Prishtina

Zyrtarët kosovarë vizitojnë Podgoricën, shmangin Ulqinin
Ulqini, 14 qershor – I pari i Ulqinit, GĂ«zim Hajdinaga nĂ« konferencĂ«n me gazetarĂ«t kosovarĂ«, tĂ« cilĂ«t katĂ«r ditĂ« ishin tĂ« ftuarit e KomunĂ«s sĂ« Ulqinit, ka komentuar vizitĂ«n e zĂ«vendĂ«skryeministrit kosovar, Hajredin Kuçi, i cili kohĂ« mĂ« parĂ« i bĂ«ri njĂ« vizitĂ« zyrtare PodgoricĂ«s, por nuk e ka parĂ« tĂ« udhĂ«s qĂ« tĂ« vijĂ« edhe nĂ« Ulqin. Kryetari i KomunĂ«s sĂ« Ulqinit, GĂ«zim Hajdinaga mori shembull zyrtarĂ«t mĂ« tĂ« lartĂ« tĂ« ShqipĂ«risĂ«, duke filluar nga presidenti, adresĂ« tĂ« parĂ« nĂ« Malin e Zi kanĂ«... Vazhdo

June 14, 2011  :: Politika :: Comments Off on ZyrtarĂ«t kosovarĂ« vizitojnĂ« PodgoricĂ«n, shmangin Ulqinin
Tags: , , , , ,

Sonica Festival paralajmëron një festival që do të mbahet mend ne Ulqin
Sonica Festival , i Pesti me rradhĂ«, qĂ« organizohet nĂ« Plazhin e madhĂ« ”Copacabana ”, sivjet do tĂ« mbahet nĂ« Ulqin, mĂ« 12 deri me 15 gushtĂ«,nĂ« vendin e bukur qĂ« gjendet vetĂ«m 500 metra ngĂ« uji kristalor dhe i kaltĂ«rt tĂ« detit Adriatik. Festivali Sonica i kĂ«tij viti ndĂ«rron vend, nga Italia pĂ«r 5 vjetorin, qĂ« do tĂ« mbahet nĂ« plazhin e bukur tĂ« Copacabanes,Plazhi i madh mes Ulqinit dhe Ada Buna. Edicioni festivalit botĂ«ror, qĂ« tashmĂ« ka arritur tĂ« jetĂ« nĂ« mesin e festivaleve mĂ« prestigjioze botĂ«rore, edhe... Vazhdo
Stili i Hana Cakulit
NjĂ« tjetĂ«r emĂ«r po aq potente nĂ« skenĂ« Ă«shtĂ« edhe kĂ«ngĂ«tarja nga Ulqini, Hana Cakuli, e cila çdo ditĂ« e mĂ« shumĂ« Ă«shtĂ« presjet nĂ« mbrĂ«mje “live”, e cila gjithnjĂ« mahnitĂ« publikun me energjinĂ« dhe zĂ«rin e saj tĂ« veçantĂ«, kĂ«ndon nĂ« Maroon Pub çdo natĂ«. Hana Cakuli Ă«shtĂ« nga ato kĂ«ngĂ«tare, e cila godet jo vetĂ«m me kĂ«ngĂ«, por edhe me stilin e saj skenik. Vishet bukur, me stil, pa dalĂ« nga “kornizat”, pasi, siç thotĂ« ajo, nĂ« skenĂ« duhet t’i pĂ«rkushtohet kĂ«ngĂ«s dhe jo provokimeve fizike. ËshtĂ«... Vazhdo

March 11, 2011  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Stili i Hana Cakulit
Tags: , , , ,

Gjendje e rëndë ekzistenciale të ish-punëtorëve kosovarë,shtetas të Malit të Zi
TĂ« kujt jemi ne ish-punĂ«torĂ«t e kosovĂ«s? Shkruan:Ibrahim Berjashi/ korrespondent I Rilindjes, Ulqin NĂ« Ulqin, por edhe nĂ« qendrat tjera nĂ« Malin e Zi,shtetas tĂ« kĂ«tij vendi,Ă«shtĂ« njĂ« numĂ«r tĂ« konsiderueshĂ«m ish- punonjĂ«s tĂ« ndĂ«rmarrjeve dhe institucioneve tĂ« KosovĂ«s, tĂ« cilĂ«t nĂ« fund tĂ« viteve 80-tĂ« e kur KosovĂ«n e okupoi regjimi vrastar I Millosheviqit,kanĂ« mbetur nĂ« rrugĂ« tĂ« madhe, pa punĂ« pa tĂ« ardhura,pa ekzistencĂ«. NjĂ« numĂ«r I tyre ka arritur tĂ« punĂ«sohet nĂ«pĂ«r shkolla,administrata lokale, apo... Vazhdo
Klubi i Fudbollit Prishtina po zhvillonë përgatitjet në Ulqin
Ndeshjet miqĂ«sore ndihmesĂ« e madhe! KF Prishtina Ă«shtĂ« duke e realizuar etapĂ«n mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme tĂ« pĂ«rgatitjeve nĂ« rivieren e Ulqinit. Deri me sot janĂ« zhvilluar tri ndeshje miqĂ«sore, kryesisht me skuadra malazeze, kurse Prishtina pos fitoreve ka treguar formĂ« tĂ« lartĂ«. MĂ« i dalluari Ă«shtĂ« Isuf Llumnica, ka thĂ«nĂ« Naser Hyseni, udhĂ«heqĂ«s i ekspeditĂ«s sĂ« klubit kryeqytetas. TelefonatĂ« me Ulqinin Tash sa ditĂ«, tĂ« gjithĂ« futbollistĂ«t e PrishtinĂ«s, me tĂ« cilĂ«t disponon shtabi teknik dhe tĂ« cilĂ«t janĂ« kandidatĂ«... Vazhdo

February 26, 2011  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Klubi i Fudbollit Prishtina po zhvillonĂ« pĂ«rgatitjet nĂ« Ulqin
Tags: , , , , ,

Roqen: Ka munguar iniciativa e Kosovës për emërtimin e ambasadorit
Ministri i PunĂ«ve tĂ« Jashtme tĂ« Malit tĂ« Zi, Millan Roçen deklaroi sot se Podgorica dhe Prishtina do t’i kĂ«mbejnĂ« ambasadorĂ«t kur pĂ«r kĂ«tĂ« tĂ« krijohen kushtet. Ai rikujtoi se Podgorica dhe Prishtina kanĂ« vendosur marrĂ«dhĂ«nie diplomatike nĂ« fillim tĂ« vitit tĂ« kaluar dhe ka shtuar se fakti i mos kĂ«mbimit tĂ« ambasadorĂ«ve nuk i “rĂ«ndon marrĂ«dhĂ«niet ndĂ«rmjet dy vendeve”. “Mali i Zi dhe Kosova kanĂ« kaluar nĂ«pĂ«r krizĂ« ekonomike, ndĂ«rsa sot edhe nĂ«pĂ«r shtete shumĂ« mĂ« tĂ« pasura e tĂ« zhvilluara... Vazhdo

February 19, 2011  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Roqen: Ka munguar iniciativa e KosovĂ«s pĂ«r emĂ«rtimin e ambasadorit
Tags: , , , ,

Emision special i Alba Life TV NY me rastin e Vitit te RI – Video
Te dashur kolege dhe bashkatdhetare, Duke patur parasysh se disa nuk paten mundesi te ndjekin ne televizion programin special te televizionit Alba life,qe u dha ne mbremjen e dates 31 dhjetor 2010,  ne kanalet 34 dhe 35 ne New York dhe ne Diaspora TV, po jua dergoj linkun ku mund ta shikoni te plote emisionin ne youtube: http://www.youtube.com/watch?v=qnxo6ests3a Ne emer te stafit te televizionit Alba life dhe njehere ju urojme Gezuar vitin e ri 2011 dhe ju mirepresim per bashkepunim ketu ne diaspore ne amerike, Zoti ju bekofte per punen... Vazhdo
Korab Shaqiri – Veren e Kaluar nĂ« Ulqin…..
KĂ«ngĂ«tari Korab Shaqiri, ka  tre muaj qĂ« promovojĂ« videoklipin e tij tĂ« fundit “VerĂ«n e kaluar”. Po ashtu, Korabi Ă«shtĂ« nĂ« pĂ«rgatitje tĂ« albumit tĂ« ri, i cili do t’i ketĂ« 17 kĂ«ngĂ«. Korabi ka thĂ«nĂ« pĂ«r Kosovapress se teksti i kĂ«ngĂ«s sĂ« videoklipit Ă«shtĂ« njĂ« ide e pĂ«rbashkĂ«t me babin e tij, Ilirin. NdĂ«rsa muzikĂ«n dhe orkestrimin e ka bĂ«rĂ« Korabi. Ai shtoi se xhirimet e klipit janĂ« bĂ«rĂ« nĂ« Ulqin dhe se ka dal njĂ« klip i bukur i realizuar nga kompania “Imedia”, me tĂ« cilĂ«t ka dal i kĂ«naqur. “Kjo... Vazhdo

September 11, 2010  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Korab Shaqiri – Veren e Kaluar nĂ« Ulqin…..
Tags: , , , ,

Vesa Luma i kthehet jetës së natës në Prishtinë
Vesa Luma Ă«shtĂ« rikthyer nĂ« vendin e saj pas njĂ« vere tĂ« ndeshur me koncerte. KĂ«ngĂ«tarja duket se pĂ«r kĂ«tĂ« sezon u ka dhĂ«nĂ« fund koncerteve dhe mbrĂ«mjeve muzikore, tĂ« cilat ishin tĂ« shumta, dhe pas disa muajve tĂ« ngjeshura pritet tĂ« fillojnĂ« aktivitetet e reja. Por fillimisht ajo po relaksohet, pasi Ă«shtĂ« rikthyer nĂ« PrishtinĂ« e lodhur dhe e stresuar, pas koncerteve nĂ« bregdetin shqiptar, tĂ« cilĂ«n kohĂ« e ka shfrytĂ«zuar edhe pĂ«r plazh. KĂ«ngĂ«tarja Ă«shtĂ« shprehur e kĂ«naqur nga ky ‘turne’ dhe aktualisht... Vazhdo

September 1, 2010  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Vesa Luma i kthehet jetĂ«s sĂ« natĂ«s nĂ« PrishtinĂ«
Tags: ,

Manifestimit tradicional “Pranvera nĂ« AnĂ« tĂ« Malit 2010”
Per te shtatin vite me radhe ne qytetin antik te Shasit mbahet manifestimi gjithepopullor “Manifestimi “Pranvera nĂ« AnĂ« tĂ« Malit” maj 2010. Shasi edhe kete vite o ti pres mysafiret te shumte nga qytetet tjera shqiptare si Ulqini, Tivari, Shkodra, Tuzi, Plava, Lezha, Tirana, Prishtina,Shkupi,Presheva etj. Anamalasit ne qytetin e tyre te lashte do te presin mysafiret me ushqime tradicionale:buke kallamoqi, laknur, dollme, embelsira nga me te ndryeshme. Lojrat popullore do te jen atraksion i veçante per mysafiret e shumte qe do... Vazhdo

Page 5 of 9« First...34567...Last »