ostrosi

Studentët e Ulqinit në Prishtinë,festojnë 100-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë – Video
Me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, festimet u ndjenë edhe tek studentët nga Ulqini,Ana Malit dhe viseve tjera nga Mali I Zi në Prishtinë.Në ceremoninë e organizuar për këtë 100-vjetor një përshëndetje të veçantë janë duke na dhuruar  studentet ulqinakë duke u fotografuar  për  nder të 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Shiko Fotografitë të postuara në Facebook: Studentët e Ulqinit në Prishtinë #gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float:... Vazhdo

November 24, 2012  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Studentët e Ulqinit në Prishtinë,festojnë 100-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë – Video
Tags: , , , , ,

Emigrimi, si po shpopullohen trevat shqiptare në Malin e Zi
Nga Anila Dushi Në Krajë të Malit të Zi u mbajt për të pestin vit radhazi “Festa e gështenjave”, një manifestim i cili tashmë ka hyrë në traditën e tij për këtë zonë. Në qendër të Ostrosit, që është edhe qendra e zonës së Krajës, organizatorët kishin vendosur që të mbanin edhe panairin me produktet e banorëvevendas, ku dominonte gështenja, peshku dhe duhani, por edhe produkte tjera të zonave bregdetare të Malit të Zi. Në këtë zonë të populluar nga shqiptarë autoktonë, qenë të pranishëm një... Vazhdo
Kraja, rendimi i situates ekonomike zbrazet zona
Treva e Krajës e cila ndodhët në territorin e shtetit të Malit të Zi në kufi me Shqipërine shtrihet përgjatë Liqenit të Shkodres dhe nën majen e Malit Rumi. Kjo trevë ashtu si gjithë trveat tjera shqiptare në Mal të Zi është përballur me emigrimin dhe zbrazjen e saj. Ali Gjeçbritja mësues në shkollën 8 vjeçare “Gjergj Kastrioti- Skenderbeu” në Krajë, njëheresh edhe anëtar i i Këshillit Bashkiak të Tivarit shprehet se situata ekonomike e rënduar nga viti në vit ka diktuar largimin e të rinjëve nga kjo... Vazhdo
“Festa e geshtenjave-Kraje 2011”,perfundon me sukses – Video
Ka perfunduar me sukses per te pesten here me radhe, manifestimi bujqesor, turistik e kulturore “Festa e geshtenjave-Kraje 2011”. Kjo feste gjitheperfshirese pati nje interesim te jashtezakonshem si kurre me pare. Ne rruget kryesore ne qender te Ostrosit qe ne oret e para te mengjesit ishin reduar shites te ndryshem nga Kraja, Ana e Malit e Ulqnin me prodhime te ndryshme bujqesore. Verehej nje numer i shumte policesh qe po vendosin rendin per te mos lejuar bllokimin e komunikacionit. Me kalimin e oreve, reth ores 11:00 Ostrosi... Vazhdo