Nju Jork

Intervistë me kandidatin Mark Gjonaj nga Ulqini
Mark Gjonaj, biznesmen nga Bronksi i Nju Jorkut, Ă«shtĂ« ndĂ«r tĂ« paktĂ«t njerĂ«z nĂ« komunitetin shqiptar tĂ« AmerikĂ«s qĂ« synon tĂ« zgjidhet nĂ« njĂ« post tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m, nĂ« kĂ«tĂ« rast si anĂ«tar i AsamblesĂ« sĂ« shtetit Nju Jork. Votimet paraprake brenda demokratĂ«ve zhvillohen nĂ« muajin shtator dhe zoti Gjonaj ka filluar tashmĂ« fushatĂ«n. Kandidati Mark Gjonaj, me origjinĂ« nga Ulqini, Ă«shtĂ« lindur nĂ« Shtetet e Bashkuara dhe merret me prona tĂ« patundshme. NĂ« njĂ« lidhje tĂ« drejtpĂ«rdrejtĂ« nga Nju Jorku, zoti Gjonaj... Vazhdo

June 13, 2012  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on IntervistĂ« me kandidatin Mark Gjonaj nga Ulqini
Tags: , , , , ,

Kraja, rendimi i situates ekonomike zbrazet zona
Treva e KrajĂ«s e cila ndodhĂ«t nĂ« territorin e shtetit tĂ« Malit tĂ« Zi nĂ« kufi me ShqipĂ«rine shtrihet pĂ«rgjatĂ« Liqenit tĂ« Shkodres dhe nĂ«n majen e Malit Rumi. Kjo trevĂ« ashtu si gjithĂ« trveat tjera shqiptare nĂ« Mal tĂ« Zi Ă«shtĂ« pĂ«rballur me emigrimin dhe zbrazjen e saj. Ali Gjeçbritja mĂ«sues nĂ« shkollĂ«n 8 vjeçare “Gjergj Kastrioti- Skenderbeu” nĂ« KrajĂ«, njĂ«heresh edhe anĂ«tar i i KĂ«shillit Bashkiak tĂ« Tivarit shprehet se situata ekonomike e rĂ«nduar nga viti nĂ« vit ka diktuar largimin e tĂ« rinjĂ«ve nga kjo... Vazhdo
“Festa e geshtenjave-Kraje 2011”,perfundon me sukses – Video
Ka perfunduar me sukses per te pesten here me radhe, manifestimi bujqesor, turistik e kulturore “Festa e geshtenjave-Kraje 2011”. Kjo feste gjitheperfshirese pati nje interesim te jashtezakonshem si kurre me pare. Ne rruget kryesore ne qender te Ostrosit qe ne oret e para te mengjesit ishin reduar shites te ndryshem nga Kraja, Ana e Malit e Ulqnin me prodhime te ndryshme bujqesore. Verehej nje numer i shumte policesh qe po vendosin rendin per te mos lejuar bllokimin e komunikacionit. Me kalimin e oreve, reth ores 11:00 Ostrosi... Vazhdo
Festa e geshtenjave – Kraje 2011 – Video
Ky manifestim i pestĂ« me radhĂ« qĂ« po organizohet kĂ«tu nĂ« mbarimĂ« tĂ« nĂ«ntorit, kur edhe pĂ«rfundon vjelja, mbledhja e frytit tĂ« gĂ«shtenjĂ«s. Manifestimin e sivjemĂ« nĂ« KrajĂ« e organizuan BashkĂ«sia lokale Ostros, Shoqata e Bujqve dhe BlegtorĂ«ve tĂ« KrajĂ«s, dhe komuna e Tivarit, e cila ishte edhe donatori kryesor. PĂ«r dallim prej dy vjetĂ«ve tĂ« mĂ«parshme, mĂ«nyrĂ«n e organizimit tĂ« manifestimit tĂ« sivjemĂ« e karakterizoi njĂ« frymĂ« krejt tjetĂ«r, e organizuar  vetĂ« nga  vendasit,ku  ështe krejt autoktone si nga pĂ«rmbajtja... Vazhdo
Nju Jork, u bĂ« pĂ«rurimi i librit “Diaspora dhe Vendlindja” i autorit Xheladin Zeneli
BEQIR SINA, New York Autori ka nĂ«nvizuar se :”Libri “Diaspora dhe Vendlindja” vjen nĂ« kohĂ«n e pĂ«rfundimit tĂ« periudhes 20 vjeçare tĂ« miratimit tĂ« pluralizmit politik nĂ« Mal te Zi .Fundi i vitee 80-ta dhe fillimi i viteve 90-ta tĂ« shekullit tĂ« kaluar ishin vitet e ngjarjeve te medha historike, per popujt e shtypur deri me atĂ«herĂ« nĂ« EvropĂ« sepse shĂ«noj rĂ«nien e komunizmit dhe agimin e lirise dhe demokracisĂ« BRONX – NEW YORK : KĂ«saj fundjave nĂ« njĂ«rin prej mjediseve tĂ« lokalit tĂ« njohur nĂ«... Vazhdo
IntervistĂ« Ekskluzive me Naser Çobaj, kryetar i ShoqatĂ«s “Shqiptare Amerikane Ana e Malit” nĂ« Nju Jork – Video
Shaban Peraj: IntervistĂ« Ekskluzive me Naser Çobaj, kryetar i ShoqatĂ«s “Shqiptare Amerikane Ana e Malit” nĂ« Nju Jork Naser Çobaj sot mĂ«rgimtar nĂ« Nju Jork Ă«shtĂ« i njohur nga tĂ« gjithĂ« bashkĂ«kombasit si ativist e atdhetar i cili me punĂ«n e vet qĂ« nga viti 1990 e kĂ«tej e kaloi jetĂ«n duke ndihmuar çështjen kombĂ«tare, vendlindjen e tij ku ka lĂ«nĂ« prindĂ«rit  e tĂ« afĂ«rmit, por qĂ« kurrĂ« nuk ka hezituar tĂ« ndihmojĂ« edhe KosovĂ«n. Kudo qĂ« gjindet punon e vepron pĂ«r tĂ« ruajtur me fanatizĂ«m trungun familjar, doket,... Vazhdo
Mali i Zi do të përmbahet gjatë votimit për Kosovën në New York
PĂ«rfaqĂ«suesit e Mali tĂ« Zi sipas tĂ« gjitha gjasave do tĂ« pĂ«rmbahen me rastin e votimit nĂ« AsamblenĂ« e PĂ«rgjithshme tĂ« Kombeve tĂ« Bashkuara pĂ«r propozimin e SerbisĂ« qĂ« tĂ« kĂ«rkohet mendimi i GjykatĂ«s NdĂ«rkombĂ«tare tĂ« DrejtĂ«sisĂ« pĂ«r legalitetin e shpalljes sĂ« pavarĂ«sisĂ« sĂ« KosovĂ«s. NjĂ« burim nga kreu i lartĂ« shtetĂ«ror malazez ka thĂ«nĂ« pĂ«r gazetĂ«n “Republika” tĂ« PodgoricĂ«s se kjo çështje Ă«shtĂ« shumĂ« delikate pĂ«r Malin e Zi dhe se janĂ« tĂ« vetĂ«dijshĂ«m qĂ« çdo zgjidhje do tĂ« kritikohet. “Po... Vazhdo

September 19, 2008  :: Politika, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Mali i Zi do tĂ« pĂ«rmbahet gjatĂ« votimit pĂ«r KosovĂ«n nĂ« New York
Tags: , ,

Deputeti Vasel Sinishtaj dhe kryetari i kuvendit të të tuzit,Nikollë Camaj u kthyen nga SHBA-ja
Takime nĂ« frymĂ« tĂ« bashkĂ«punimit Tuz- Me ftesĂ«n e OJQ “Atdheu na Bashkon”, deputeti i ASH, Vasel Sinishtaj qĂ«ndroi pĂ«r vizitĂ« zyrtare nĂ« SHBA, me çrast ai atje u takua edhe me disa pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« OJQ, si “MalĂ«sia e Madhe”- Detroit, Fondacioni “MalĂ«sia”- Nju-Jork etj. Deputeti Sinishtaj me bashkatdhetarĂ«t atje shkĂ«mbyen mendime rreth gjĂ«rave qĂ« mĂ« sĂ« tepĂ«rmi i interesonin diasporĂ«s sonĂ«. ” Isha i ftuar nga Shoqata “Atdheu na Bashkon” ku mora pjesĂ« nĂ« dhjetor... Vazhdo

February 6, 2008  :: Politika :: Comments Off on Deputeti Vasel Sinishtaj dhe kryetari i kuvendit tĂ« tĂ« tuzit,NikollĂ« Camaj u kthyen nga SHBA-ja
Tags: , , , , , , , , , , , , , ,