ostros

Ftjani – Kisha nĂ« Mustafaj
NĂ« lagjen muslimane tĂ« Mustafajve gjendet kisha e Ftjanit, njĂ« kishĂ« e vogĂ«l e njohur me emrin “Kisha e ShĂ«n Aleksandrit”. PĂ«r kĂ«tĂ« kishĂ« ekziston njĂ« legjendĂ« sipas tĂ« cilĂ«s dy motra tĂ« pavĂ«llezĂ«r, e kanĂ« pru dhenin aty prej “nĂ«nkshtenjave” tĂ« Pepgjonajve, duke formuar kĂ«shtu njĂ« kodrinĂ« tĂ« vogĂ«l artificiale mbi tĂ« cilĂ«n Ă«shtĂ« ngritur kisha, diku rreth vitit 1603. Mu pranĂ« temelit tĂ« kĂ«saj kishe, mĂ« vonĂ« u varrosen edhe kĂ«to dy motra. Sigurisht, kjo Ă«shtĂ« vetĂ«m njĂ« legjendĂ«, por sikur qĂ«ndron... Vazhdo

September 14, 2010  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Ftjani – Kisha nĂ« Mustafaj
Tags: , , ,

Intervistë me këngëtarin Valdet Luka
Kur kĂ«ndoj “live”, e ndiej kĂ«ngĂ«n Koha javore: Ju bĂ«ni pjesĂ« tek ata kĂ«ngĂ«tarĂ« qĂ« kanĂ« filluar tĂ« luajnĂ« me instrument pĂ«r tĂ« kaluar mĂ« pas te kĂ«nga. Pse e keni lĂ«nĂ« fizarmonikĂ«n, apo mĂ« saktĂ« e keni nĂ« plan tĂ« dytĂ«, pĂ«r t’u marrĂ« me kĂ«ngĂ«n? Si ndodhi kjo? V. Luka: Ndodhi krejt papritmas dhe as qĂ« mĂ« shkonte ndĂ«rmend se karrierĂ«n time do ta vazhdoja si kĂ«ngĂ«tar sepse isha i dashuruar pas fizarmonikĂ«s, por ja qĂ« ndodhi. UnĂ« e shpjegoj kĂ«tĂ« si njĂ« dukuri tĂ« pashmangshme qĂ« mund t’i ndodhĂ«... Vazhdo

May 11, 2009  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on IntervistĂ« me kĂ«ngĂ«tarin Valdet Luka
Tags: , , , , , , , , , , ,

IN MEMORIAM: Dr. Arben (Abdullah) Kurti
Dr. Arben (Abdullah) Kurti (2.7.1979 – 3.1. 2009) NĂ« moshĂ«n 29-vjeçare ndĂ«rroi jetĂ« dr. Arben Abdullah Kurti. ShkollĂ«n fillore dhe gjimnazin e pĂ«rfundoi nĂ« Ulqin. NĂ« vitin 2003 diplomoi nĂ« Fakultetin e MjekĂ«sisĂ« pranĂ« Universitetit tĂ« TiranĂ«s. NĂ« ShtĂ«pinĂ« e ShĂ«ndetit nĂ« Ulqin erdhi menjĂ«herĂ« pas diplomimit dhe filloi punĂ«n nĂ« praktikĂ«n e obliguar. Prej kolegĂ«ve, menaxhmentit e posaçërisht prej pacientĂ«ve dallohet pĂ«r cilĂ«sitĂ« e veçanta: si mjek me dituri, i angazhuar pĂ«r tĂ« sĂ«murin, pĂ«rcjellje... Vazhdo
Lidhja Demokratike në Mal të Zi shënoi 18-vjetorin e themelimit të saj
Besnike ndaj programit Ostros – Lidhja Demokratike nĂ« Mal tĂ« Zi, partia e parĂ« politike e shqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi, kremtoi mĂ« 9 shtator nĂ« Ostros tĂ« KrajĂ«s me njĂ« mbledhje tĂ« zgjeruar tĂ« kryesisĂ« 18-vjetorin e themelimit tĂ« saj. NĂ« kĂ«tĂ« ceremoni morĂ«n pjesĂ« udhĂ«heqĂ«sia mĂ« e lartĂ« e kĂ«saj partie, udhĂ«heqĂ«sit e degĂ«ve, kĂ«shilltarĂ« nĂ« kuvendet e komunave, funksionarĂ« tĂ« tjerĂ« dhe simpatizuas tĂ« shumtĂ« partiakĂ«. Kryetari i LD nĂ« MZ, Mehmet Bardhi, duke i pĂ«rshĂ«ndetur tĂ« pranishmit, foli pĂ«r... Vazhdo

September 22, 2008  :: ShoqĂ«ria / DruĆĄtvo, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Lidhja Demokratike nĂ« Mal tĂ« Zi shĂ«noi 18-vjetorin e themelimit tĂ« saj
Tags: , ,

Në Repartin e përpunimit të bimëve mjekuese në Krajë
Rinis grumbullimi i pelimit Pas shumĂ« vitesh siç duket po rinis punĂ«n Reparti i pĂ«rpunimit tĂ« bimĂ«ve mjekĂ«sore nĂ« Ostros. NĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ« qĂ« nga 28 korriku Reparti nĂ« fjalĂ« nĂ« objektet e veta pĂ«r nevojĂ« tĂ« prodhimtarisĂ«, nĂ« bashkĂ«punim me firmĂ«n “FARMAMONT” nga Podgorica ka filluar grumbullimin e pelimit (sherbelĂ«s). Sipas fjalĂ«ve tĂ« Halil Markashit, njĂ«rit nga pĂ«rgjegjĂ«sit aktualĂ« nĂ« Repartin e KrajĂ«s, grumbullimi i bimĂ«ve mjekĂ«sore, gjegjĂ«sisht pelimit (sherbelĂ«s) ka nisur qĂ« nga fundi i... Vazhdo
Instalohet sistemi i ngrohjes me gaz,NĂ« shkollĂ«n fillore “Gjergj K. SkĂ«nderbeu” nĂ« Ostros
NĂ« shkollĂ«n fillore “Gjergj K. SkĂ«nderbeu” nĂ« Ostros kĂ«to ditĂ« me tĂ« madhe janĂ« duke u zhvilluar punimet nĂ« instalimin e ngrohjes qendrore me gaz. Sipas fjalĂ«ve tĂ« drejtorit tĂ« shkollĂ«s Beqir Berjasheviq kĂ«tĂ« projekt po e financon Ministria e Arsimit dhe njĂ« pjesĂ« tĂ« tij edhe komuna e Tivarit. Realizimi i projektit nĂ« fjalĂ« do tĂ« kushtojĂ« 166.000 euro nga tĂ« cilat Ministria e Arsimit investon 130.000 euro, ndĂ«rsa komuna e Tivarit 36.000 euro, thotĂ« drejtori i shkollĂ«s. GjithmonĂ« sipas fjalĂ«ve tĂ«... Vazhdo

August 26, 2008  :: Lajmet / Vijesti, ShoqĂ«ria / DruĆĄtvo, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Instalohet sistemi i ngrohjes me gaz,NĂ« shkollĂ«n fillore “Gjergj K. SkĂ«nderbeu” nĂ« Ostros
Tags: , , , , , , ,

Një vrasje e dyfishtë trondit Krajën
VĂ«llezĂ«rit Musa (44) dhe Shuquri Canoviq (42) janĂ« ekzekutuar tĂ« martĂ«n nĂ« fshatin Runj tĂ« KrajĂ«s. Vrasesi Ă«shtĂ« mĂ«suesi, Xhevdet Markoviqi (56), i cili nga dy pistoleta ka hapur zjarr, duke i lĂ«nĂ« tĂ« vdekur dy vĂ«llezĂ«rit Canoviq. Pas kryerjes sĂ« krimit mĂ«suesi Ă«shtĂ« vetĂ«dorĂ«zuar nĂ« stacionin policor duke dorĂ«zuar dhe armĂ«t e krimit. Siç mĂ«sohet nga burimet e besueshme sherri nĂ« mes dy familjeve ka filluar pĂ«r motive prone. Sipas burimeve mĂ«suesi mĂ« herĂ«t ishte ankuar nĂ« polici pĂ«r sjelljet e dy vĂ«llezĂ«rve,... Vazhdo

June 27, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on NjĂ« vrasje e dyfishtĂ« trondit KrajĂ«n
Tags: , , , , , ,

Intervistë me Osman Subashiqin, ndihmësministër i punve të brendshme dhe i administratës publike
MPB-ja ka pĂ«suar transformim pozitiv Koha javore: Z. Subashiq, Parlamenti i Malit tĂ« Zi ka miratuar para do kohe Ligjin mbi letĂ«rnjoftimin, ndĂ«rkohĂ« qĂ« nĂ« hartim e sipĂ«r janĂ« edhe disa projektligje tĂ« tjera qĂ« rregullojnĂ« lĂ«ndĂ«n qĂ« ka tĂ« bĂ«jĂ« me dokumentet personale. Si e vlerĂ«soni Ju Ligjin mbi letĂ«rnjoftimin dhe cilat janĂ« risitĂ« e tij? O. Subashiq: Brenda kĂ«tij viti dhe deri nĂ« pjesĂ«n e parĂ« tĂ« vitit tĂ« ardhshĂ«m do tĂ« hartohen tĂ« gjitha ligjet nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« tĂ« harmonizohen me standardet europiane.... Vazhdo

February 19, 2008  :: Politika :: Comments Off on IntervistĂ« me Osman Subashiqin, ndihmĂ«sministĂ«r i punve tĂ« brendshme dhe i administratĂ«s publike
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Page 15 of 15« First...1112131415