nga Ulqini

Koreodrama “KALENDARI” nga Ulqini në You Tube + Foto
Por kështu nuk nis koreodrama “Kalendari” e trupës nga Ulqini duke çfaqur për festat e nëntorit në Ulqin,Prishtin dhe Tiran. Pjesa e parë e saj është e hareshme, e flet për një periudhë kur për shqiptarët nuk ka pasur kufij. Pjesëtarët e ansamblit “Zana” dhe ata të shkollës së vallëzimit modern “Porta di Danza” kanë veshur veshje kombëtare nga të gjitha viset shqiptare. E lëvizjet e tyre i kanë përcjellë tinguj të folklorit shqiptar. Në prapavijë qëndron Kalaja e Ulqinit në njërën anë, e një... Vazhdo

December 2, 2012  :: Intervista / Intervju, Kulturë / Kultura :: Comments Off on Koreodrama “KALENDARI” nga Ulqini në You Tube + Foto
Tags: , , , ,

Organizohet mbledhje e studenteve te Ulqini ne Prishtine
20.10.2012 u mbajte mbledhja e pare e studenteve te Ulqinit ne Prishtine. Organiztoret e kesaj mbledhje ishin nje grup I studenteve, te cilet more iniciativen per shqyrtimin e disa ceshtjeve te cilat bien ndesh me te drejtat e studenteve. Nder temat e diskutimit ishin: ndikimi I studeteve,ndihmat financiare, kuotat,qasja per punesim,evidentimi I studenteve, 28 nentori,takimi me z.Albin Kurtin si dhe tema tashme e njohur heqja e takses me cmim 2.5 euro nga ana stacionit te autobusave.Per keto tema folen nje grup studentesh te cilet edhe... Vazhdo
A do jetë Elvir Resulani,fitues i “Collezione Albania”2012
Sot ka përfunduar edicioni i spektaklit, ku ne oren 12:00 do te shpallen fituesit “Collezione Albania”, ku fitues i këtij edicioni nuk është i shpallur ende askush, ende i panjohur për shikuesit e spektaklit “Collezione Albania”,si Elvir Resulani,sa duket ulqinakët nuk kan votuar ne masë të madhe. Me këtë rast, nëqofse Elvir Resulani ka fituar çmimin kryesor, Vendi i pare – 15000 Leke blerje ne collezione, Vendi i Dyte – 10000 Leke blerje ne collezione dhe Vendi i trete – 5000 Leke blerje ne collezione.... Vazhdo
Gresa Katana fitoj çmimin e pare në Festivalit “Maratona Rinore” në Durrës
Gresa Katana fitoi vendin e parë me “Baladën çame” E veshur me rroba karakteristike të viseve të Çamërisë, Gresa solli në skenën e teatrit “Aleksandër Mojsiu” një pjesë të ekzodit çam dhe plagën e tyre të rëndë gjë që u vlerësua lart nga juria profesionale e udhëhequr nga artistja e merituar Aishe Stari. Të rinj nga treva të ndryshme shqiptare u mblodhën për të pestin vit me radhë në qytetin bregdetar të Durrësit për të konkurruar artistikisht mes tyre. Festivali Mbarëkombëtar i njohur si Maratona... Vazhdo
Gëzim Hajdinaga, priti perfaqësuesit e biznesit të Ulqinit
Kryetari i Komunës së Ulqinit Gëzim Hajdinaga, priti perfaqësuesit e biznesit të cilët veprojnë në zonën e administruar nga ndërmarrja për të mirat detare me seli në Budve dhe qiramarrësit e plazheve. Edhe ky takim mund të cilësohet si një në vazhdë të atyre që janë zhvilluar e që kanë për bazë koordinimin e përbashkët për përgatitjen e sezonit turistik 2009. Zotërinjtë nga Ulqin biznes asociacioni e njoftuan Kryetarin Hajdinaga për inicimin e një takimi me përfaqësuesit e sipërmarrjes për të mirat... Vazhdo