Olcinium

LulĂ«zimi i detarisĂ« dhe kusarisĂ« – Mbi tĂ« kaluarĂ«n e Ulqinit (10)
Prof. Dr. Ruzhdi Ushaku BanorĂ«t e Ulqinit qĂ« nga shekulli XVII fillojnĂ« ta pranojnĂ« islamin, kĂ«shtu qĂ« shumĂ« shqiptarĂ« tĂ« krishterĂ«, duke kaluar nĂ« islamizĂ«m, fitojnĂ« edhe pozita tĂ« forta nĂ« tregti, detari. Nga kjo kohĂ« ulqinakĂ«t fillojnĂ« tĂ« dallohen si kusarĂ« tĂ« famshĂ«m qĂ« sulmonin anije tĂ« ndryshme nĂ«pĂ«r Adriatik e Mesdhe dhe luftonin kundĂ«r anijeve tĂ« RepublikĂ«s sĂ« Venedikut, tĂ« BokĂ«s sĂ« Kotorrit dhe tĂ« vendeve tĂ« tjera tĂ« DalmacisĂ«. Qe se si e sheh Ulqinin e kĂ«saj kohe udhĂ«pĂ«rshkruesi turk Evlia... Vazhdo
Vendstrehim i HelenĂ«s sĂ« AnzhuinĂ«ve – Mbi tĂ« kaluarĂ«n e Ulqinit (4)
Prof. Dr. Ruzhdi Ushaku Ulqini kishte edhe peshkopatĂ«n (apo ipeshkvinĂ«) e vet, por tĂ« varur nga peshkopata e Tivarit. Prej vitit 1250 e deri nĂ« fund tĂ« shekullit XIV, nĂ« lokalitetin e KalasĂ« sĂ« sotme janĂ« ndĂ«rtuar disa kisha, siç janĂ« ajo e ZonjĂ«s sĂ« Bekuar, e ShĂ«n Jovanit (Gjonit) tĂ« Ulqinit, ShĂ«n Dominikut, etj. Brenda kĂ«saj periudhe, nĂ« kĂ«tĂ« qytet ka jetuar dhe e ka mbajtur fronin nipi i NemanjĂ«s, Gjorgji (1252) si “princeps Diocliae”, kurse prej vitit 1282-1309 kĂ«tu jetoi si vejushĂ« Helena e AnzhuinĂ«ve,... Vazhdo

February 11, 2012  :: KulturĂ« / Kultura :: Comments Off on Vendstrehim i HelenĂ«s sĂ« AnzhuinĂ«ve – Mbi tĂ« kaluarĂ«n e Ulqinit (4)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Qytet antik atraktiv dhe i rrallĂ« – Mbi tĂ« kaluarĂ«n e Ulqinit (3)
Prof. Dr. Ruzhdi Ushaku Pas humbjes se autonomise se Shtetit Ilir (168-167 p.e r), gjegjesisht ne kohen romake, Ulqini bente pjese ne te ashtuquajtura oppida civium Romanorum, kurse me vone e fiton edhe statusin e qytetit te pavarur apo te municipium-it. Klaud Ptolemeu, ne vepren e tij Geographia (Lib. II,16,3), per Ulqinin shenon trajten Ulkinion (ΟυλÎșÎčÎœÎčÎżÎœ) e cila iu ka sherbyer si mbeshtetje kryesore dijetareve, sic jane Hahn, Majer, Cabej (J. G. Hahn, A. Mayer, E. Cabej), qe emrin e Ulqinit ta lidhin me bazen i.e. *ulkuos,... Vazhdo

February 5, 2012  :: Reportazh / ReportaĆŸa :: Comments Off on Qytet antik atraktiv dhe i rrallĂ« – Mbi tĂ« kaluarĂ«n e Ulqinit (3)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Shkolla e vjetër në Katërkollë simbol i dijes dhe vetëdijes
MĂ«suesit veteran: Haxhi Taipi, Xhemal Hoxha, Rrukije Lika Shaba dhe sekretari i parĂ« i shkollĂ«s sĂ« vjetĂ«r nĂ« KatĂ«rkollĂ« z.Shaban Hoxha nĂ« oborr tĂ« shkollĂ«s sĂ« vjetĂ«r. (pjesĂ« nga skenari i dokumentarit kushtuar kĂ«saj shkolle) Ky gur dhe ky mur nĂ« të kaluarĂ«n e tyre tjerrin të bukuren .Prandaj dua që vetja ime tĂ« mĂ« kthej borxhin e ditĂ«ve tĂ« mia të kaluara kĂ«tu.E kaluara nuk ka ikur, por dikush e largoi nĂ« padukshmĂ«ri dhe kĂ«shtu mbeti peng i kohĂ«s. UnĂ« s’mund t’i lĂ« anash lulet qĂ«... Vazhdo
Shfletoni revistĂ«n shkollore ShkĂ«ndijat – KatĂ«rkollĂ«
Redaksia e revistĂ«s ShkĂ«ndijat uron kolektivin e ShkollĂ«s fillore“Bedri Elezaga“nĂ« KatĂ«rkollĂ«,me rastin e DitĂ«s sĂ« ShkollĂ«s – 15 maj. Faliminderojm kryeredaktoren e RevistĂ«s “ShkĂ«ndijat” zonjĂ«n Luljeta Avdiu – Cura dhe ekipin e saj redaktues. Shfletoni revistĂ«n shkollore ShkĂ«ndijat – KatĂ«rkollĂ« Link: https://acrobat.com/#d=FbPQJWVj4kWfcO59r2mq3A ose kliko nĂ« Fotografi Redaksia e revistĂ«s ShkĂ«ndijat uron kolektivin e ShkollĂ«s fillore“Bedri Elezaga“nĂ« KatĂ«rkollĂ«,me rastin e DitĂ«s... Vazhdo
Intervista e avokatit z. Sabri Sam Gjoni ne Alba Life TV – Video
Sabri Sam Gjoni,Ă«shtĂ« avokat ku jeta e njĂ« intelektuali shqiptar nga Ulqini nĂ« SHBA, konkretisht e njĂ« avokati asht shumĂ« e vĂ«shtir. Sa ashtĂ« gjetur intelektuali shqiptarĂ« nga Ulqini qĂ« ashtĂ« larguar nga vendlindja e tijĂ« na tregon nĂ« IntervistĂ«. Sabri Sam Gjoni shprehet nĂ« intervistĂ« pĂ«r Alba Life TV : Jeta e intelektualit shqiptar nĂ« SHBA Ă«shtĂ« shumĂ« e vĂ«shtirĂ« sepse duhet tĂ« integrohesh si nĂ« jetĂ«n ekonomike, ashtu edhe nĂ« jetĂ«n politike. Gjithashtu duhet t’i pĂ«rshtatesh edhe shkollimit sepse ai ka njĂ«... Vazhdo
Emisioni mbi Valdanosin RTCG – Otvoreno – Video
Tenderi i ri deri nĂ« fund tĂ« prillit?! Komisioni i tenderit ka vlerĂ«suar se janĂ« krijuar kushtet qĂ« tenderi tĂ« shpallet i pasuksesshĂ«m dhe pĂ«r shkak tĂ« rĂ«ndĂ«sisĂ« sĂ« realizimit të projektit tĂ« Valdanosit, si pĂ«r qeverisjen lokale ashtu edhe pĂ«r tĂ«rë Malin e Zi, i ka rekomanduar KĂ«shillit tĂ« Privatizimit tĂ« shpallĂ« tenderin e ri deri nĂ« fund tĂ« prillit tĂ« kĂ«tij viti. Komisioni i tenderit per realizimin e projektit te valorizimit turistik te Valdanosit ka shpallur te pasuksesshem tenderin per dhenien... Vazhdo
Këshilli Nacional Shqiptar në Mal të Zi  shënoi ditën e mësuesit
KĂ«shilli nacional i shqiptarĂ«ve shĂ«noi mbrĂ«mĂ« nĂ« Ulqin 7 marsin – DitĂ«n e mĂ«suesit, 125 vjetorin e hapjes sĂ« shkollĂ«s sĂ« parĂ« shqip. 7 Marsi-Dita e MĂ«suesit Ă«shtĂ« njĂ« datĂ« e shĂ«nuar kombĂ«tare e cila ka filluar tĂ« kujtohet edhe ndĂ«r shqiptarĂ«t nĂ« Malin e Zi. Kjo datĂ« Ă«shtĂ« festĂ« qĂ« shĂ«rben pĂ«r tĂ« vlerĂ«suar traditat mĂ« tĂ« mira tĂ« shkollĂ«s kombĂ«tare shqipe, figurĂ«s sĂ« nderuar tĂ« mĂ«suesit dhe tĂ« gjithĂ« punĂ«torĂ«ve tĂ« arsimit. U kujtuan me respekt tĂ« gjithĂ« mĂ«suesit shqiptarĂ« nĂ« Malin e Zi,... Vazhdo
Emisioni mbi Valdanosin TV TEUTA
Emisioni mbi Valdanosin TV Teuta u majtĂ« me 18.02.2011,prandaj vtĂ«m deshtĂ«m tĂ« shikom argumentet. Gjiri i Valdanosit Ă«shtĂ« pasuri nacionale. Ne Vitin 1968. Ă«shtĂ« shpallur PĂ«rmendore e natyrĂ«s, kurse me Ligjin pĂ«r ullirin kjo ullishtĂ«, me 18 mijĂ« rrĂ«njĂ« ulliri, me lashtĂ«si mesatare rreth 800 vitesh, Ă«shtĂ« nĂ«n mbrojtjen e veçantĂ« te shtetit. UjĂ«rat e gjirit tĂ« Valdanosit janĂ« zonĂ« arkeologjike e pa hulumtuar. Ju dĂ«shirojm shikim tĂ« kĂ«nshem. http://valdanos.me/plugins/content/jw_allvideos/includes/download.php?file=images/stories/video/tv_teuta_valdanos.flv  Vazhdo
Urimi juaj pĂ«r 7 Marsin – DitĂ«n e MĂ«suesit
Dita e MĂ«suesit Ă«shtĂ« simbolika e pĂ«rpjekjeve tĂ« vazhdueshme plot sakrifica pĂ«r ta pasur atĂ« qĂ« na takon dhe pĂ«r ta ruajtur pĂ«rjetĂ«sisht shkollĂ«n shqipe nĂ« Ulqin dhe rethinĂ«, e cila pati njĂ« rrugĂ«tim tĂ« vĂ«shtirĂ« dhe tĂ« gjatĂ«. “Kjo datĂ« shĂ«non njĂ« ditĂ« tĂ« veçantĂ« dhe tĂ« rĂ«ndĂ«sishme pĂ«r popullin tonĂ« e qĂ« na bĂ«n tĂ« kujtojmĂ« shumĂ« viktima dhe tĂ« na shĂ«rbejĂ« pĂ«r tĂ« na nxitur e motivuar pĂ«r punĂ« gjithnjĂ« mĂ« tĂ« mirĂ« e pĂ«r pĂ«rgjegjĂ«si mĂ« tĂ« mĂ«dha ndaj atyre me tĂ« cilĂ«t punojmĂ« – nxĂ«nĂ«sve,... Vazhdo

Page 1 of 212