nikoll camaj

Camaj iz DSCG: Povucite ministra i idemo u koaliciju
Predstavnik Demokratskog saveza u Crnoj Gori (DSCG) Nikola Camaj pozvao je Demokratsku uniju Albanaca (DUA) da napusti Vladu i priključi se koaliciji albanskih partija za iduće izbore. Camaj je juče za „Dan” naveo da će čelnici albanskih stranaka za desetak dana, nakon što se skrati mandat Skupštini, organizovati novi sastanak da bi dogovorili dalje poteze. S druge strane, lider DUA Mehmet Zenka kazao je da Albanci u Crnoj Gori očekuju da sve albanske stranke na predstojećim izborima nastupe u koaliciji. On je poručio da... Vazhdo

July 23, 2012  :: news :: Komente (1)
Tags:

Camaj: Država Albancima ne izlazi u susret
Država nije spremna da albanskom narodu u Crnoj Gori izađe u susret i pomogne u ostvarivanju prava koja mu pripadaju, ocijenio je juče funkcioner Demokratskog saveza u Crnoj Gori Nikola Camaj. Predstavnik albanske koalicije Perspektiva Amir Holaj nedavno je kazao da će Albanci stečena prava tražiti pred Ustavnim sudom. Holaj je juče „Danu” kazao da je procedura predavanja žalbe u toku, kao i da će javnost biti obaviještena kada se taj proces dovede do kraja. Nikola Camaj se nada da će Holaj pripremiti neophodne papire i... Vazhdo

February 28, 2012  :: news :: Comments Off on Camaj: Država Albancima ne izlazi u susret
Tags: , , ,

Lidhja Demokratike në MZ, shënoi 21 vjetorin – Video
Mbledhja solemne u mbajt në Ulqin, në restorantin “KALLABA”. Në këtë tubim ishin të pranishëm udhëheqësit më të lartë të kësaj partie, udhëheqësit e degëve të saj, këshilltarë dhe simpatizues të shumtë partiak. Kryetari i LD në MZ Mehmet Bardhi, duke i përshëndetur të pranishmit, foli lidhur me veprimtarinë e deritashme të subjektit të parë nacional të shqiptarëve në Mal të Zi, që u formua më 09. 09.1990, në Tuz, ku kryetar i Kuvendit themelues ishte zotëri Lekë Lulgjuraj. LDnëMZ gjatë gjithë... Vazhdo
Letër e hapur të Lidhjes Demokratike në Mal të Zi
Lidhja Demokratike në mal të Zi, respektivisht dega e kësaj partie për Malësinë, u dergoi letër të hapur ministrisë për punhë të brendshme dhe administratë publike të Malit të Zi , ministrisë për mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe të pakicave, kryetarit të Kuvendit të Malit të Zi, deputetve të partive nacionale në Kuvendin e Malit të Zi , klubeve të deputetëve, kryebashkiakut të Podgoricës si dhe udhëheqësve të komunave urgane të Tuzit dhe Gollubovcit. Në këtë letër të hapur potencohet përmirësimi... Vazhdo

November 24, 2010  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Letër e hapur të Lidhjes Demokratike në Mal të Zi
Tags: ,

Shqiptaret kerkojne autonomi në Mal të Zi
Shqiptaret e Malit te Zi kerkojne autonomi ne zonat e banuara prej tyre. Shqetesim per shqiptaret jane te drejtat themelore dhe ajo mbi pronen, te cilat ne jo pak raste jane cenuar rende. “Ne presim qe te kete nje regjim territorial ku shqiptaret te adresojne kerkesat e tyre. Autonomia territoriale do te ishte zgjidhja me e mire”, deklaron kreu i shoqates se te drejtave te shqiptareve, Nikoll Camaj. Por deputeti shqiptar ne Parlamentin malazez, Sinishtaj, thote se shqiptaret e Malit te Zi duhet te tregohen me te durueshem. “Ne duhet... Vazhdo
Ndërtesa e re e komunës urbane të Tuzit pritet të jetë e gatshme për funksionim javën që vjen – Video
Një pjesë e segmentit të komunës hapet sot? Tuz- “Mobilimi në objektin e KU të Tuzit është duke vazhduar, ndonëse për të pritur këtë kohë është dashur tepër gjatë”, ka deklaruar për “Kohën javore” kryetari i Kuvendit të KU të Tuzit, Nikollë Camaj. Ai shpreson se brenda këtyre ditëve adminstrata lokale dhe Kuvendi i KU të Tuzit do të kalojnë në objektin e vet të paraparë dhe kështu në të ardhmen për të punësuarit e kësaj komune do të krijohen kushte edhe më të mira. Sipas... Vazhdo

December 23, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Ndërtesa e re e komunës urbane të Tuzit pritet të jetë e gatshme për funksionim javën që vjen – Video
Tags: , , , ,

Komisioni për revidimin e implementimit të ligjit mbi kryeqytetin zhvilloi mbledhjen e radhës
Të evidentohen të gjitha problemet Tuz- Komisioni për revidimin e implementimit të Ligjit mbi Kryeqytetin dhe efikasitetin e tij ( për plotësimin e nevojave të KU të Tuzit) ka mbajtur të hënën mbledhjen e radhës në të cilën është kërkuar që kryetari i Kuvendit të KU të Tuzit, Nikollë Camaj ti evidentojë të gjitha problemet që kanë të bëjnë me funksionimin e KU. “Në mbledhjen e Komisionit për revidimin e implementimit të Ligjit mbi Kryeqytetin kemi trajtuar tri gjëra. Në radhë të parë kemi kërkuar... Vazhdo

November 3, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Komisioni për revidimin e implementimit të ligjit mbi kryeqytetin zhvilloi mbledhjen e radhës
Tags: , ,

Protesta paqësore në Podgoricë: “Koha është për drejtësi”
Organizatorë:Subjektet politike shqiptare që veprojnë në Malësi Për LD në MZ Nikollë Camaj, Për UDSH-në Ferhat Dinosha, Për ASH-re Vasel Sinishtaj Podgoricë:Në protesten o sotme para ndërteses së gjyqit të lart në Podgoricë, përfaqësuesit e partive politke shqiptare që veprojnë në Malësi (LD, UDSH, ASH) dhe familjarët e të arrestuarve në akcionin “Fluturimi i Shqiponjës” deklaruan se do të vazhdojnë me protesta në rast se nuk do të fitojnë përgjigje në kërkesat e tyre. Një ndër kërkesat... Vazhdo

May 13, 2008  :: Politika, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Protesta paqësore në Podgoricë: “Koha është për drejtësi”
Tags: , , ,

Seanca e kuvendit të komunës urbane të Tuzit shtyhet për një herë tjetër
Dy ditë pa kuorum Tuz- Këshilltarët e Kuvendit të KU të Tuzit as të hënën dhe as të martën nuk mbajtën mbledhje, pasi që këshilltarët e PDS-së, PSD-së, PB-së, UDSH-së dhe PSP-së nuk morën pjesë. Kuvendi i KU të Tuzit kishte paraparë që si pikë kryesore e seancës të jetë Propozimi i vendimit për organizimin e referendumit për komunë të mëvetësishme të Tuzit, propozim ky të cilin e kishte dorëzuar kohë më parë, Vasel Sinishtaj në emër të IQ-së. Seanca e të hënës filloi me urimet për Pavarësinë... Vazhdo

February 26, 2008  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Seanca e kuvendit të komunës urbane të Tuzit shtyhet për një herë tjetër
Tags: , , , , , , ,