Podgoricë

Në UDSH konflikte për shkak të kandidatit për minister të Drejtave të Pakicave në Qeverinë malazeze
Kushëriri i Dinoshës ka përçarë partinë Brenda UDSH-së, aleateve të PDS(DPS) dhe PSD(SDP) në Qeverinë e MZ, ka ardhur deri tek mosmarrëveshjet e reja brenda partisë, për shkak të përzgjedhjes së kandidatit për ministër të drejtave të pakicave njofton “DAN”. Një fraksion, i mbledhur rreth kryetarit të partisë Mehmet Zenka, përkrah Gëzim Hajdinagën, ish Kryetarin e Komunës së Ulqinit, ndërsa tjetri fraksion mendon  se zgjidhja më e mirë është Hamdi Hasani, një i afërm i ngushtë i ish liderit të... Vazhdo
Basri Çapriqi i ftuar në ditët e kulturave të pakicave në Malin e Zi
Në kryeqytetin malazias, Podgoricë nisi të markuren, në mbrëmje, manifestimi, tashmë, tradicional, “Ditët e kulturave të pakicave 2011”,i cili përfundon në në fund të këtij muaji. Këtë veprimtari e organizon Qendra për Ruajtjen dhe Zhvillimin e kulturave të Pakicave në Mal të Zi. Mbrëme  në teatrin popullor malazezë kryeministri i Malit të Zi ,Igor Llukshiq  hapi ditët e kulturës të pakicave 2011. Drejtori i kësaj qendre, Mirsad Muliq deklaroi për se edicioni i sivjetëm ka shumë risi në aspektin e afirmimit... Vazhdo
Rrezart Cungu kampion i Malit të Zi
Turneu përfundimtar në nivel shtetnor për vitin 2010 për teniserët deri në moshën 12 vjeçare u mbajt në Klubin „Eminet“  në Podgoricë dhe titullin e kampionit të Malit të Zi e fitoi Rrezart Cungu. Garat u mbajtën në hapsira të mbyllura për kushte dimërore. Diferenca në kualitet të lojës,që prezentoi Rrezarti  ishte shumë e madhe çka dëshmojn edhe rezultatet e arritura. Në xhiron e parë Rrezarti fitoi Lazar Vlahoviqin me rezultatin 9:2;në xhiron e dytë Igor Dabanoviqin 6:0,6:0;në gjysëm finale fitoi... Vazhdo

December 27, 2010  :: Sporti / Sport :: Comments Off on Rrezart Cungu kampion i Malit të Zi
Tags: , , , , , ,

Cungu/Dinosha: S’kemi pasur përfaqësues në themelimin e Listës për Shqipërinë Natyrale
Ulqin/Podgoricë, 13 nëntor –  Liderët e dy partive shqiptare në Malin e Zi kanë mohuar të kenë pasur ndonjë përfaqësues të vetin në themelimin e Listës për Shqipërinë Natyrale së Koço Danajt. Në një prononcim të shtunën, për KosovaLive kryetari i Forcës së Re Demokratike, partisë më të madhe të shqiptarëve në Ulqin, Nazif Cungu, ka deklaruar se askush nga përfaqësuesit tanë nuk ka qenë në Tiranë në aktin e themelimit të Listës për Shqipërinë Natyrale, që e përfaqëson Koço Danajn, të... Vazhdo
Kryetari Hajdinaga priti Ambasadorin e Francës
Në Ulqin qëndroi për vizitë pune Ambasadori i Francës i akredituar në Podgoricë z. Bernard Garancher i shoqëruar nga dy përfaqësues të Ministrisë së mbrojtjes të Francës, z.nj Diane Masson dhe z. Giles Pernet. Ata u takuan me Kryetarin Hajdinaga dhe bashkëpunëtorët e tij. Në një bisedë të hapur dhe miqësore u prekën një sërë temash që kanë të bëjnë me pozitën e pakicave, vendi i tyre në një shtet multinacional, pakica shqiptare si pakicë specifike dhe marrëdhënijet e saj me vendet fqinje, rrespektivisht... Vazhdo

June 24, 2009  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Kryetari Hajdinaga priti Ambasadorin e Francës
Tags: , , , , , ,

Si po humbet shqipja në Mal të Zi
Hajde, doddi ovamo. A po m’ndigjon. Zzuri!”. E dëgjoj bash mirë. Por, nuk di si t’ia kthej, njeriut që më thotë t’i afrohem dhe më nguc. Në Mal të Zi, është e vështirë që t’i dallosh shqiptarët me malazezët e provincës. Ia kthej serbisht. I shpjegoj se dua të iki në Danilovgrad. Pak i intereson. Minuta më pas, e ndjej teksa kuturiset me një gegnishte të butë, drejt një miku të tij. Zgërdhihen të dy. Janë zhytur në kënaqësinë e tyre, duke përfolur me epsh format e një gruaje të re matanë. Tejet,... Vazhdo
Moore: Ambasadorët nuk duhet ta pengojnë Serbinë
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Mal të Zi, Roderick Moore, tha se këmbimi eventual i ambasadorëve ndërmjet Malit të Zi dhe Kosovës, nuk do të duhej ti çrregullonte raportet Podgoricë Beograd. Mendoj se është krejtësisht e natyrshme që dy shtete fqinje, që njihen reciprokisht, siç janë Mali i Zi dhe Kosova, ti këmbejnë ambasadorët, ka theksuar Moore. Ambasadori Moore vlerësoi se Shtetet e Bashkuara angazhohen, që Podgorica dhe Beogradi ti kenë marrëdhëniet më të mira të mundshme, duke theksuar se në nivelin... Vazhdo

June 4, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Moore: Ambasadorët nuk duhet ta pengojnë Serbinë
Tags: , , , ,

Turizmi Ulqinit, çfarë do të bëhet për vitin tjetër
Mungesa e Hoteleve me 5 yje, nje transport joefektiv, çmimet e larta dhe mungesa e informacionit jane disa nga “plaget” qe po perjeton sektori i turizmit në Ulqin, te cilat, sipas disa analitikëve turistik, duhet te permiresohen urgjent. Shqetesimi  lidhet me çmimet e pakontrolluara dhe te palogjikshme qe ofrohen per sherbimet turistike. Shembull tipik per kete rast eshte Ulqini, ku vitin e shkuar pati nje renie te madhe te frekuentuesve gjate veres per shkak te çmimeve shume te larta. Situata duhet të jetë e normalizuar disi... Vazhdo

January 1, 2009  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Turizmi Ulqinit, çfarë do të bëhet për vitin tjetër
Tags: , , , , , , , ,

Zenun Pajaziti:Presim njohjen nga Mali i Zi
Prishtina pret që Mali i Zi së shpejti të njohë pavarësinë e Kosovës, ka deklaruar ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Zenun Pajaziti në një intervistë për gazetën malazeze “Vijesti”. Madje, Pajaziti ka thënë se kryeministrat e Malit të Zi dhe Kosovës janë në kontakt. “Mëzi presim që Mali i Zi dhe Maqedonia të na njohin dhe pranojnë zyrtarisht. Ky është interes direkt i popullit të Kosovës dhe shtetit tonë. Synimi ynë është t’i vëmë sa më parë marrëdhëniet bilaterale më... Vazhdo

June 27, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Politika, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Zenun Pajaziti:Presim njohjen nga Mali i Zi
Tags: , , , , , ,

Interesimi për librin shqip jo aq i madh në Podgoricë
Në podgoricë u mbyll panairi i tretë ndërkombëtar i librit Panairi i tretë me radhë ndërkombëtar i librit në Podgoricë që filloi nga data 13 e këtij muaji u mbyll mbrëmë në Qendrën Distributive që gjendet pranë rrugës që çon drejt qytezës së Tuzit. Në panairin e sivjetshëm në Podgoricë u prezantua një numër i madh i shtëpive botuese nga vendi, rajoni dhe bota. Ndër to ishte edhe Botimi “Camaj-Pipa”, nga Shkodra, që këtë vit kishte sjellur përkthimin e “Galerisë Private” në gjuhën... Vazhdo

June 1, 2008  :: Anketë / Anketa, Kulturë / Kultura :: Comments Off on Interesimi për librin shqip jo aq i madh në Podgoricë
Tags: , , , , , ,

Page 1 of 3123