin e lidhjeve mes kombit shqiptar, duke theksuar se kjo nuk e rrezikon aspak Malin e Zi dhe asnje nga shtetet ku jetojne shqiptaret. Nenkryetari i Unionit Demokratik te Shqiptareve (UDSH), Mehmet Zenka, deputet i kesaj partie ne Parlamentin e Malit te Zi, ka deklaruar se pajtohet plotesisht me Kryeministrin e Shqiperise, Sali Berisha se, “… te gjithe shqiptaret kudo qe jetojne jane pjese e pandare... Vazhdo

August 28, 2009  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Mehmet Zenka: Berisha nuk e rrezikon Malin e Zi
Tags: , , , ,

U mbajt tryeza me titull “konsolidimi i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Mal të Zi”
Pa konsensus për çështjet që brengosin shqiptarët Podgoricë – Projekti për Marrëdhënie Etnike, një organizatë joqeveritare amerikane, organizoi të hënën në Podgoricë tryezën me titull “Konsolidimi i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Mal të Zi”. Përveç temës themelore që ka të bëjë me rolin e Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Mal të Zi, në tryezë është diskutuar mbi temat që brengosin pakicën shqiptare në Mal të Zi dhe se a ekziston konsensusi në skenën politike shqiptare në Mal të... Vazhdo

Page 4 of 512345