Podgorica

Podgorica e Shkupi së shpejti vendosin marrëdhëniet me Kosovën
Ministri i JashtĂ«m i Malit tĂ« Zi, Milan Rocen, ka paralajmĂ«ruar se vendi i tij, sĂ« shpejti, do tĂ« vendosĂ« marrĂ«dhĂ«niet diplomatike me shtetin e pavarur tĂ« KosovĂ«s. Nga ana tjetĂ«r, shefi i diplomacisĂ« malazeze ka thĂ«nĂ« se Podgorica nuk do tĂ« ngutet me vendosjen e ambasadorit tĂ« ri nĂ« Serbi, i cili ishte dĂ«buar nga ky vend pasi Mali i Zi njohu KosovĂ«n. Vendosjen e marrĂ«dhĂ«nieve diplomatike e ka paralajmĂ«ruar edhe fqinji tjetĂ«r i KosovĂ«s, Maqedonia. Sipas gazetĂ«s Vesti, kjo pritet tĂ« ndodhĂ« gjatĂ« pjesĂ«s sĂ« dytĂ«... Vazhdo

December 26, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Podgorica e Shkupi sĂ« shpejti vendosin marrĂ«dhĂ«niet me KosovĂ«n
Tags: , , ,

Dinosha: Komuna urbane e Tuzit, dy vjet pas – Video
Pse digjen katĂ«r milionĂ« euro? PĂ«rgjegjĂ«sinĂ« pĂ«r realizimin e buxhetit, kudo nĂ« botĂ«, e mban pushteti. Por, ky i Tuzit, ka filluar tĂ« flasĂ« pĂ«r buxhetin (planin financiar) e vitit tĂ« ardhshĂ«m, pa u shpjeguar qytetarĂ«ve tĂ« MalĂ«sisĂ« pse digjen 4 milionĂ« euro tĂ« kĂ«tij viti. A Ă«shtĂ« shkak i mosrealizimit tĂ« planit financiar paaftĂ«sia e pushtetit lokal apo arroganca e pushtetit qendror tĂ« PodgoricĂ«s. Sido qĂ« tĂ« jetĂ«, dikush e ka shkelur ligjin, dikush e ka dĂ«mtuar MalĂ«sinĂ« dhe dikush duhet tĂ« japĂ« llogari. KanĂ«... Vazhdo

December 23, 2008  :: Reportazh / ReportaĆŸa :: Comments Off on Dinosha: Komuna urbane e Tuzit, dy vjet pas – Video
Tags: , , , ,

Tuzi kërkon urgjentisht komunën e plotë
Statusi aktual KomunĂ« Urbane e Tuzit, Ă«shtĂ« pozita mĂ« shpĂ«rfillĂ«se ndaj malĂ«sorĂ«ve. PĂ«r tĂ« qenĂ« nĂ« shĂ«rbim tĂ« qytetarĂ«ve, Mali i Zi duhet t’i lejojĂ« urgjentisht MalĂ«sisĂ« komunĂ«n e plotĂ«, thotĂ« kryetari i KomunĂ«s Urbane tĂ« Tuzit, Smail Çunmulaj, nĂ« njĂ« bisedĂ« pĂ«r KosovaLive. Çunmulaj ka deklaruar se tash dy vjet ekziston kjo formĂ« e dĂ«shtuar e organizimit territorial, shpenzohen kot paratĂ« e popullit dhe shqiptarĂ«t si popull autokton i kĂ«saj treve, nuk mund tĂ« realizojnĂ« tĂ« drejtat e tyre themelore... Vazhdo

December 21, 2008  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Tuzi kĂ«rkon urgjentisht komunĂ«n e plotĂ«
Tags: , , , ,

Zlo?in zbog netrpeljivosti
Uskoro su?enje Aleksandri GaĆĄi za ubistvo svekra PODGORICA – Su?enje Aleksandri V. GaĆĄi (47) zvanoj SaĆĄa, koja je 29. avgusta ove godine oko 23 sata u Ulcinju u Ulici Ivana Milutinovi?a bb, na podmukao na?in ubila svog svekra Ljuzu GaĆĄija, po?e?e uskoro pred vije?em sudije podgori?kog ViĆĄeg suda Milorada Maroti?a. Prema optuĆŸnici zamjenika viĆĄeg drĆŸavnog tuĆŸioca Vesne Jovi?evi?, ona je u dvoriĆĄnom dijelu porodi?nih ku?a GaĆĄi iz zasjede, sakrivena u mraku, sa?ekala svekra. – Kada je proĆĄao kroz kapiju i uĆĄao u... Vazhdo

December 4, 2008  :: ShoqĂ«ria / DruĆĄtvo :: Comments Off on Zlo?in zbog netrpeljivosti
Tags:

Azem Vllasi ambasador i Kosovës në Podgoricë
Ish-funksionari kosovar komunist, Azem Vllasi do tĂ« emĂ«rohet si ambasadori i parĂ« i KosovĂ«s nĂ« Mal tĂ« Zi. Lajmi bĂ«het i ditur nga gazeta e PodgoricĂ«s “Dan”, e cila thirret nĂ« burime diplomatike tĂ« PrishtinĂ«s. Sipas kĂ«saj gazete, ish-politikani Vllasi, tanimĂ« avokat i pavarur, pritet tĂ« fillojĂ« detyrĂ«n e re nĂ« pranverĂ« tĂ« vitit tĂ« ardhshĂ«m. Azem Vllasi deklaroi pĂ«r “Dan” se me kĂ«naqĂ«si do tĂ« pranonte detyrĂ«n e ambasadorit tĂ« pare tĂ« KosovĂ«s pas pavarĂ«simit tĂ« saj nĂ« PodgoricĂ«. Mali... Vazhdo

November 16, 2008  :: Politika :: Komente (2)
Tags: , , , ,

Podgoricë, përleshje në protestën kundër Kosovës
PODGORICE- Ka pĂ«rfunduar me pĂ«rleshje demonstrata e sotme nĂ« kryeqytetin e Malit tĂ« Zi, PodgoricĂ«, kundĂ«r njohjes sĂ« pavarĂ«sisĂ« sĂ« KosovĂ«s. Protestat janĂ« organizuar nga Partia Popullore Serbe, Partia Popullore, Partia Demokratike Serbe dhe Lista Serbe, pĂ«r shkak tĂ« njohjes sĂ« KosovĂ«s nga Qeveria malazeze. Dhuna ka shpĂ«rthyer pasi masa e protestuesve ka shmangur barrikadat para godinĂ«s sĂ« Parlamentit tĂ« Malit tĂ« Zi dhe ka filluar tĂ« sulmojĂ« policinĂ« me gurĂ« dhe mjete tĂ« rĂ«nda. Nga dhuna midis protestuesve dhe... Vazhdo

October 13, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on PodgoricĂ«, pĂ«rleshje nĂ« protestĂ«n kundĂ«r KosovĂ«s
Tags: ,

Mali i Zi miraton Rezolutën,bazë për njohjen e shtetësisë së Kosovës
Parlamenti malazez ka miratuar sonte RezolutĂ«n pĂ«r pĂ«rshpejtimin e integrimeve evropiane tĂ« Malit tĂ« Zi nĂ« strukturat evropiane dhe euroatlantike, e cila Ă«shtĂ« propozuar nga koalicioni qeverisĂ«s qĂ« do tĂ« jetĂ« edhe bazĂ« pĂ«r pĂ«rcaktimin e kĂ«tij vendi fqinj ndaj pavarĂ«sisĂ« sĂ« KosovĂ«s. PĂ«r miratimin e RezolutĂ«s kanĂ« votuar 45 deputetĂ«, derisa 21 kanĂ« qenĂ« kundĂ«r. NĂ« RezolutĂ« thuhet se Mali i Zi Ă«shtĂ« i gatshĂ«m tĂ« konfirmoj realitetin politik tĂ« cilin anĂ«tarĂ«t e Bashkimit Evropian dhe NATO-s e vlerĂ«sojnĂ«... Vazhdo

October 3, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Politika, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Mali i Zi miraton RezolutĂ«n,bazĂ« pĂ«r njohjen e shtetĂ«sisĂ« sĂ« KosovĂ«s
Tags: ,

Mali i Zi:Investimet e huaja arrijnë në 311.5 mln euro
PODGORICË:Investimet e huaja nĂ« Mal tĂ« Zi nĂ« gjashtĂ« muajt e parĂ« kanĂ« qenĂ« 311.5 milionĂ« euro apo 5.3 pĂ«r qind mĂ« pak se nĂ« vitin 2007. NĂ« vendin e parĂ« pĂ«r investime kapitale nĂ« Mal tĂ« Zi nga viti 2001 Ă«shtĂ« Rusia. Drejtori i Drejtoratit pĂ«r bilancin e pagesave dhe sektor real tĂ« BankĂ«s Qendrore tĂ« Malit tĂ« Zi (CBCG), Boris Kilibarda ka thĂ«nĂ« se, edhe pse investimet e jashtme kanĂ« shĂ«nuar rĂ«nie, Mali i Zi sipas kĂ«tij indikatori edhe mĂ« tej Ă«shtĂ« nĂ« maje tĂ« ekonomive qĂ« janĂ« nĂ« tranzicion. “RĂ«nia... Vazhdo

August 12, 2008  :: Ekonomia / Ekonomija, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Mali i Zi:Investimet e huaja arrijnĂ« nĂ« 311.5 mln euro
Tags:

Me rastin e ditës ndërkombëtare të të rinjve,Forca rinore organizon
International Youth Day 2008 Dita ndĂ«rkomtare e tĂ« rinjve 2008 HYRJA GRATIS TUZË 2008 Me rastin e ditĂ«s ndĂ«rkombĂ«tare tĂ« tĂ« rinjve, kĂ«tĂ« vit Forca do fillojĂ« me kremtimin kĂ«saj dite nĂ« Tuz. Kemi pĂ«rgatitur njĂ« Koncert pĂ«r tĂ« rinj nĂ« lokalin “Cavalieri” me yjet e muzikĂ«s argĂ«tuese ku do marrin pjesĂ«: Produkt 28, Amanda, Cani dhe DJ Mani. Koncerti do filloje ne ora 21:00. Jeni tĂ« mirĂ«seardhur Sponsor Gjeneral dhe Organizator. Forca e Re Demokratike  Vazhdo

August 9, 2008  :: Shtypi / Mediji, Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Me rastin e ditĂ«s ndĂ«rkombĂ«tare tĂ« tĂ« rinjve,Forca rinore organizon
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

U Ulcinjskom polju,predvi?a se kapacitet dĆŸamije od hiljadu klanja?a
Poziv za doniranje izgradnje nove dĆŸamije u Ulcinju Odbor IZ-e Ulcinja i Odbor za izgradnju dĆŸamije u Ulcinjskom Polju, pokrenuli su akciju prikupljanja sredstava za izgradnju nove dĆŸamije u Ulcinjskom Polju. Obezbije?en je plac i ura?en je projekat, koji predvi?a kapacitet dĆŸamije od hiljadu klanja?a, gasulhanu, biblioteku, salu,kafeteriju, parking i druge prate?e sadrĆŸaje. Dobrotvori – zainteresovane institucije, firme i pojedinci, sredstva za ovaj zna?ajan projekat mogu uplatiti na : Ćœiro ra?un:510-12295-15 Detaljnije informacije... Vazhdo

June 18, 2008  :: ShoqĂ«ria / DruĆĄtvo :: Komente (1)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Page 5 of 9« First...34567...Last »