plazhet e ulqinit

Në Ulqin u mbajt tryeza e rrumbullaket,”Problemet dhe sfidat e qiramarrësve të plazheve në zonën e të mirave detare ”
Në Ulqin me 29.9.2012 u mbajt tryeza e rrumbullaket me temë ”Problemet dhe sfidat e qiramarrësve të plazheve në zonën e të mirave detare ”. Takimi u organizua nga ana e administratës lokale me qellim të eleminimit të barierave me të cilat ndeshen qiramarrësit e plazheve në Ulqin dhe në Mal të Zi. Në takim morën pjesë zyrtaret më të lartë të Komunës së Ulqinit në krye me Kryetarin e Komunës z. Nazif Cungu, përfaqësuesit e NP ”Të mirat detare” si dhe qiramarrësit e plazheve nga Ulqini. Në... Vazhdo

October 3, 2012  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Në Ulqin u mbajt tryeza e rrumbullaket,”Problemet dhe sfidat e qiramarrësve të plazheve në zonën e të mirave detare ”
Tags: , ,

Plazhet me te mira te Ulqinit dhe të Malit të Zi
Në linjën e plazhit të Ulqinit prej 13 kilometrash u jepet licenca e flamurit të kaltërt për aktivitetin e plazhit dhe në shërbimet e kualitetit. Ato jan 6 plazhet me kualitetin e lart të shërbimit plus jan edhe 2 në fazën pilot për ta marrur licencën e flamurit të kaltërt. Nuk mjafton vetëm deti e ditët me diell, por edhe një jetë kulturore.Një numër i madh i plazheve tona kanë marrë flamurin e kaltër, emëruesi i përbashkët i të cilave janë standardet kryesore: pastërtia e ujërave, plazheve, sipërfaqja... Vazhdo

June 8, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Turizmi / Turizam :: Comments Off on Plazhet me te mira te Ulqinit dhe të Malit të Zi
Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Behgjet Pacolli synon blerjen e hotel “Otrant” në Ulqin
Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, biznesmeni Behgjet Pacolli, është i interesuar ta blejë hotelin “Otranto” të Plazhit të Madh të Ulqinit dhe ta transformojë atë në një hotel me pesë yje. Këtë informatë e dha për Vijesti të Podgoricës, miku i afërt i tij dhe drejtor i LIdhjes Turistike të Kosovës, Shkëlzen Rizaj. Ish burri i këngëtares së njohur italiane, me origjinë shqiptare, Ana Oxa, që është edhe shqiptari më i pasur i Kosovës, kohë më parë në qendër të Prishtinës ka hapur hotelin... Vazhdo
Ulqini ka shumë gjëra për të bërë – Video
Ulqini ka një listë të gjatë gjërash për të bërë dhe jam i sigurt që kjo dihet gjerësisht. Them se janë tri detyra kryesore. Njëra është ndërtimi dhe përmirësimi i infrastrukturës, rrugët, sistemi i komunikimit, sistemi i tubacioneve, që të mos shkatërrohet natyra dhe shumë gjëra të tjera në këtë aspekt. E dyta është ndërgjegjësimi i arenës botërore dhe asaj të Malit të Zi për Ulqinin. Shumë ulqinakë s’e dinë që për shkak të kohës së gjatë të izolimit,Ulqini s’është më në hartën... Vazhdo

April 23, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Ulqini ka shumë gjëra për të bërë – Video
Tags: , , , , ,

Ismet Karamanaga: Valorizimi i resurseve
Turizmi elitar Me kete konstatim pajtohen te gjithe ata te cilet e njohin turizmin, pervec atyre te cilet kane hamburgera dhe merren me shitjen e plastikes. Natyrisht, edhe ata te cilet ofrojne shtreter per 5 euro. Me keqardhje shprehemi keshtu, por keto jane fakte. A eshte mire qe nje qytet me resurset me te bukura natyrore, dhe i cili ka nje numer te madh te akomodimeve ne kategori te ndryshme, te kete nje oferte prej 5 deri ne 10 euro. Thone se ende ka mysafire edhe tash ne shtator. Kane mbetur pak mysafire me te cilet edhe... Vazhdo

October 11, 2010  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Ismet Karamanaga: Valorizimi i resurseve
Tags: , , , , , , , ,

Francezet zbulojne “Adriatikun e harruar””Adriatique Oubliee”
Bregdeti i Malit te Zi ,Kroacise dhe Shqiperise,jane bere me populloret se fundi per turistet franceze, pasi rajoni ka filluar te ringrihet nga depresioni ekonomik. Kete jave, revista franceze e udhetimeve “Grands Reportages”, ka publikuar nje artikull te gjate rreth bregdetit Adriatik me titull “Adriatique Oubliee-Adriatiku i harruar”. Shqiperia me kryeqytet Tiranen, e cila, sipas autorit te shkrimit, Rafael Pic, jeton jeten me shpejtesi per te kompensuar kohen e humbur te diktatures komuniste. Mali i Zi eshte... Vazhdo