Qazim Muja

U hap ekspozita kolektive në Galerinë e Arteve të Qendrës Kulturore në Ulqin
Artistët figurative qytetit të vet Me moton “Artistët figurativë qytetit të vet”, piktorët dhe skulptorët e Ulqinit kanë hapur ekspozitën kolektive në Galerinë e Arteve të Qendrës Kulturore në Ulqin. Me punimet e tyre në këtë ekspozitë janë prezantuar 13 piktorë të brezave të ndryshëm, që nga më të moshuarit e deri te më të rinjtë, si Gjergj Noc Martini, Mehmet Aloja, Rudi Goga, Qazim Muja, Naser Hasa, Bilal Nikeziqi, Vahida Nimanbegu, Jozo Koçoviqi, Edin Kapllani, Renata Mashanoviq – Rijavec, Mersiha... Vazhdo
Autori Muzafer Çaushi përuroi librin e tij të dytë – Svako mora imati nekoga
Kronikë rrëfimtare për qytetin e lindjes Autori Muzafer Çaushi i prezantohet publikut me librin e tij të dytë “Svako mora imati nekog” (Çdokush duhet të ketë dikë), përurimi i të cilit u bë të hënën në mbrëmje në Bibliotekën e Qytetit në Ulqin. Libri është përmbledhje në të cilin janë përfshirë 12 tregime. Shkrimtari dhe publicisti Andrej Nikolaidis, duke folur për librin e Çaushit, tha se në të vërehet një përparim i pakontestueshëm në krahasim me librin e tij të parë. “Libri i... Vazhdo
Shasi – Legjend dhe Realitet dhe Foto nga Fadil Kovaçi
Pavarsisht se botën njerzore e ka pushtuar fenomeni ekonomik dhe pozitiviteti apo negativiteti i teknologjive te ndryshme varësisht se per cka i marrim edhe pse ne jemi direkt apo indirekt të varur nga e gjithë kjo, kurr nuk mund të themi se te ne prodhojnë të njëjtat emocione sikurse lindja e një realiteti të harruar të një qyteti të pakrahasueshëm me të gjitha vecantit e tija nga qytetet e tjera të vjetra në ballkanin tonë problematik, por edhe me gjërë. Mënjeherë si ta hedhësh hapin e parë në brendësi te atyre... Vazhdo

June 1, 2011  :: Lajmet / Vijesti, Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Shasi – Legjend dhe Realitet dhe Foto nga Fadil Kovaçi
Tags: , , , , , , , , , ,

Në Durrës do të mbahet Sesioni Shkencor Ulqini – Historia  dhe Traditat
Në kuadër të bashkëpunimit ndërmjet Komunës tonë dhe shoqates ’’Ulqini’’ që vepron në qytetin e Durrësit ditën e diele në ambientet e Qendrës Kulturore ’’A.Moisiu’’ do të mbahet Sesioni Shkencor ’’Ulqini –Historia dhe Traditat’’ ku krahas studiuesve durrsak do të ligjerojnë edhe prof .dr Ruzhdi Ushaku dhe prof.dr Bahri Brisku , ndërkaq piktorët e njohur Mehmet Aloja, Rudi Goga, Gjergj Noc Martini, Qazim Muja, Hajro Çaushi, Seida Belegu, Ivanka Gjonaj, Cano Duli dhe Erisa Bekteshi do të hapin... Vazhdo

April 8, 2011  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Në Durrës do të mbahet Sesioni Shkencor Ulqini – Historia dhe Traditat
Tags: , , , , , , , , , , , ,

Podgorica anashkalon shkrimtarët dhe botuesit shqiptarë nga Ulqini
Podgoricë, 17 prill – Shkrimtarët dhe botuesit shqiptarë nga Ulqini nuk janë ftuar në një tribunë, që organizohet të shtunën, në Podgoricë. Tribuna “Drejt dialogut të ri – Literatura e re malazeze dhe ajo shqiptare dhe përkthimet”, është organizuar nga asociacioni “Prostory” nga Podgorica, nën patronatin e Fondacionit “Hajnrih Bel”, dhe përkrahur nga Ministria malazeze e Kulturës dhe Qendra për ruajtjen dhe zhvillimin e kulturës së pakicave në Malin e Zi. Tribuna është e para e këtij lloji... Vazhdo

April 17, 2010  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Podgorica anashkalon shkrimtarët dhe botuesit shqiptarë nga Ulqini
Tags: , ,

Mbi librin e Mustafë Cankës “qyteti” (komente)
Kronikë filozofiko-sociologjike për qytetin Pa dyshim mund të thuhet se libri “Qyteti – komente” i autorit Mustafë Cankës është rrëfim në vete të vet mbi lindjen e arsyes së shëndoshë. Duke përpunuar tipologjinë e mentalitetit shoqëror, Canka në mënyrën e vet ka krijuar profilin estetik, psikologjik dhe ideologjik të bashkëqytetarëve të tij, të elitës politike dhe asaj intelektuale, ka regjistruar modelet e kapaciteteve të tyre etike, morale dhe intelektuale, virtytet dhe aftësitë e tyre për... Vazhdo

December 23, 2008  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Mbi librin e Mustafë Cankës “qyteti” (komente)
Tags: , , , ,

Origjinaliteti i fiksimit fotografik
Edhe pse të gjitha fotografitë e ekspozuara na duken si të një tërësie duke u realizuar në eksterier, prapseprap ato mund të sistemohen në disa nëncikle të veçanta, duke filluar nga ato me sens konceptual dhe deri tek ato të stilit panoramik. Origjinaliteti i tij mund të vërehet në zgjedhjen e atmosferës së pazakonshme për fiksim fotografik si qielli plot re, deti i valëzuar, perëndimi i diellit duke zgjedhur objektivin adekuat për të paraqitur thellësinë dhe gjërësinë e ekspozicionit. Për fotografët shqiptarë... Vazhdo

April 17, 2008  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Origjinaliteti i fiksimit fotografik
Tags: , ,

U organizua mbrëmje letrare kushtuar shkrimtarit të njohur nga Ulqini, që njëkohësisht është edhe kryetar i PEN-it të Kosovës, Basri Çapriqit
Basri Çapriqi kryetar i PEN-it të Kosovës U organizua mbrëmje letrare kushtuar shkrimtarit të njohur nga Ulqini, që njëkohësisht është edhe kryetar i PEN-it të Kosovës, Basri Çapriqit. Në këtë eveniment kulturor folën: akademik Zuvdija Hoxhiq dhe shkrimtari dhe publicisti Andrej Nikollaidis, kurse moderator i mbrëmjes ishte Musa Gjoka. Vazhdo  Vazhdo

January 24, 2008  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on U organizua mbrëmje letrare kushtuar shkrimtarit të njohur nga Ulqini, që njëkohësisht është edhe kryetar i PEN-it të Kosovës, Basri Çapriqit
Tags: , , , , , , ,