pishina

PĂ«rurimi i librit “Uralub in Ulqini” mĂ« 9 qershor 2012 – 19:30
Perurimi i librit Uralub in Ulqini te shtunen me 09 06 2012 salla e Biliotekes se Ulqinit ora 19 :30 Kemi nderin dhe kĂ«naqĂ«sinĂ« tĂ« ju ftojmĂ« nĂ« pĂ«rurimin e monografisĂ« sĂ« Ulqinit (Fotoalbum) i vitit 1959 me fotografi tĂ« realizuara prej dr Alfred Wollner nga Vjena – Austri. Botoi Asociacioni Ulqini, Ulqin, 2012 Albumi quhet URLAUB IN ULQINI dhe nĂ« vete pĂ«rmban 80 fotografi tĂ« jetĂ«s sĂ« Ulqinit nĂ« vitin 1959. Ky album Ă«shtĂ« redaktuar dhe finalizuar nga Gazmend Çitaku, nĂ« gjuhen gjermane textin e perktheu Eva Maria... Vazhdo

June 7, 2012  :: KulturĂ« / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on PĂ«rurimi i librit “Uralub in Ulqini” mĂ« 9 qershor 2012 – 19:30
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Hotel Mediterani mbushet me turistĂ« – Video
Hotel Mediteran nĂ« Ulqin vĂ«rshohet nga turistĂ«t vendas dhe tĂ« huaj. PĂ«rmirĂ«simi i kohĂ«s ka bĂ«rĂ« qĂ« sot nĂ« kĂ«tĂ« pikĂ« turistike tĂ« ketĂ« numĂ«r tĂ« madh tĂ« turistĂ«ve tĂ« cilĂ«t kryesisht vijnĂ« nga Polonia dhe viset tjera tĂ« rajonit,por nuk mungojnĂ« edhe ata nga Kosova e ShqipĂ«ria. ShumĂ« mirĂ« sepse atmosfera eshtĂ« shumĂ« mirĂ« dhe njerĂ«zit janĂ« tĂ« mrekullueshĂ«m”tha njĂ« turist,duke parĂ« pritjen me njĂ« atmospfere shumĂ« tĂ« pĂ«lqyar nga musafirĂ«t. “Atmosfera mĂ« pĂ«lqyeshme dhe koha e mrekullueshme,bĂ«ri... Vazhdo
Ali Salaj, kryetar i ri i “Art Club”-it tĂ« Ulqinit
Shoqata e ArtistĂ«ve dhe IntelektualĂ«ve “Art Club” nga Ulqini zgjodhi nĂ« Kuvendin e saj zgjedhor, tĂ« mbajtur tĂ« premten, kryetar tĂ« ri gazetarin dhe kritikun e filmit Ali Salaj. Ai Ă«shtĂ« kryeredaktor i gazetĂ«s “Koha javore” dhe korrespondent i ZĂ«rit tĂ« AmerikĂ«s nĂ« gjuhĂ«n shqipe pĂ«r Malin e Zi. PjesĂ«marrĂ«sit e Kuvendit vlerĂ«suan kontributin dhe rezultatet e arritura nga kryetari i deritashĂ«m, mr. Haxhi Shabani, sidomos nĂ« fushĂ«n e botimeve. Kryetari i ri i “Art Club”-it premtoi se pĂ«rkundĂ«r vĂ«shtirĂ«sive... Vazhdo

March 17, 2012  :: KulturĂ« / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Komente (2)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Pushimet ne Ulqin mbetet destinacioni më i preferuar
Ulqini eshte qyteti ku natyra nuk ka kursyer asgje, per te arritur te perkryeren, qyteti ku njerezit me mikpritjen e ciltersine e tyre nuk te lene te largohesh pa marre me vete dashurine e mallin per t`u rikthyer perseri. Ulqini eshte i mbyllur nga malet perreth dhe me detin e tij perben nje zone mikroklimatike te veçante. Kjo zone ka mbi 2.500 ore me diell gjate vitit, pra mbi 310 dite ne vit. Ulqini eshte nje nga qendrat turistike me te rendesishme te Malit te Zi. Hotelet ne Ulqin jane te pajisura me te gjithe komfortin e nevojshem... Vazhdo
Intervistë me Selatin Gjeloshin,Drejtor i Hotel Mediteran Ulqin
NjĂ«ri ndĂ«r hotelet mĂ« tĂ« njohura nĂ« Ulqin Hoteli “Mediteran”, i cili gjendet pak metra lart plazhit Rana, kĂ«to ditĂ« kishte njĂ« numĂ«r tĂ« mjaftueshĂ«m tĂ« turistĂ«ve kryesisht tĂ« huaj.Koha me temperatura tĂ« larta ka bĂ«rĂ« qĂ« sot nĂ« kĂ«tĂ« pikĂ« turistike tĂ« ketĂ« numĂ«r tĂ« madh tĂ« turistĂ«ve. Sipas drejtorit tĂ« Hotel Mediteranit z.Selatin Gjeloshi kĂ«to ditĂ« ka shumĂ« turistĂ« qĂ« na vijnĂ« nga Gjermani, Çekia, Polonia, Hungaria,Kosova dhe vendet tjera dhe kjo vĂ«rteton faktin se nĂ« Ulqin po rikthehen turistĂ«t... Vazhdo

June 21, 2011  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on IntervistĂ« me Selatin Gjeloshin,Drejtor i Hotel Mediteran Ulqin
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Ulqinit i kthehet turizmi ndërkombëtar
Qyteti i Ulqinit edhe sivjet Ă«shtĂ« pĂ«rgatitur pĂ«r pritjen e turistĂ«ve. UdhĂ«heqĂ«sit e kĂ«tij qyteti thonĂ« se presin njĂ«rin nga sezonet mĂ« tĂ« suksesshme turistike gjatĂ« viteve tĂ« fundit. Pushuesit tĂ« cilĂ«t tani mĂ« kanĂ« arritur nĂ« plazhet e kĂ«tij qyteti, shprehen pĂ«rgjithsisht tĂ« kĂ«naqur me pritjen dhe cilĂ«sinĂ« e shĂ«rbimeve tĂ« ofruara. “ËshtĂ« hera e parĂ« qĂ« vi dhe mĂ« ka lĂ«nĂ« pĂ«rshtypje shumĂ« tĂ« mira dhe tĂ« jashtzakonshme, Ă«shtĂ« vend turistik i mire, edhe mbrĂ«mja rinore, kam qenĂ« e kĂ«naqur me tĂ«... Vazhdo
Ulqini i gatshëm të mirëpresë turistët
Nga Hatixhe Nelaj Jemi nĂ« mesin e muajit qershor kurĂ« edhe pritet qĂ« nĂ« Ulqin tĂ« kemi fluks mĂ« tĂ« madh tĂ« turistĂ«ve.TashmĂ« nuk bĂ«het fjalĂ« pĂ«r fillimin e sezonit turistik,sepse atĂ« e kemi shpall tĂ« hapur qĂ« me festĂ«n e 1 Majit ku nĂ« qytetin tonĂ« kanĂ« qĂ«ndruar me qindra turist nga vendet e ndryshme. NjohĂ«sit e mirĂ« tĂ« fushĂ«s sĂ« turizmit dhe njeriu i parĂ« i komunĂ«s Hajdinaga janĂ« mĂ« optimist se kurrĂ« qĂ« do tĂ« kemi njĂ« sezonĂ« rekorde. NĂ« ditĂ«n e sotme nĂ« komunĂ«n tonĂ« sipas tĂ« dhĂ«nave qĂ« i kemi marrĂ«... Vazhdo
Pushime ne Ulqin,Hotel Bellevue,Riviera e Ulqinit,Mali i Zi
Hoteli “Bellevue” – Riviera e Ulqinit Hoteli “Bellevue” e ka kapacitetin prej 702 shtretĂ«rish, e Ă«shtĂ« me tre depadansa: “Avalla”, “Borik” dhe “Cer”. Hoteli Ă«shtĂ« n kilometrin e katĂ«rt nga qendra e qytetit tĂ« Ulqinit, mu pranĂ« plazhit, ndĂ«rsa Ă«shtĂ« i rrethuar me njĂ« park tĂ« mrekullueshĂ«m dhe pyllin e pishave. Hoteli e ka plazhin e vet, restorantin, aperitiv barin, tarracĂ«n, diskotekĂ«n, sallĂ«n pĂ«r ushtrime force, ndrsa nĂ« qarkun e hotelit janĂ« edhe terrenet sportive: terrenet e tenisit dhe shkolla... Vazhdo
Pushime ne Rivieren e Ulqinit,Hotel Olympic – Pushime ne Ulqin
Hoteli Olympic Hoteli «Olympic» Ă«shtĂ« me njĂ« kapacitet me 252 shtretĂ«r dhe me ka nĂ« pĂ«rgjithĂ«si 132 dhoma: 24 me nga njĂ« shtrat, 76 me nga dy shtretĂ«r dhe 10 dhoma me shtretĂ«r francezĂ«. TĂ« gjitha dhomat kanĂ« erkondishĂ«ntĂ«. SAT TV dhe minibare me asortiment tĂ« pasur pijesh. Hoteli gjendet nĂ« kilometrin e katĂ«rt nga qendra e Ulqinit, mu pranĂ« plazhit, ndĂ«rsa Ă«shtĂ« i rrethuar mĂ« njĂ« park shumĂ« tĂ« bukur dhe me njĂ« pyll pishash. Hoteli e ka sallĂ«n pĂ«r kongrese, njĂ« basen tĂ« mbyllur, saunĂ«n dhe sallĂ«n sportive... Vazhdo