pushime verore

Plazhet me te mira te Ulqinit dhe të Malit të Zi
Në linjën e plazhit të Ulqinit prej 13 kilometrash u jepet licenca e flamurit të kaltërt për aktivitetin e plazhit dhe në shërbimet e kualitetit. Ato jan 6 plazhet me kualitetin e lart të shërbimit plus jan edhe 2 në fazën pilot për ta marrur licencën e flamurit të kaltërt. Nuk mjafton vetëm deti e ditët me diell, por edhe një jetë kulturore.Një numër i madh i plazheve tona kanë marrë flamurin e kaltër, emëruesi i përbashkët i të cilave janë standardet kryesore: pastërtia e ujërave, plazheve, sipërfaqja... Vazhdo

June 8, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Turizmi / Turizam :: Comments Off on Plazhet me te mira te Ulqinit dhe të Malit të Zi
Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Hotel Mediterani mbushet me turistë – Video
Hotel Mediteran në Ulqin vërshohet nga turistët vendas dhe të huaj. Përmirësimi i kohës ka bërë që sot në këtë pikë turistike të ketë numër të madh të turistëve të cilët kryesisht vijnë nga Polonia dhe viset tjera të rajonit,por nuk mungojnë edhe ata nga Kosova e Shqipëria. Shumë mirë sepse atmosfera eshtë shumë mirë dhe njerëzit janë të mrekullueshëm”tha një turist,duke parë pritjen me një atmospfere shumë të pëlqyar nga musafirët. “Atmosfera më pëlqyeshme dhe koha e mrekullueshme,bëri... Vazhdo
Panairi i turizmit në Prishtine 2012 – Ulqini prezanton oferten turistike
Kryetari i Komunës së Ulqinit, Nazif Cungu, i shoqëruar edhe nga zyrtarë të tjerë komunal, drejtori i Organizatës Tirisitike dhe pronar hotelesh që funksionojnë në Komunën e Ulqinit, moren pjesë në Prishtinë në panairin e nëntë të turizmit, organizuar nga CEO. Sipas tij, Ulqini në verën e këtij viti do të ketë infrastrukturë shumë më të mirë rrugore, ujë të pijshëm dhe pastërti absolute për pushuesit. Ai u shpreh se në rend të parë prioritet mbetet infrastruktura në Komunën e Ulqinit, e cila është... Vazhdo
Kryetari Nazif Cungu prezantoi ofertën turistike të Ulqinit
Nga Besim Toska Zyrtarë nga Komuna e Ulqinit dhe hotelet kanë promovuar sot ofertën turistike Ulqini 2012. Ata kanë kërkuar nga turistët më besnik e që janë kosovarët që edhe sivjet në numër edhe më të madhe të pushojnë në plazhet e Ulqinit. Nazif Cungu, kryetar i Komunës së Ulqinit, tha se pikë synim kryesor është rikthimi i fuqisë së Komunës së Ulqinit që përsëri të dalim e para nga të gjitha komunat tjera të Malit të Zi, sidomos me turizëm siç ishim dikur dhe kjo kërkon punë e mund. Puna e parë... Vazhdo
Fluks turistik në dogana, radhë të gjata në kufi
Qe nga data 15 korrik, qe shenon dhe fillimin e pikut te sezonit në Ulqin, persa i perket fluksit te hyrjeve, ne kufirin kryesor Debeli Brjeg eshte rritur ndjeshem numri i emigranteve nga diaspora qe mberrijne ne vend per te kaluar pushimet prane familjeve te tyre. Jane te shumte dhe emigrantet kosovare qe pasi mberrijne ne vend, zhvendosen pak dite qendrimi ne trojet e tyre, drejt plazheve të Ulqinit dhe atyre shqiptare per te pushuar. Duke pritur në kufi të kroacisë pahet rijeshti i automjeteve që nuk mbaron kurrë.Në pritje jan... Vazhdo

July 15, 2011  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Fluks turistik në dogana, radhë të gjata në kufi
Tags: , , , , , , , , , , , ,

Në kufirin Muriqan-Sukobin gjate 24 oreve kaluan 12000 turista
Mbi 12.000 shtetas  kane hyre ne Shqiperi nga piken e perbashket te kalimit Kufitar Muriqan-Sukobin gjate 24 oreve te fundit. Fluksi ne rritje i turisteve qe qarkullojne ne dy anet e kufirit sa vjen e rritet, keshtu numri i automjeteve qe kane hyre ne Shqiperi eshte rreth 5000 automjete gjate 24 oreve te fundit  japin te dhena drejtues te doganes se Muriqanit. Shumica e turisteve jane nga Kosova te cilet ose kthehen nga pushimet qe kane kaluar ne Ulqin dhe si destinacion kane bregdetin Shqiptar por ka edhe nga ata te cilet pushimet i... Vazhdo

July 10, 2011  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Në kufirin Muriqan-Sukobin gjate 24 oreve kaluan 12000 turista
Tags: , , ,

MCM Plazha në Ulqin – Pushime verore Mali i Zi – Video
Plazha MCM – është hapur para 5 vjetëve me ekip profesional, shërbime në nivel shumë të lartë dhe risi të shumta ka arritur të bëhet një ndër plazhat më të njohura jo vetëm në Ulqin,Malë të Zi dhe rajon,por edhe më gjërë. Plazha MCM -në vitin 2009 e ka fituar çmimin prestigjioz “ WILD BEAUTY AWARD “, si plazha më e mirë në Malë të Zi, e cila gjendet në Plazhën e madhe, në kilometrin e 3-të të rrugës që shkonë drejt ishullit ADA. JU MIRËPRESIM ! SHTRETËRAT Shtretërat me pëlhurë antibakterike... Vazhdo

June 26, 2011  :: Lajmet / Vijesti, Rajoni / Region :: Comments Off on MCM Plazha në Ulqin – Pushime verore Mali i Zi – Video
Tags: , , , , , ,

Restoranti,Pizeria Tropicana Beach,Plazhi madhe,Ulqin
Restoranti,Pizeria Tropicana gjindet ne kilometrin e tret të plazhit të madhë. Restoranti ofron kushte komode, ambiente te kendshme, te qeta dhe natyrisht nen kenaqesine e pamjes se mrekullueshme qe te ofron plazhi Tropicana, aty ku deti duket si ne pellembe te dores dhe perendimi i diellit te mahnit. Nese doni te keni me shume kenaqesi, argetim, cilesi dhe sherbim te mrekullueshem,ejani dhe vizitoni Restorantin,Pizeria Tropicana. Në Restorantin Pizeria Tropicana ju do te gjeni hapsiren e duhur, sherbimin me te mire dhe gatime tradicionale... Vazhdo

June 25, 2011  :: Lajmet / Vijesti, Turizmi / Turizam :: Comments Off on Restoranti,Pizeria Tropicana Beach,Plazhi madhe,Ulqin
Tags: , , , ,

Në Ulqin dyfishohet numri i turistëve
Nga Hatixhe Nelaj Temperaturat e larta që mbizotrojnë këto ditë ,mbyllja e shkollave ,kanë sjellë edhe fluks më të madh turistësh që indikator më i mire është numri i turistëve që kanë hyrë në pikën kufitare Sukubinë gjatë 24 orëve të fundit. Nga udhëheqësi  policisë kufitare Svetisllav Filipoviq  njohftohemi se mbrenda 24 orëve në këtë pike kufitare kanë hyrë 5.172 udhëtar,që është 30.39% më shumë se vitin e kaluar në të njëjtën periudhë.Ndërkaq në këtë pikë kufitare brenda një dite kanë... Vazhdo