Përurimi i librit

Basri Çapriqi – Perurimi i librit “Savrsenstvo kise” në Podgoricë
Qendra për Ruajtjen dhe Zhvillimin e Kultures se Pakicave do te organizoje perurimin e permbledhjes me poezi te Basri Çapriqit, me titull “Savrsenstvo kise”. Perurimi do te behet te marten, me 6 nentor 2012, ne oren 19.00, ne Biblioteken “Radosllav Lumoviq” ne Podgorice. Per librin do te flasin: akademiku Zuvdija Hoxhiq, gazetari dhe kritiku letrar Vlatko Simunoviq dhe autori i librit prof. dr. Basri Çapriqi. Prania Juaj do ta madheroje kete ngjarje kulturore.  Vazhdo

November 6, 2012  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Basri Çapriqi – Perurimi i librit “Savrsenstvo kise” në Podgoricë
Tags: , , ,

Përurimi i librit “Uralub in Ulqini” më 9 qershor 2012 – 19:30
Perurimi i librit Uralub in Ulqini te shtunen me 09 06 2012 salla e Biliotekes se Ulqinit ora 19 :30 Kemi nderin dhe kënaqësinë të ju ftojmë në përurimin e monografisë së Ulqinit (Fotoalbum) i vitit 1959 me fotografi të realizuara prej dr Alfred Wollner nga Vjena – Austri. Botoi Asociacioni Ulqini, Ulqin, 2012 Albumi quhet URLAUB IN ULQINI dhe në vete përmban 80 fotografi të jetës së Ulqinit në vitin 1959. Ky album është redaktuar dhe finalizuar nga Gazmend Çitaku, në gjuhen gjermane textin e perktheu Eva Maria... Vazhdo

June 7, 2012  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Përurimi i librit “Uralub in Ulqini” më 9 qershor 2012 – 19:30
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Perurimi i librit “Ulqini në perandorinë osmane” Mustaf Canka
Ju ftojme te merrni pjese ne perurimin e librit « Ulqini në perandorinë osmane « te autorit nga Ulqini z.Mustaf Canka. Perurimi do te mbahet ditën e ejte me 7 qershor 2012, ne terasen e lokalit Restaurant – Pizeria Holegro në Ranë – Ulqin, me fillim ne ora 21 :00 Prania juaj nderon autorin dhe organizatoret Mirë se vini…. ! Lajme nga Ulqini Përshkrim të librit nga Ismet Karamanaga Period vladavine Otomanske imperije na ovim prostorima, od skoro 500 g. ostavio je duboke tragove. Donijeli su Islam, ali i običaje i način... Vazhdo
Masakra e Tivarit: Butka,vetëm e vërteta  mund t’i shërojë plagët – Video
Dje, në mbrëmjen e së shtunës, në ambientet e Qendrës për kulturë në Ulqin në organizimin e shoqatës ”ORA” dhe Qendrës për Kulturë të Ulqinit, historiani Uran Butka promovoi librin e tij “Masakra e Tivarit dhe përgjegjësia e shtetit shqiptar”. Të pranishëm në këtë përurim ishin një numër i madhë njerizish si dhe figura të njohura intelektuale. Promovimi u zhvillua mes personazheve të njohur të kultures dhe artit,spektaklit dhe politikës. Rreth librit folën  Agron Tufa,Dr. Nail Draga, Doktori... Vazhdo

April 1, 2012  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Masakra e Tivarit: Butka,vetëm e vërteta mund t’i shërojë plagët – Video
Tags: , , , , , , ,

Përurimi i librit “Masakra e Tivarit” më 31 mars 2012
Njoftim për media   Shoqata “Ora” dhe Qendra Kulturore – Ulqin do të organizojnë të shtunën, më 31 mars 2012, përurimin e librit “Masakra e Tivarit dhe përgjegjësia e shtetit shqiptar” të autorit Uran Butka. Masakra e Tivarit është një nga plojat më të mëdha, më të përgjakshme dhe më të pabesa, të kryera ndaj shqiptarëve. Ky libër është një sprovë për të ndriçuar këtë masakër me përmasa ballkanike, jo vetëm për të zbuluar të vërtetën, por edhe sepse akti i parë i kësaj tragjedie,... Vazhdo

March 29, 2012  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Përurimi i librit “Masakra e Tivarit” më 31 mars 2012
Tags: , , , ,