meto zenka

Reagojnë deputet shqiptarë në parlamentin e Malit të Zi – Video
Pas reagimit të përbashkët të një dite më pare duke braktisur parlamentin e Malit të Zi para se të miratohej ligji i ri zgjedhor, deputet shqiptarë njëzëri shprehin shqetsimin e tyre për mohimin e të drejtave të arritura dhe që një gjë e tillë gjeti përkrahjen, pa përjashtim të të gjitha partive joshqiptare në Mal të Zi “Shqiptarët jashtë parlamentit ishte konsensusi juaj. Përgjegjsia dë të jetë vetëm e juaja. Ju nuk mund të jeni tutorë mbi ne edhe pse kenti ë gjithë pushtetin shtetëror.  Nëse... Vazhdo
U Ulcinju juče održana tradicionalna borba ovnova
Galjo šampion i bez roga Ulcinj – Ovan Galjo, težak 100 kg apsolutni je pobjednik tradicionalne borbe ovnova koja je održana juče na zapuštenim teniskim terenima na mjestu nekadašnjeg hotela “Jadran” u Ulcinju, odlučio je organizator borbi Simi Karamanaga nakon konsultacija sa saradnicima uprkos protivljenju Samira Like, čiji je ovan Roki junior bio superioran u srednjoj kategoriji. – Moj ovan je pobjednik jer je Galjo morao da odustane od daljih borbi nakon što mu je otpao rog – slavodobitno je kazao Lika “Vijestima”. Galjo,... Vazhdo

November 8, 2010  :: news :: Comments Off on U Ulcinju juče održana tradicionalna borba ovnova
Tags: , , , , ,

Kokteji i Vitit te Ri / Novogodisnji koktel – Komuna e Ulqinit / Opstina Ulcinj
Në Hotelin “Mediteran” Komuna e Ulqinit organizoi koktejin e fundvitit. Në këtë takim tashmë tradicional morrën pjesë një numër i madhë i qytetarëve, pjesëtarëve të jetës publike të Ulqinit. #gallery-2 { margin: auto; } #gallery-2 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 33%; } #gallery-2 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-2 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */  Vazhdo

January 13, 2010  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Kokteji i Vitit te Ri / Novogodisnji koktel – Komuna e Ulqinit / Opstina Ulcinj
Tags: , , , , , , , , , ,

Meto Zenka podržava zahtjeve bivših vlasnika maslinjaka u valdanosu
Sumnjive namjere Vlade Ulcinj – Visoki funkcioner Demokratske unije Albanaca Meto Zenka kazao je da partija kojoj pripada, opštinske vlasti i on li?no podržavaju bivše vlasnike maslinjaka u Valdanosu, koji traže da im se vrati imovina, i upozorio „da su u cijeloj pri?i i neki ljudi koji odmažu maslinarima“. -Nažalost, tu su i neki ljudi koji radi sticanja jeftinih politi?kih poena, zloupotrebljavaju to pitanje i debelo odmažu bivšim vlasnicima u njihovim opravdanim zahtjevima- kazao je Zenka. On je naglasio da pojednici... Vazhdo

August 30, 2009  :: Bota :: Comments Off on Meto Zenka podržava zahtjeve bivših vlasnika maslinjaka u valdanosu
Tags: , , , , , ,

Video – Platformat politike të partive në Republikën e Malit të Zi
Të djelën, në Mal të Zi zhvillohen zgjedhjet e parakohshme parlamentare, në të cilat marrin pjesë edhe 5 subjekte politike shqiptare, mes tyre Unioni Demokratik i shqiptarëve dhe Forca e re demokratike. Korrepondenti ynë Pellumb Sulo njofton nga Mali i Zi mbi platformat, me te cilat kanë dalë në zgjedhje kandidatët e këtyre dy forcave politike shqiptare. Situata parazgjedhore në Republikën e Malit të Zi Më pak se një ditë para zgjedhjeve të parakohëshme parlamentare në Mal të Zi, atmosfera po mbizoterohet nga... Vazhdo
Mali i Zi, shqiptarët rrezikojnë përfaqësimin në Parlament
Përçarja në 6 parti politike të shqiptarëve në Malin e Zi, rrezikon të ulë ndjeshëm përfaqësimin e tyre në Parlament. Në Mal të Zi është sistemi proporcional dhe një parti duhet të marrë të paktën 2.500 vota që të ketë një deputet, ndërkohë që numri i votuesve shqiptarë është gjithsej 30 mijë. Gjashtë parti kanë paraqitur 6 lista dhe secila bën fushatë me vete. Atmosfera e fushatës duket qartë në Ulqin, qytetin e banuar nga shumica shqiptare. Postera dhe flamujt duken gjithandej. “Ne dolëm në... Vazhdo
Hajdinaga uklonio krst
Samo nekoliko sati nakon postavljanja obilježja zabrodolom na grebenu krš kod limana Ni na kraj pameti mi nije bilo da bilo koga provociram ve? sam želio da postavljanjem krsta obilježim uspomenu na oca i dan kada sam, upravo na Vidovdan, kao mali jedva preživio oluju, našavši spas upravo na Kršu od Limana, kazao je Živanovi?. Ulcinjanin ?or?e Živanovi? iz naselja Liman dugo ?e pamtiti Vidovdan 2008. godine. Njegova davnašnja želja da postavljanjem metalnog krsta na grebenu Krš od Limana, nedaleko od obale, simboli?no obilježi... Vazhdo
Intervistë me nënkryetarin e komunës së ulqinit, Mehmet Zenka
Jam i kënaqur me qeverisjen, por nuk ka vend për vetëkënaqësi Koha javore: Z. Zenka, u bënë gati dy vjet që pushtetin në Komunën e Ulqinit e ushtron koalicioni “Për Ulqinin Evropian”. Sa jeni të kënaqur me qeverisjen e deritashme të këtij koalicioni? M. Zenka: Mund të them që jemi të kënaqur me punën e deritashme gjatë një viti e gjysmë që nga ardhja e opcionit tonë politik në pushtet në Komunën e Ulqinit, mirëpo vend për vetëkënaqësi nuk ka. Shumë prej premtimeve tona zgjedhore nuk janë... Vazhdo

June 3, 2008  :: Kulturë / Kultura, Shoqëria / Društvo, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Intervistë me nënkryetarin e komunës së ulqinit, Mehmet Zenka
Tags: , , , ,

Izabran najbolji policajac ulcinja
Ulcinj – Potpredsjednik Opštine Ulcinj Meto Zenka uru?io je ju?e televizor Zoranu ?alasanu koji je u tradicionalnom izboru proglašen za najboljeg službenika ulcinjske ispostave policije u prethodnoj godini. Zenka je tim povodom istakao da je siguran da su poklon i priznanje otišli u prave ruke. U to sam siguran jer ?alasana znam od ranije i drago mi je što je baš meni pripala ?ast da mu uru?im ovaj skroman poklon – kazao je Zenka. Na?elnik ulcinjske ispostave policije Vladan Lakovi? kazao je da je rije? o službeniku... Vazhdo

February 15, 2008  :: Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Izabran najbolji policajac ulcinja
Tags: , ,