Perspektiva

Sinishtaj: Dy të tretat e Malësisë jetojnë jashtë Malit të Zi
Parlamenti i Malit të Zi përfundoi debatin për Ligjin për organizimin territorial, e cila ka gjasa të miratohet, sepse, siç thuhet në koalicionin qeverisës, akti krijon parakushtet për formimin e komunave të reja. Megjithatë, është e sigurt se nuk do të miratohet ndryshime të shumta më anë të cilave opozita ka kërkuar statusin e komunës për Tuzin, Golubovcin, Petnjicën, Gucinë dhe Grbal. Autoritetet thonë se ligji krijon kushte për fillimin e këtyre procedurave, shkruan CDM. Partitë shqiptare thonë se ka një... Vazhdo

October 22, 2011  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Sinishtaj: Dy të tretat e Malësisë jetojnë jashtë Malit të Zi
Tags: , , , , ,

Amir Hollaj ishte i pranishëm konferencën e Bill Klintonit
Deputeti i Koalicionit shqiptar “Perspektiva”, Amir Hollaj, dy ditë para se jepë dorëheqjen nga funksioni i deputetit ,qendroi ne Budve duke ndjek konferencën e Bill Klintonit “Balkan Networking”,. Në konferencën “Balkan Networking”,që u  zhvillua në Budva nga fondacioni ATLAS,të pranishëm ishin  edhe  ministri i Mjedisit të Shqiperis, Fatmir Mediu, me ftesë të kryeministrit malazez,sikurse dhe dy ish-krerët e shtetit Rexhep Mejdani  dhe Alfred Moisiu. Në mbledhjen e  ditës  se martë po ashtu është... Vazhdo

May 26, 2011  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Amir Hollaj ishte i pranishëm konferencën e Bill Klintonit
Tags: , , , , , , , ,

Koalicioni Bardhi,Cungu & Holli në Ulqin,bisedimet në Shkoder
Ulqini më 17 tetor do të dalë në votime për parlamentin e ardhshëm vendor Këshilli Qendror i Forcës së Re Demokratike – Forca në mbledhjen e mbajtur  fundjavën që lamë pas  ka vendosur që ky subjekt politik të dalë me listë të përbashkët (Forca, Lidhja Demokratike dhe Perspektiva )në zgjedhjet lokale në Ulqin ku ende nuk ka vendim përfundimtar nga asnjëra parti shqiptare. Liderët e partive opozitare shqiptare janë takuar në Shkodër për të biseduar rreth mundësisë së krijimit të një koalicioni... Vazhdo
Savez u Ulcinju dogovarali u Albaniji
Bardhi, FORCA i Holaj uskoro u savezu – Cungu ističe da organizatori sastanka nijesu albanski zvaničnici. Lideri albanskih opozicionih partija sastali su se prije nekoliko dana u Skadru kako bi se dogovarali oko zajedničkog nastupa na lokalnim ulcinjskim izborima u oktobru. Sastanak u Albaniji nije bio zvanično najavljen, a kako su nam prenijeli učesnici nije rezultirao ni konkretnim dogovorom, iako je izgledno da će FORCA, savez “Perspektiva”, a i Demokratski savez u Crnoj Gori Mehmeta Bardhija formirati savez. Predstavnik... Vazhdo
Nimanbegu: Koalicioni qeverisës heq të drejtat e arritura të shqiptarëve – Video
Partitë politike parlamentre shqiptare, hiq Unionin Demokratik të Shqiptarëve që merr pjesë në qeverinë malazeze, Forca e Re Demokratike – Forca, Lidhja Demokratike në Malin e Zi dhe Lista shqiptare – Perspektiva e quajnë të papranueshëm propozimin e grupit punues për harmonizimin e ligjit zgjedhor me Kushtetutën. Nënkryetari dhe deputeti i Forcës, Genci Nimanbegu, në mbrëmjen e së premtes deklaroi për media se propozimi i mazhorancës që “partive të pakicave , të cilat në strukturën e përgjithshme... Vazhdo

February 6, 2010  :: Politika :: Comments Off on Nimanbegu: Koalicioni qeverisës heq të drejtat e arritura të shqiptarëve – Video
Tags: , , , , , ,