pushime ne ulqin

Muaji i Ramazanit, zbret numri i turistëve në Ulqin
Drastikisht është zvogluar vizita e turistëve të huaj në Ulqin në muajin qershor, në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. Të dhënat statistikore flasin për një rritje të numrit të mysafirëve në krahasim me vitin e kaluar në të njëjtën periudhë. Ulqini deklarohet në pikun e sezonit turistik dhe një destinacion turistik i preferuar nga të huajt dhe shqiptarët e Kosovës në vecanti. Por plazhi i madhë I Ulqinit, plazhi me i madh dhe me masivi ne vend, i cili prej vitesh ishte bere destinacioni... Vazhdo

July 29, 2012  :: Opinione :: Komente (4)
Tags:

Aktualisht mbi 100 mijë pushues në Ulqin
Plazhi i Ulqinit edhe më tutje mbetet njëri ndër plazhet më të frekuentuar nga qytetarët dhe diaspora e Republikës së Kosovës. Kryetari i Komunës së Ulqinit, Nazif Cungu, ka treguar se janë bërë të gjitha përgatitjet për pritjen e turistëve, të cilët i ka siguruar se kushtet janë përmirësuar dukshëm, kurse çmimet nuk janë ngritur. Mbi bazat e të gjitha parametrave vlerësuese, Ulqini jeton me mbi 100 mijë pushues jo vetëm nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia, si dhe të vendeve për rreth, por ka edhe turistë... Vazhdo
Kuzhinjeri i restorantit “Grand” Senad Malokraja në TV21 – Video
Nga stafii restaurantit “Grand” Senad Malokraja  kuzhinjer profesional dhe Maloja si asistentë,morrën pjes në emisionin e TV21 “Diçka po Zihet”.Ky është emisioni i parë televiziv i prodhuar në Kosovë mbi gatimin. Është ky një show televiziv i cili ka filluar në vitin 2007 dhe në të cilin kanë marr pjesë fytyra të njohura publike duke demonstruar aftësitë e tyre në përgatitje të ushqimeve të ndryshme. Ky show televiziv ka përfunduar deri tani 8 edicione me mbi 136 emisione të realizuara ku kanë... Vazhdo
Për pushime verore Kosovarët preferojnë Ulqinin,Shqipërinë dhe Turqinë
Bregdeti shqiptar mbetet destinacioni më i preferuar për turistet Kosovar. Afërsia dhe çmimi i lirë i akomodimit ka bërë që numri i qytetarëve të Kosovës që pushojnë në bregdetin shqiptar të rritet dita-ditës. Sipas të dhënave të Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, shihet se gjatë vitit 2011 Shqipërinë e vizituan hiç më pak se 2 milionë e 733 mijë e 650 vizitorë, ku 46 për qind e tyre, apo 1.2 milionë ishin qytetarë nga Kosova, shkruan Zëri Pas kosovarëve, Shqipërinë e vizituan më... Vazhdo
Pushimet verore: Pak para, shumë dëshira
Shumë të rinj të Kosovës, pavarësisht dëshirës së tyre që ta kalojnë një pjesë të pushimeve të tyre në bregdet, nuk kanë mundësi financiare ta bëjnë një gjë të tillë. Por, ka edhe të tillë që me ndihmën e familjarëve arrijnë që disa ditë t’i kalojnë në bregdet. Kështu thonë disa të rinj për rubrikën tonë të përjavshme VOX. Sadete Hoxha, mësimdhënëse, thotë se kushtet e rënda ekonomike, nuk e lejojnë që ajo një pjesë të pushimeve të saj, ta kalojë në bregdet. “Më se e sigurt jo,... Vazhdo

June 19, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Pushimet verore: Pak para, shumë dëshira
Tags: , ,

Argëtim & zbavitje dhe pushime 100% në plazhet e Ulqinit
Jeta e natës në Ulqin e garantuar 100% Përveçse për familjarët, turizmi në Ulqin është i përshtatshëm edhe për të rinjtë. Ata mund të zbaviten në lokalet e ndryshme të natës me muzikë “Live”” natë për natë, që qëndrojnë hapur deri vonë çdo natë vere deri në ora pesë të mengjesit….. Në këto locale argëtuese  këndojnë këngëtarë-re të njohur si , Adelina Berisha , Adelina Tahiri , Adrian Gaxha , Aferdita Dreshaj , Agnesa Vuthaj , Alban Skenderaj , Albana Osmani , Alberie Hadergjonaj... Vazhdo

June 15, 2012  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Argëtim & zbavitje dhe pushime 100% në plazhet e Ulqinit
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Përurimi i librit “Uralub in Ulqini” më 9 qershor 2012 – 19:30
Perurimi i librit Uralub in Ulqini te shtunen me 09 06 2012 salla e Biliotekes se Ulqinit ora 19 :30 Kemi nderin dhe kënaqësinë të ju ftojmë në përurimin e monografisë së Ulqinit (Fotoalbum) i vitit 1959 me fotografi të realizuara prej dr Alfred Wollner nga Vjena – Austri. Botoi Asociacioni Ulqini, Ulqin, 2012 Albumi quhet URLAUB IN ULQINI dhe në vete përmban 80 fotografi të jetës së Ulqinit në vitin 1959. Ky album është redaktuar dhe finalizuar nga Gazmend Çitaku, në gjuhen gjermane textin e perktheu Eva Maria... Vazhdo

June 7, 2012  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Përurimi i librit “Uralub in Ulqini” më 9 qershor 2012 – 19:30
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komuna e Ulqinit gati për sezonin turistik
U mbajt mbledhja e parë e trupit koordinues për përgatitjen e sezonit turistik të Komunës së Ulqinit Me datën 31. 05. 2012 është mbajtur mbledhja e parë e Trupit koordinues për përgatitjen e sezonit turistik të Komunës së Ulqinit, ku morën pjesë përfaqësuesit e Ministrisë për zhvillim të qëndrueshëm dhe turizëm – seksioni për inspektimin e turizmit dhe mbikëqyrje, përfaqësuesit e ndërmarrjeve publike: NP Të mirat detare, NP Veprimtaritë komunale, NP Ujësjellësi dhe kanalizimi, përfaqësuesit e MPB Ulqin,... Vazhdo
Ulqini në një ditë pranvere, në prag të sezonit turistik – Video
Kozeta Bruçi Më 1961 Ulqini renditej ndër vendet e para të rajonit, përsa i përket të ardhurave të turizmit, kurse sot ndër të fundit. Këtë fakt nuk e ndryshon as e dhëna tjetër, se Ulqini është qyteti me sipërfaqen më të madhe afër detit. Problemet e turizmit në Ulqin nisin që nga mungesa e përvojes në regjistrimin e taksës turistike, mungesa e një plani hapësinor dhe strategjik për Ulqinin, mungesa e koordinimit mes qeverisjes vendore dhe asaj qendrore, mungesa e investimeve të huaja, aftësimi i personelit... Vazhdo

May 3, 2012  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Ulqini në një ditë pranvere, në prag të sezonit turistik – Video
Tags: , , , , , ,

Çfarë gabimesh sduhet bere Ulqini në turizëm
Këshilla më e rëndësishme është që Ulqini të ketë durim. Kjo s’do të thotë të mos bëjë gjë, por të mos presë përfitime të menjëhershme. Ulqini duhet të investojë dhe të mos gabojë e të tërheqë turizëm të lirë. Pasi të krijohet imazhi i një vendi të lirë, me operatorët që u thonë klientëve se mund të shkojnë në Ulqin për pak para e të kënaqen, s’do ta hiqte dot më atë imazh. Ka shumë vende të tjera që e kanë bërë atë gabim, dhe nuk di se kur do të arrijnë ta ndryshojnë atë imazh. Pra,... Vazhdo

Page 1 of 612345...Last »