nato

Në Ulqin u zhvillua panel diskutimi me titull ”Nato dhe Mali i Zi – Çfarë thua ti ”
Dilemat e anëtarësimit dhe çka asht “NATO” Organizata e shoqërisë civile “Horizonti i Ri” organizoi para do kohe në Bibliotekën e Ulqinit panel diskutimin me titull “NATO dhe Mali i Zi – Çfarë thua ti?”. Ky ishte aktiviteti i parë mbi proceset euro-atlantike që u zhvillua në Ulqin. Partnerë të OJQ “Horizonti i Ri” në organizimin e këtij takimi ishin “Qendra ALFA” nga Nikshiqi dhe Qendra Nansen Dialog, të cilat janë edhe anëtare të Ekipit bashkërendues... Vazhdo

May 16, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Në Ulqin u zhvillua panel diskutimi me titull ”Nato dhe Mali i Zi – Çfarë thua ti ”
Tags: , , , , ,

NEFORMALAN SASTANAK FILIPA VUJANOVI?A, BAMIRA TOPIJA I STJEPANA MESI?A JU?E U SKADRU
Zajedni?kom cestom ka integracijama Skadar – Predsjednik Crne Gore Filip Vujanovi? kazao je ju?e u Skadru da vjeruje da ?e Crna Gora uskoro postati punopravni ?lan Jadranske povelje. Tokom susreta sa predsjednicima Albanije i Hrvatske, Bamirom Topijem i Stjepanom Mesi?em, Vujanovi? je ocijenio da bi to bio novi krupan korak ka NATO integracijama. Albanija i Makedonija su imale pozitivno raspoloženje za ?lanstvo Crne Gore, a Hrvatska je smatrala da treba sa?ekati NATO samit u Bukureštu. Uvjeren sam, iz onoga što je saopštio predsjednik... Vazhdo
Kryeministri Berisha dhe Gjukanoviq: Ndërtimi i pikës kufitare Muriqan – Sukobinë, dëshmi e vullnetit të dy qeverive për bashkëpunim në mirëbesim të plotë
Kryeministri Berisha mori pjesë sot në ceremoninë e inaugurimit të fillimit të punimeve për ndërtimin e pikës së përbashkët të kalimit kufirit ndërmjet Shqipërisë dhe Malit të Zi, Muriqan – Sukobinë, në Murriqan. Të pranishëm në këtë ceremoni ishin Kryeministri i Malit të Zi, zoti Milo Gjykanoviç, Shefi i Delegacionit të Komisionit Europian në Tiranë, zoti Helmut Lohan, Shefi i delegacionit të KE-së në Mal të Zi, zoti Leopold Maurer, ministra të qeverive të të dy vendeve, përfaqësues të trupit... Vazhdo

April 21, 2008  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti, Politika, Rajoni / Region :: Comments Off on Kryeministri Berisha dhe Gjukanoviq: Ndërtimi i pikës kufitare Muriqan – Sukobinë, dëshmi e vullnetit të dy qeverive për bashkëpunim në mirëbesim të plotë
Tags: , , , , , , ,

Kumtesë e Lidhjes Demokratike në Mal të Zi
Kënaqësi për të gjithë shqiptarët Kryetari i LD në MZ, z. Mehmet Bardhi u dërgoi telegram urimi udhëheqjes më të lartë të shtetit shqiptar për ftesën në anëtarësim në NATO dhe Ramush Haradinajt për lirimin nga Tribunali i Hagës. Lajmi që në Samitin e Bukureshtit, Shqipëria mori ftesën për t`iu bashkangjitur Aleancës Verio-Atlantike gëzoi të gjithë shqiptarët në mbarë globin . Ky është një vazhdim i mbarë i këtij viti. Viti 2008 filloi me shpalljen e Pavarësisë së Kosovës, me ftesën drejtuar Shqipërisë... Vazhdo

April 14, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Kumtesë e Lidhjes Demokratike në Mal të Zi
Tags: , , , , , , , ,

?ukanovi?: Oprezno s priznanjem Kosova
Podgorica – Rekao je da Crna Gora “nije priznala Kosovo jer slijedi svoje nacionalne interese” i dodao da njegovi politi?ki oponenti pokušavaju da se konfrontiraju toj tezi, “i po staroj matrici svrstaju se uz tu?e nacionalne interese”. Crnogorski premijer Milo ?ukanovi? izjavio je danas da ?e se Crna Gora o pitanju Kosova izjasniti uvažavaju?i sve okolnosti i potrebu o?uvanja unutrašnje i regionalne stabilnosti i ocijenio da pitanje Kosova “može izazvati buru u Srbiji, ali i ?itavom regionu”.... Vazhdo

April 14, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on ?ukanovi?: Oprezno s priznanjem Kosova
Tags: , , , , , ,

UDSH përshëndet marrjen e ftesës për anëtarësim në Nato nga Shqipëria
Udsh përshëndet marrjen e ftesës për anëtarësim në nato nga shqipëria dhe shpalljen të pafajshëm nga gjykata e hagës të ramush haradinajt 3 prilli – datë historike për shqiptarët Ulqin – Unioni Demokratik i Shqiptarëve ka përshëndetur marrjen e ftesës nga Shqipëria në Samitin e Bukureshtit për t`u anëtarësuar në NATO si dhe shpalljen të pafajshëm të Ramush Haradinajt nga Gjykata e Hagës, duke vlerësuar se 3 prilli, kur ndodhen këto dy ngjarje, do të renditet ndër datat historike të shqiptarëve. “UDSH... Vazhdo

April 14, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on UDSH përshëndet marrjen e ftesës për anëtarësim në Nato nga Shqipëria
Tags: , , , , , ,

Mund të bëhet Mali i Zi një tjetër Monako?
Duke gëzuar ndërkaq një bum pronësie dhe të ardhura të rritura nga turizmi, vendi po kërkon të tërheqë investimin e madh të huaj. Me bregdetin e vet spektakular dhe brendësinë e thyer malore, Mali i Zi e sidomos Ulqini ka një potencial të madh turistik. Tani që republika ka fituar pavarësinë nga bashkimi i mëparshëm shtetëror me Serbinë, disa thonë se ai mund të bëhet një tjetër Monako. Shembujt janë të shumtë, mjafton vetëm të mendosh për Greqinë, Portugalinë dhe Spanjën, për përfitimin ekonomik të... Vazhdo

February 29, 2008  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Mund të bëhet Mali i Zi një tjetër Monako?
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Oli Rehn kërkon nga Maqedonia dhe Mali i Zi të mos hezitojnë ta njohin pavarësinë e Kosovës
Komisioneri evropian për zgjerim Oli Rehn iu ka bër? thirrje vendeve anëtare të BE-së që t? njohin pavar?sin? e Kosov?s. “Tani më shumë se 12 vende t? BE-s? e kanë njohur pavar?sin?, andaj shpresoj se edhe tek vendet tjera do të dominojë maturia dhe do ta përcjellin shembullin e këtyre t? parave”, ka th?n? Olli Rehn. Ai u takua të martën me kryetarët e Maqedonisë dhe Malit t? Zi, dy vende këto fqinje t? cilat edhe m? tutje po hezitojnë për ta njohur shtetin e ri të Kosovës. Kryetari maqedonas Branko Crvenkovski... Vazhdo

February 28, 2008  :: Bota :: Comments Off on Oli Rehn kërkon nga Maqedonia dhe Mali i Zi të mos hezitojnë ta njohin pavarësinë e Kosovës
Tags: , , , , ,

Kosovo Neighbours Wary Of Recognition
26 February 2008 Brussels _ Macedonian and Montenegrin Presidents visiting Brussels Tuesday said their countries will not begin the process of recognising Kosovo immediately. Macedonia’s Branko Crvenkovski said his country as a European Union and NATO candidate has obligations to follow the common foreign policy in both blocs, and consensus there appears to be absent as yet. He added there are other factors too. “One of them is that in defining our position towards the independence of Kosovo, we are obliged to take into account... Vazhdo

February 26, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Kosovo Neighbours Wary Of Recognition
Tags: , , , , , , , , , , , ,

Montenegro’s president nominates Djukanovic to again become premier
PODGORICA, Montenegro: Montenegro’s president on Wednesday officially nominated former, long-serving leader Milo Djukanovic to return to the premiership for another term. “I’m convinced that (Djukanovic) will be fully devoted to the economic development of Montenegro … and the government will be devoted to continuation of the process of European and Euro-Atlantic integration,” President Filip Vujanovic told journalists in the capital, Cetinje.Djukanovic will replace outgoing Prime Minister Zeljko Sturanovic,... Vazhdo

Page 3 of 3123