Presidentit Fatmir Sejdiu

Perkujtohet 10 vjetori i masakres se Reçakut
Nga te gjitha viset shqiptare vizitore te shumte i jane drejtuar Reçakut per te bere homazhe per 42 civilet e masakruar 10 vjet me pare nga forcat ushtarake serbe. Ne mesin e familjareve te viktimave, per te cilet plaget mbeten ende te hapura, bene homazhe edhe kreret shteteror te Kosoves. Forcat paramilitare serbe nuk kursyen as femijet dhe pleqte e ketij fshati. “Me kane vrare tre djemte dhe nuk mund ta harroj kete ngjarje”, shprehet Faik Ramadani. Por, per banoret e fshatit Recak dhe te gjithe kosovaret eshte nje njeri te cilit... Vazhdo

January 16, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Perkujtohet 10 vjetori i masakres se Reçakut
Tags: , , , ,

Bashkimi Demokratik i Shqiptarëve në Mal të Zi përgëzon popullin e Kosovës me rastin e shpalljes së pavarësisë
U korrigjua padrejtësia historike Ulqin – Bashkimi Demokratik i Shqiptarëve në Mal të Zi e ka uruar popullin e Kosovës me rastin e shpalljes së aktit historik të Deklaratës për Pavarësinë e Kosovës si shtet i pavarur dhe sovran. BDSH vlerëson se pavarësia e shtetit të Kosovës u lind nga rrugëtimi i stërmundimshëm i popullit shqiptar të Kosovës rreth një shekulli, duke u përballur me sfidat më çnjerëzore e gjenocidale të llojit bizantin nga regjimi serb. “Pavarësia e Kosovës është akt historik... Vazhdo

February 25, 2008  :: Politika :: Comments Off on Bashkimi Demokratik i Shqiptarëve në Mal të Zi përgëzon popullin e Kosovës me rastin e shpalljes së pavarësisë
Tags: , , , , , , , , , ,