Prishtin

In Memoriam: Vdes Zekeria Cana
Ka vdekur në moshën 75-vjeçare, historiani dhe veprimtari i njohur për të drejtat e njeriut, Zekeria Cana. Profesor Cana është shquar për vlerat e larta profesionale dhe si hulumtues shkencor i periudhës më të re historike. Ai ka publikuar një sërë punimesh shkencore nga lëmi i historisë. Ai ka qenë shumë aktiv për veprimtarinë e tij patriotike për çlirimin e vendit, ndërsa do të mbahet mend sidomos për kontributin që ka dhënë në kohën e pajtimit të gjaqeve në Kosovë. Varrimi i profesor Canës do të bëhet... Vazhdo

January 11, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on In Memoriam: Vdes Zekeria Cana
Tags: , , ,

Nora Istrefi: Kafja e Mengjesit RTK
Nora Istrefi mysafire ne emisionin “Kafja e Mengjesit” RTK. Ne te vertete, RTK mysafire ne shtepine e Nora Istrefit. Transmetuar te dielen me 14.12.08. http://www.dailymotion.com/video/x7qcuu  Vazhdo

December 15, 2008  :: Zbavitje / Zabava :: Komente (7)
Tags: , , ,

For Sale – Plot in Krute – Vladimir – Ulcinj 5€ m²
In Krute-Ulcinj 43000 square meter, high Plot with a broad view of the city and surroundings Plot is ready to build.Electricity and water Price : 5 € square meter To obtain more info, please contact . Jusuf Çobi :Phone: +382 30 456 343 (Home) To Germany :  Kujtim Çoboviq Phone:+491608 977 389 (Mobil) Phone:+497564948435 (Home) To Ulcinj:  Agim Çobi Phone:+382 (0)69 027 347 (Mobil) Phone: +382 (0)30 423 094 (Home) http://www.velikaplaza.info/gallery/video/stream.php?f=Velika_Plaza_movie_Jan_2009.flv  Vazhdo
Zenun Pajaziti:Presim njohjen nga Mali i Zi
Prishtina pret që Mali i Zi së shpejti të njohë pavarësinë e Kosovës, ka deklaruar ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Zenun Pajaziti në një intervistë për gazetën malazeze “Vijesti”. Madje, Pajaziti ka thënë se kryeministrat e Malit të Zi dhe Kosovës janë në kontakt. “Mëzi presim që Mali i Zi dhe Maqedonia të na njohin dhe pranojnë zyrtarisht. Ky është interes direkt i popullit të Kosovës dhe shtetit tonë. Synimi ynë është t’i vëmë sa më parë marrëdhëniet bilaterale më... Vazhdo

June 27, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Politika, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Zenun Pajaziti:Presim njohjen nga Mali i Zi
Tags: , , , , , ,

Gëzim Hajdinagës Çmimi Ambasador i Paqes
Në organizim të Qeverisë së Kosovës dhe Federatës së Paqes Universale me seli në Britani të Madhe, gjatë fundjavës në Prishtinë u mbajt konferenca më temë “Konsolidimi i paqes në Kosovë dhe Ballkan”. Në këtë konferencë morën pjesë personalitete të njohura nga skena politike ndërkombëtare dhe rajoni, në mesin e të cilëve edhe kryetari i Komunës së Ulqinit, Gëzim Hajdinaga. Pjesëmarrësit e takimit me kumtesat dhe diskutimet e tyre u fokusuan në konsolidimin e paqes në Kosovë dhe Ballkan, si... Vazhdo

June 10, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Gëzim Hajdinagës Çmimi Ambasador i Paqes
Tags: , , , , , , ,

Ftes për Shetitje protestuese „Për kthimin e pronës në Valdnaos“
Ju ftojmë të merrni pjasë në SHETITJEN PROTESTUESE „PËR KTHIMIN E PRONËS NË VALDNAOS“ Protesta dhe performansa do të fillojë në ora 13:00 para ndërtesës së Komunës së Ulqinit të hënën me 02.06.2008. Kjo protestë i dedikohet shpalljes ndërkombëtare për interesimin që në Ullishtën e Valdanosti të ndërtohen kapacitete hoteliere, poashtu edhe shpalljes së tenderit që të jepet me qira për një afat të pacaktuar gjiri i Valdanosit dhe Mendra. Protesta do të organizohet nga Këshilli për kthimin e pronave... Vazhdo
Ulqinakët kërkojnë ullishten e shpronësuar
Qeveria malazeze nxjerr në procedurë privatizimi gjirin e Valdanosit, që iu mor pronarëve shqiptarë në vitin 1978 Nëse shkon në Ulqin, është e pamundur të mos kuptosh rëndësinë që ullinjtë kanë në ndërgjegjen e banorëve të këtij qyteti. Rreth katër kilometra në veri të qytetit, rrugës për në Tivar, gjendet një gji i mbyllur i mbuluar me ullinj 500 vjeçar, gjiri i Valdanosit. Aty gjendet një pjesë e konsiderueshme e ullinjve të të gjithë zonës. Fati i atij gjiri ka shqetësuar tashmë prej tre dekadash... Vazhdo

May 28, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Ulqinakët kërkojnë ullishten e shpronësuar
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mali i Zi, ngurrim për hapjen e tregut të pronave
Të trembur se mos shumë nga pronat do të rrëmbehen nga të huajt, krerët malazezë nuk janë në gjendje të bien dakord mbi heqjen e kufizimeve ndaj tregut të pronave të paluajtshme të vendit.Dy vjet pasi Mali i Zi fitoi pavarësinë, frika se mos rusët dhe të huajt e tjerë mund të blejnë sasi të mëdha toke po ushqen një debat të ndezur rreth liberalizimit të ligjeve të pasurisë së patundshme në vendin e vogël të Adriatikut. Partia më e madhe e koalicionit qeverisës, Partia Demokratike e Socialistëve e kryeministrit... Vazhdo
Nis gjahu për kosovarët për sezonin veror
Shqipëria edhe Mali i Zi kanë publikuar ofertën e tyre turistike për kosovarët gjatë sezonit veror.Kjo u mundësua në panairin e turizmit, modës dhe edukimit të organizuar nga CEO. Prishtinë, 7 maj —Shqipëria dhe Ulqini kanë nisur garën të mërkurën në Prishtinë për të tërhequr sa më shumë kosovarë gjatë sezonit turistik. Të dyja palët janë munduar t’i zbusin dobësitë e tyre karshi kosovarëve. Shqipëria duke premtuar rrugë më të mira,më shumë rrymë dhe përvojë,ndërsa Ulqini me urimin që... Vazhdo

May 10, 2008  :: Shtypi / Mediji, Turizmi / Turizam :: Comments Off on Nis gjahu për kosovarët për sezonin veror
Tags: ,

Pavaresia, nis njohja nderkombetare
Autoritetet nderkombetare kane nisur dje ne menyre te menjehershme levizjet e para ne mbeshtetje te pavaresise se Kosoves. Ne kryeqytetin e Irlandes, Dublin, Ministria e Puneve te Jashtme deklaroi dje pasdite zyrtarisht se “Irlanda do te njohe pavaresine e Kosoves, qe u shpall nga Parlamenti i Prishtines. TIRANA Shqiperia e pershendeti shpalljen e Kosoves shtet i pavarur. Kryeministri Sali Berisha tha se 17 shkurti “eshte dite e rilindjes se Kosoves, pas kaq shume sakrificash prej atyre qe luftuan per te mbrojtur nderin e tyre... Vazhdo

February 18, 2008  :: Rajoni / Region, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Pavaresia, nis njohja nderkombetare
Tags: , , , , , , , , , , , ,

Page 2 of 3123