Nazif Cungu

Cungu: Da vidimo ko su manjine
Novi zahtjevi da se precizira kome pripada pravo na afirmativnu akciju Samo treba ispoštovati Ustav. Kod nas nema nekih posebnih priprema za popis, tvrdi Cungu. U Crnoj Gori treba donijeti zakon koji će definisati ko su manjine, da bi se mogla poštovati afirmativna akcija, saopštio je juče “Danu” predsjednik Nove demokratske snage FORCA Nazif Cungu. On je rekao da su Albanci u Crnoj Gori autohton narod, svoji na svome, u odnosu na ostale manjine imaju specifičnosti, jer se razlikuju po jeziku i kulturi. – Mišljenja... Vazhdo

January 24, 2011  :: news :: Comments Off on Cungu: Da vidimo ko su manjine
Tags: , , ,

Cungu/Dinosha: S’kemi pasur përfaqësues në themelimin e Listës për Shqipërinë Natyrale
Ulqin/Podgoricë, 13 nëntor –  Liderët e dy partive shqiptare në Malin e Zi kanë mohuar të kenë pasur ndonjë përfaqësues të vetin në themelimin e Listës për Shqipërinë Natyrale së Koço Danajt. Në një prononcim të shtunën, për KosovaLive kryetari i Forcës së Re Demokratike, partisë më të madhe të shqiptarëve në Ulqin, Nazif Cungu, ka deklaruar se askush nga përfaqësuesit tanë nuk ka qenë në Tiranë në aktin e themelimit të Listës për Shqipërinë Natyrale, që e përfaqëson Koço Danajn, të... Vazhdo
Ulqin, asnjë negociatë për koalicionin qeverisës
Më shumë se dhjetë ditë kanë kaluar nga zgjedhjet e përsëritura lokale në Ulqin dhe ende nuk ka asnjë shenjë për negociata mes partive që të themelohet qeverisja vendore. Derisa Nazif Cungu, lideri i Forcës së Re Demokratike, e cila u konfirmua edhe kësaj radhe se është partia më e madhe në skenën politike të Ulqinit, thotë se ekzistojnë disa iniciativa për negociata, por të pazyrtarizuara. “Ne, menjëherë pas zgjedhjeve kemi deklaruar para gazetarëve se jemi të hapur për të krijuar një qeverisje të përgjegjshme... Vazhdo
Forca: Konference – Zhgjedhjet 2010 – 2
Të nderuar qytetarë, Së pari, dua të falënderojë votuesit, anëtarët dhe simpatizuesit e Forcës dhe në veçanti  Forcën rinore për angazhimin e palodhshëm gjatë fushatës dhe për angazhimin e tyre në komisione. Këto zgjedhje përsëri kanë vërtetuar se FORCA është partia më e madhe në Komunën e Ulqinit që dëshmon edhe rritja e re e numrit të votuesve të Forcës. Me këtë rast edhe një herë ju falënderoj për besimin që na keni dhënë dhe ju vërtetoj edhe një herë që Forca nuk do të zhgënjej besimin... Vazhdo
Zgazio je moral i evropske principe
Forca Nazifa Cungua tvrdi da se u Ulcinju ne gradi most čiji je kamen temeljac nedavno položio premijer i optužuje Đukanovića: Ulcinj – Albanska partija Forca juče je optužila premijera Mila Đukanovića da se nečasno uključio u predizbornu kampanju u Ulcinju polaganjem kamena temeljca za novi most na Port Mileni. “Polaganjem kamena temeljca samo deset dana prije izbora Đukanović je direktno sa pozicije premijera poslao signal biračima i tako zgazio svaki evropski princip i moral iako je na čelu vlade koja se zalaže... Vazhdo
Legalizimi – rrugë drejt zhvillimit dhe integrimit
Plani hapësinor shikuar nga Nazif Cungu Para pak ditesh, ministri Gvozdenoviq ne nje deklarate te tij foli per legalizimin e ndertesave pa leje. Ky ishte padyshim nje lajm i gezueshem sidomos per ne te Forces se Re Demokratike sepse ceshtja e legalizimit te ndertimeve pa leje ka qene pjese perberese e programit tone qe ne momentin e krijimit te kesaj partie. Disa vite me pare u botua nga Hernando De Soto nje liber i titulluar “Misteri i kapitalit : pse kapitalizmi triumfon ne perendim dhe deshton kudo tjeter”. Ky liber... Vazhdo

October 12, 2010  :: Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Legalizimi – rrugë drejt zhvillimit dhe integrimit
Tags: , , , ,

Nazif Cungu – Bartës i listës Forca e re demokratike
Lideri i Forces Nazif Cungu kërkon edhe një herë qytetarët për tu përcaktuar, në mënyrë që së bashku ne të ndërtojmë një Ulqin më të mirë, dhe së bashku te jemi në ekzekutivin e komunës së Ulqinit. Lideri i Forces Nazif Cungu thotë se qytetarët e Ulqinit me 17 tetor mund të votojnë për premtimet e rrejshme ose të votojn për një Ulqin më të mirë. Qytetarët e Ulqinit votojnë për jetën apo për realitetin virtual. realiteti ajo që siguron koalicioni “Për Ulqinin evropian” në zgjedhjet... Vazhdo
Rekordi pozitiv i qytetareve dhe rekordet negative te qeveritareve
Botuar tek Koha Javore. Me  rastin e mbylljes së sezonit të suksesshëm të turizmit qeveritarët e Komunës së Ulqinit u ngutën për të përfituar nga rasti dhe për të përvetësuar meritën për këtë arritje të qytetarëve mikpritës të Ulqinit. Në fakt ky sezon ishte vetëm dhe vetëm meritë e biznesmenëve dhe qytetarëve ulqinak të cilët kanë ringjallur shpresën për të ardhmen e Ulqinit. Sikurse edhe Forca e Re Demokratike e ka deklaruar gjithmonë  qoftë në programin e saj e qoftë nëpërmjet deklaratëve... Vazhdo

September 17, 2010  :: Politika :: Komente (47)
Tags: , , ,

Opozita në Ulqin negocion për koalicion
Tri partitë parlamentare shqiptare, si Forca e Re Demokratike, Perspektiva dhe Lidhja Demokratike në Mal të Zi kanë nisur të bisedojnë për të bërë koalicion edhe në zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale të 17 tetorit në Ulqin të dalin me një listë, raporton KosovaLive. Takimin e para festës së Bajramit të Madh, me ftesë të Forcës së Re Demokratike, në hotelin “Evropa” në Shkodër, të hënën e konfirmoi edhe lideri dhe deputeti i Perspektivës, Amir Hollaj. “Duke u mbështetur në takimin e parë që kishim... Vazhdo

September 13, 2010  :: Anketë / Anketa :: Comments Off on Opozita në Ulqin negocion për koalicion
Tags: , , , , ,

Koalicioni Bardhi,Cungu & Holli në Ulqin,bisedimet në Shkoder
Ulqini më 17 tetor do të dalë në votime për parlamentin e ardhshëm vendor Këshilli Qendror i Forcës së Re Demokratike – Forca në mbledhjen e mbajtur  fundjavën që lamë pas  ka vendosur që ky subjekt politik të dalë me listë të përbashkët (Forca, Lidhja Demokratike dhe Perspektiva )në zgjedhjet lokale në Ulqin ku ende nuk ka vendim përfundimtar nga asnjëra parti shqiptare. Liderët e partive opozitare shqiptare janë takuar në Shkodër për të biseduar rreth mundësisë së krijimit të një koalicioni... Vazhdo

Page 30 of 39« First...1020...2829303132...Last »