pushime

Oferta turistike nga bregdeti i Ulqinit, Aranzhmane turistike, Hotele, Villa, Apartamente, Dhoma
Aranzhmane turistike nĂ« Ulqin,Hotele,Villa,Apartamente,Dhoma Ofertat tona turistike nga kompanija MSM Beach Ulqin jane te aranzhuara ne menyre te atille qe gjithkush te mund te gjej diçka interesante per vete shtepi private,hotel,villa,Apartamente apo Dhoma. Perveç akomodimit ne Hotele, ju ofrojme mundesine te prenotoni pushimin tuaj edhe ne apartamente private komplet te mobiluara. Me deshiren tuaj, ne ju krijojme oferta personale turistike per familje, grupe nxensish, studentesh, puntoresh etj. Mjafton te na dergoni nje e-mail ose... Vazhdo
Plazhet me te mira te Ulqinit dhe të Malit të Zi
NĂ« linjĂ«n e plazhit tĂ« Ulqinit prej 13 kilometrash u jepet licenca e flamurit tĂ« kaltĂ«rt pĂ«r aktivitetin e plazhit dhe nĂ« shĂ«rbimet e kualitetit. Ato jan 6 plazhet me kualitetin e lart tĂ« shĂ«rbimit plus jan edhe 2 nĂ« fazĂ«n pilot pĂ«r ta marrur licencĂ«n e flamurit tĂ« kaltĂ«rt. Nuk mjafton vetĂ«m deti e ditĂ«t me diell, por edhe njĂ« jetĂ« kulturore.NjĂ« numĂ«r i madh i plazheve tona kanĂ« marrĂ« flamurin e kaltĂ«r, emĂ«ruesi i pĂ«rbashkĂ«t i tĂ« cilave janĂ« standardet kryesore: pastĂ«rtia e ujĂ«rave, plazheve, sipĂ«rfaqja... Vazhdo

June 8, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Turizmi / Turizam :: Comments Off on Plazhet me te mira te Ulqinit dhe tĂ« Malit tĂ« Zi
Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

PĂ«rurimi i librit “Uralub in Ulqini” mĂ« 9 qershor 2012 – 19:30
Perurimi i librit Uralub in Ulqini te shtunen me 09 06 2012 salla e Biliotekes se Ulqinit ora 19 :30 Kemi nderin dhe kĂ«naqĂ«sinĂ« tĂ« ju ftojmĂ« nĂ« pĂ«rurimin e monografisĂ« sĂ« Ulqinit (Fotoalbum) i vitit 1959 me fotografi tĂ« realizuara prej dr Alfred Wollner nga Vjena – Austri. Botoi Asociacioni Ulqini, Ulqin, 2012 Albumi quhet URLAUB IN ULQINI dhe nĂ« vete pĂ«rmban 80 fotografi tĂ« jetĂ«s sĂ« Ulqinit nĂ« vitin 1959. Ky album Ă«shtĂ« redaktuar dhe finalizuar nga Gazmend Çitaku, nĂ« gjuhen gjermane textin e perktheu Eva Maria... Vazhdo

June 7, 2012  :: KulturĂ« / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on PĂ«rurimi i librit “Uralub in Ulqini” mĂ« 9 qershor 2012 – 19:30
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komuna e Ulqinit gati për sezonin turistik
U mbajt mbledhja e parĂ« e trupit koordinues pĂ«r pĂ«rgatitjen e sezonit turistik tĂ« KomunĂ«s sĂ« Ulqinit Me datĂ«n 31. 05. 2012 Ă«shtĂ« mbajtur mbledhja e parĂ« e Trupit koordinues pĂ«r pĂ«rgatitjen e sezonit turistik tĂ« KomunĂ«s sĂ« Ulqinit, ku morĂ«n pjesĂ« pĂ«rfaqĂ«suesit e MinistrisĂ« pĂ«r zhvillim tĂ« qĂ«ndrueshĂ«m dhe turizĂ«m – seksioni pĂ«r inspektimin e turizmit dhe mbikĂ«qyrje, pĂ«rfaqĂ«suesit e ndĂ«rmarrjeve publike: NP TĂ« mirat detare, NP VeprimtaritĂ« komunale, NP UjĂ«sjellĂ«si dhe kanalizimi, pĂ«rfaqĂ«suesit e MPB Ulqin,... Vazhdo
Plazha & restaurant “Saranda Beach” Ulqin
NjĂ«ra ndĂ«r plazhet dhe restorantet mĂ« atraktive nĂ« plazhĂ«n e madhe tĂ« Ulqinit, Ă«shtë  edhe plazha dhe restoranti Saranda Beach. Kjo plazh dhe restoranti i saj lukzos shtrihet  nĂ« njĂ« hapĂ«sirĂ« jo larg fillimit tĂ« plazhit tĂ« madh. Saranda Beach, ka kapacitete tĂ« mjaftueshme tĂ« shtretĂ«rve dhe po ashtu ushqime tĂ« tĂ« gjitha llojeve tĂ« pĂ«rgatitura nga specialistĂ«t  e kuzhinave.  Kjo plazh dhe restoranti, ofrojnĂ« qmimet mĂ« tĂ« lira nĂ« rajon dhe tĂ« cilat nuk ndyrshojnë  gjatĂ« tĂ«rĂ« vitit. NjĂ«ri  ndĂ«r specialitetet... Vazhdo
Teoria e turizmit të Ulqinit
Ne teorinĂ« disa specialist vendas por edhe tĂ« huaj, qĂ« thonĂ« sĂ« Ulqini mĂ« atĂ« ç’ ka ka bĂ«rĂ«, nuk ka shanse tĂ« konkurrojĂ« ndonjĂ«herĂ« nĂ« turizmin elitar, prandaj duhet tĂ« fokusohet tek llojet e tjera tĂ« turizmit si ajo e kulturĂ«s dhe natyrĂ«s.Edhe pas 20 viteve tĂ« kaluara Ulqini nuk ka arritur ende tĂ« ketĂ« resorte tĂ« vĂ«rteta turistike,nuk ka ende njĂ« hotel nĂ« bregdet me mbi 100 dhoma, kur minimumi duhet tĂ« kenĂ« 200 qĂ« tĂ« konsiderohen nga turoperatorĂ«t e huaj, nuk kemi njĂ« investim tĂ« huaj apo me emĂ«r nĂ«... Vazhdo

May 23, 2012  :: Opinione :: Comments Off on Teoria e turizmit tĂ« Ulqinit
Tags: , , , , ,

Prof.Ismet Kaleziqi: Kualiteti  i kuadrave për  nji  turizem konkurent dhe të suksesëshem
Turizmi Ă«shtĂ« nji ndĂ«r degĂ«t ma pĂ«rspektive tĂ« zhvillimit nĂ« Mal tĂ« Zi respektivisht nĂ« Ulqin , nĂ« pikĂ« pamje globale nji gjenerator i randĂ«sishĂ«m pĂ«r hapjen e vendeve tĂ« reja tĂ« punĂ«s. Simbas te gjitha tĂ« dhanave randĂ«sija e turizmit pĂ«r nji zhvillim tĂ« mirĂ« ekonomik tĂ« Malit tĂ« Zi ne tĂ«rsi Ă«shtĂ« e pa zbuluar edhe pse sektori i turizmit shenon nj i rritje tĂ« dukĂ«shme nĂ« disa vitet e fundit. Qendron fakti se nĂ« kĂ«tĂ« perjudhĂ« nĂ« nivel tĂ« Malit te Zi janĂ« bĂ«r investime tĂ« shumĂ«ta nĂ« ndertimin e kapaciteteve... Vazhdo

May 10, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Turizmi / Turizam :: Comments Off on Prof.Ismet Kaleziqi: Kualiteti i kuadrave pĂ«r nji turizem konkurent dhe tĂ« suksesĂ«shem
Tags: , , , , , , , , ,

Mali i Zi tërheq pjesë në rritje të udhëtuesve për pushime
Nga Nedjeljko Rudoviç pĂ«r Southeast European Times nĂ« PodgoricĂ« Parashikimet nga KĂ«shilli BotĂ«ror i UdhĂ«timit dhe Turizmit (WTTC) sugjerojnĂ« se tĂ« ardhurat nga turizmi nĂ« Malin e Zi do tĂ« ngjiten çdo vit pĂ«r dekadĂ«n e ardhshme e do tĂ« kontribuojnĂ« pĂ«r njĂ« shumĂ« tĂ« madhe prej 17.8% tĂ« PKB-sĂ« deri mĂ« 2022. Ky skenar rozĂ« u korrespondon parashikimeve nga Ministria e Turizmit. PĂ«r shkak tĂ« pĂ«rmasave kompakte “mundĂ«sia e kombinimit tĂ« turizmit detar e malor nĂ« njĂ« ditĂ« Ă«shtĂ« padyshim avantazhi unik i... Vazhdo

April 28, 2012  :: Bota :: Comments Off on Mali i Zi tĂ«rheq pjesĂ« nĂ« rritje tĂ« udhĂ«tuesve pĂ«r pushime
Tags: , , , , ,

Panairi i turizmit nĂ« Prishtine 2012 – Ulqini prezanton oferten turistike
Kryetari i KomunĂ«s sĂ« Ulqinit, Nazif Cungu, i shoqĂ«ruar edhe nga zyrtarĂ« tĂ« tjerĂ« komunal, drejtori i OrganizatĂ«s Tirisitike dhe pronar hotelesh qĂ« funksionojnĂ« nĂ« KomunĂ«n e Ulqinit, moren pjesĂ« nĂ« PrishtinĂ« nĂ« panairin e nĂ«ntĂ« tĂ« turizmit, organizuar nga CEO. Sipas tij, Ulqini nĂ« verĂ«n e kĂ«tij viti do tĂ« ketĂ« infrastrukturĂ« shumĂ« mĂ« tĂ« mirĂ« rrugore, ujĂ« tĂ« pijshĂ«m dhe pastĂ«rti absolute pĂ«r pushuesit. Ai u shpreh se nĂ« rend tĂ« parĂ« prioritet mbetet infrastruktura nĂ« KomunĂ«n e Ulqinit, e cila Ă«shtĂ«... Vazhdo
Kryetari Nazif Cungu prezantoi ofertën turistike të Ulqinit
Nga Besim Toska ZyrtarĂ« nga Komuna e Ulqinit dhe hotelet kanĂ« promovuar sot ofertĂ«n turistike Ulqini 2012. Ata kanĂ« kĂ«rkuar nga turistĂ«t mĂ« besnik e qĂ« janĂ« kosovarĂ«t qĂ« edhe sivjet nĂ« numĂ«r edhe mĂ« tĂ« madhe tĂ« pushojnĂ« nĂ« plazhet e Ulqinit. Nazif Cungu, kryetar i KomunĂ«s sĂ« Ulqinit, tha se pikĂ« synim kryesor Ă«shtĂ« rikthimi i fuqisĂ« sĂ« KomunĂ«s sĂ« Ulqinit qĂ« pĂ«rsĂ«ri tĂ« dalim e para nga tĂ« gjitha komunat tjera tĂ« Malit tĂ« Zi, sidomos me turizĂ«m siç ishim dikur dhe kjo kĂ«rkon punĂ« e mund. Puna e parĂ«... Vazhdo

Page 1 of 512345