pushimet verore

Prof.Ismet Kaleziqi: Kualiteti  i kuadrave për  nji  turizem konkurent dhe të suksesëshem
Turizmi Ă«shtĂ« nji ndĂ«r degĂ«t ma pĂ«rspektive tĂ« zhvillimit nĂ« Mal tĂ« Zi respektivisht nĂ« Ulqin , nĂ« pikĂ« pamje globale nji gjenerator i randĂ«sishĂ«m pĂ«r hapjen e vendeve tĂ« reja tĂ« punĂ«s. Simbas te gjitha tĂ« dhanave randĂ«sija e turizmit pĂ«r nji zhvillim tĂ« mirĂ« ekonomik tĂ« Malit tĂ« Zi ne tĂ«rsi Ă«shtĂ« e pa zbuluar edhe pse sektori i turizmit shenon nj i rritje tĂ« dukĂ«shme nĂ« disa vitet e fundit. Qendron fakti se nĂ« kĂ«tĂ« perjudhĂ« nĂ« nivel tĂ« Malit te Zi janĂ« bĂ«r investime tĂ« shumĂ«ta nĂ« ndertimin e kapaciteteve... Vazhdo

May 10, 2012  :: Lajmet / Vijesti, Turizmi / Turizam :: Comments Off on Prof.Ismet Kaleziqi: Kualiteti i kuadrave pĂ«r nji turizem konkurent dhe tĂ« suksesĂ«shem
Tags: , , , , , , , , ,

Mali i Zi tërheq pjesë në rritje të udhëtuesve për pushime
Nga Nedjeljko Rudoviç pĂ«r Southeast European Times nĂ« PodgoricĂ« Parashikimet nga KĂ«shilli BotĂ«ror i UdhĂ«timit dhe Turizmit (WTTC) sugjerojnĂ« se tĂ« ardhurat nga turizmi nĂ« Malin e Zi do tĂ« ngjiten çdo vit pĂ«r dekadĂ«n e ardhshme e do tĂ« kontribuojnĂ« pĂ«r njĂ« shumĂ« tĂ« madhe prej 17.8% tĂ« PKB-sĂ« deri mĂ« 2022. Ky skenar rozĂ« u korrespondon parashikimeve nga Ministria e Turizmit. PĂ«r shkak tĂ« pĂ«rmasave kompakte “mundĂ«sia e kombinimit tĂ« turizmit detar e malor nĂ« njĂ« ditĂ« Ă«shtĂ« padyshim avantazhi unik i... Vazhdo

April 28, 2012  :: Bota :: Comments Off on Mali i Zi tĂ«rheq pjesĂ« nĂ« rritje tĂ« udhĂ«tuesve pĂ«r pushime
Tags: , , , , ,

Shasi i panjohur do të tërheqë më shumë turistë në qytetin e Ulqinit
Katedralja “ShĂ«n Maris” nĂ« Shas dhe  Muzeu arkeologjik, kopshti historik  legjendar,kalaja e Ulqinit,kisha ortodokse e Shen Nikolles,kisha nĂ« Shtoj,e gjithashtu dhe xhamijat e Ulqinit,dmth se kĂ«to janĂ« disa nga objektet turistike mĂ« tĂ« vizituara nĂ« qytetin e Ulqinit.Por nganjĂ«herĂ« miqtĂ« e qytetit do tĂ« donin tĂ« njihen dhe me vende jo dhe kaq tĂ« njohura, tĂ« ndiejnĂ« ritmin dhe pulsin e qytetit, tĂ« afrohen deri te detajet e panjohura por po kĂ«shtu po me kaq vlerĂ« nga historia kulturore e Ulqinit. Deri tani ishte pothuajse... Vazhdo

October 13, 2011  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Shasi i panjohur do tĂ« tĂ«rheqĂ« mĂ« shumĂ« turistĂ« nĂ« qytetin e Ulqinit
Tags: , , , ,

Ulqini vazhdon të jetë një destinacion i lirë turistik,për shkak të mungesës së reklamës
TĂ« huajit e dinĂ« shumĂ« pak pĂ«r trashĂ«giminĂ« kulturore-historike tĂ« Ulqinit pĂ«r shkak tĂ« mungesĂ«s sĂ« reklamĂ«s. Ulqini Ă«shtĂ« ndĂ«r destinacionet qĂ« ofrojnĂ« turizĂ«m me çmime tĂ« favorshme gjatĂ« sezonit veror. PĂ«r shkak tĂ« marketingut jo efikas, vendi ynĂ« nuk njihet nĂ« tregjet turistike tĂ« botĂ«s. NdĂ«rkohĂ« turistĂ«t nga rajoni  dhe tĂ« huajt shijojnĂ« pushimet e tyre nĂ« vend dhe kjo duhet marrĂ« parasysh nga ata qĂ« punojnĂ« nĂ« degĂ«. KĂ«to pĂ«rfundime rrjedhin nga njĂ« studim i kĂ«rkuar nga Ministria  e EkonomisĂ«,... Vazhdo
Pushimet ne Ulqin mbetet destinacioni më i preferuar
Ulqini eshte qyteti ku natyra nuk ka kursyer asgje, per te arritur te perkryeren, qyteti ku njerezit me mikpritjen e ciltersine e tyre nuk te lene te largohesh pa marre me vete dashurine e mallin per t`u rikthyer perseri. Ulqini eshte i mbyllur nga malet perreth dhe me detin e tij perben nje zone mikroklimatike te veçante. Kjo zone ka mbi 2.500 ore me diell gjate vitit, pra mbi 310 dite ne vit. Ulqini eshte nje nga qendrat turistike me te rendesishme te Malit te Zi. Hotelet ne Ulqin jane te pajisura me te gjithe komfortin e nevojshem... Vazhdo
Ulqini me çmime të njëjta
Oferta turistike e Ulqinit, qĂ« 70 % tĂ« turistĂ«ve deri tash i ka pasur kosovar, edhe kĂ«tĂ« vit do tĂ« jetĂ« e ngjashme me atĂ« tĂ« viti tĂ« kaluar, edhe sa i pĂ«rket çmimeve, por edhe kushteve qĂ« do tĂ« ofrojnĂ« organizatorĂ«t e shtabit tĂ« turizmit, qĂ« Ă«shtĂ« themeluar nga komuna e Ulqinit. Derisa edhe rruga pĂ«r nĂ« Ulqin do tĂ« jetĂ« me çmime tĂ« ngjashme sikurse vjet, pushimet nĂ« hotelet mĂ« tĂ« mira tĂ« kĂ«tij vendi, pĂ«r njĂ« familje katĂ«ranĂ«tarĂ«she, sillen rreth 100 euro pĂ«r njĂ« ditĂ«. Kompania “Eurokoha” qĂ« tash... Vazhdo
Formohet Unioni i Operatorëve Turistikë Shqiptarë
Shoqata tĂ« operatorĂ«ve turistikĂ« nga ShqipĂ«ria, Maqedonia, Mali i Zi e Kosova kanĂ« krijuar organizatĂ«n e turizmit rajonal, qĂ« nxit dhe menaxhon veprimtarinĂ« nĂ« njĂ« sektor tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m pĂ«r ekonominĂ« e shteteve fqinje. Sadik Malaj, kryetar i Unionit tĂ« OperatorĂ«ve TuristikĂ« ShqiptarĂ«, UOPSH, e shikon bashkĂ«punimin rajonal si njĂ« bazĂ« suksesi pĂ«r tĂ« gjitha vendet. Ai nĂ« njĂ« bisedĂ« me DW i referohet katĂ«r shteteve kufitare, ShqipĂ«risĂ«, Malit tĂ« Zi, KosovĂ«s dhe MaqedonisĂ«, tĂ« cilat sipas tij veprojnĂ« si... Vazhdo

July 2, 2011  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Formohet Unioni i OperatorĂ«ve TuristikĂ« ShqiptarĂ«
Tags: , ,

Ulqini gati pĂ«r turizĂ«m – Video
Plazhet e pastra dhe çmimet konkurruese, janĂ« avantazhet e KomunĂ«s sĂ« Ulqinit Komuna e Ulqinit po bĂ«n pĂ«rgatitjet e fundit pĂ«r sezonin turistik. Avantazhi qĂ« Ulqini ka nĂ« krahasim me zona e tjera Ă«shtĂ« pastĂ«rtia e plazhit, infrastruktura dhe çmimet konkurruese. TuristĂ«t shprehen tĂ« kĂ«naqur me pamjen e re qĂ« ka marrĂ« Ulqini kĂ«tĂ« vit ne krahasim me vitin e kaluar. Ndiqni videon e ABC News TV qĂ« u pergaditĂ« nĂ« plazhin e vogĂ«l nga reporteri gazetar Simon Shkreli .  Vazhdo
UlqinakĂ«t presin fluks tĂ« madh tĂ« pushuesve – Video
Ulqin, 26 qershor – Ulqini ka hapur sezonin turistik pĂ«r vitin 2011. KĂ«tĂ« sezon turistik, ky qytet bregdetar do tĂ« jetĂ« destinacion i pushuesve jo vetĂ«m kosovarĂ«, por edhe nga shumĂ« vende tjera nga rajoni dhe Evropa. PĂ«r shembull, gjatĂ« ditĂ«ve qĂ« grupi i gazetarĂ«ve nga Kosova qĂ«ndroi nĂ« Ulqin, nĂ« hotelin “Mediteran” zbarkoi njĂ« grup prej rreth 100 turistĂ«ve nga Polonia, raporton KTV-ja. Krizat politike qĂ« po kalojnĂ« disa vende afrikane, si Egjipti e Tunizia, e pastaj edhe destabiliteti politik nĂ« Greqi, bĂ«jnĂ«... Vazhdo

June 26, 2011  :: Lajmet / Vijesti, ShoqĂ«ria / DruĆĄtvo :: Comments Off on UlqinakĂ«t presin fluks tĂ« madh tĂ« pushuesve – Video
Tags: , , , , , ,

Ulqinit i kthehet turizmi ndërkombëtar
Qyteti i Ulqinit edhe sivjet Ă«shtĂ« pĂ«rgatitur pĂ«r pritjen e turistĂ«ve. UdhĂ«heqĂ«sit e kĂ«tij qyteti thonĂ« se presin njĂ«rin nga sezonet mĂ« tĂ« suksesshme turistike gjatĂ« viteve tĂ« fundit. Pushuesit tĂ« cilĂ«t tani mĂ« kanĂ« arritur nĂ« plazhet e kĂ«tij qyteti, shprehen pĂ«rgjithsisht tĂ« kĂ«naqur me pritjen dhe cilĂ«sinĂ« e shĂ«rbimeve tĂ« ofruara. “ËshtĂ« hera e parĂ« qĂ« vi dhe mĂ« ka lĂ«nĂ« pĂ«rshtypje shumĂ« tĂ« mira dhe tĂ« jashtzakonshme, Ă«shtĂ« vend turistik i mire, edhe mbrĂ«mja rinore, kam qenĂ« e kĂ«naqur me tĂ«... Vazhdo

Page 1 of 3123