Rashtisha

Pse zvarritet zgjedhja e udheheqesise se re ne Komunes se Ulqinit?
Ka kaluar me shume se nje muaj nga zgjedhjet e perseritura te 17 Tetorit dhe ende Komuna e Ulqinit eshte pa kryetar dhe pushtet te ri te dalur nga keto zgjedhje.Pasi qe tani eshte bere verifikimi i mandateve te parlametit lokal,atehere pse gjithnje zvarritet ne formimin e koalicionit pas zgjedhor dhe zgjedhja  e udheheqesise se re te Komunes!? Ne zgjedhjet e fundit lokale (te perseritura) asnje nga subektet politike qe garuan ne kete Komune,nuk fituan shumicen absolute,keshtu qe formimi  i kualicionit pas zgjedhor eshte i domosdoshem... Vazhdo
Ndihmë familjes Elezoviq nga Ulqini
Telefoni i ndihmĂ«s direkte +382  69980717 – Shaqir Elezoviq TĂ« nderuar bashkĂ«atdhetar Klikoni ktu si dĂ«shironi tĂ« bĂ«heni donator.Mund tĂ« jepni donacion sa dĂ«shiron zemra juaj.. Emri dhe mbiemri i donatorĂ«ve dhe shuma e parave do publikohen nĂ« kĂ«t faqe. Diçka pĂ«r donacionet se kush i mledh. Bashkimin e donacioneve e bĂ«n Lajme nga Ulqini dhe kto shkojn direkt ne konton qĂ« e kam paraparĂ« pĂ«r donacion .Do ti ruajm te gjitha transaksionet e donacioneve, dhe transakcionet qe ju dĂ«rgoni do te jau dergom familjes sĂ«... Vazhdo
Sabina Osmanoviqit ua dorezua titulli i „Doktoreshes se Shkencave“ nĂ« Graz
Sabina Osmanoviq eshte vetem 26 vjeçare dhe eshte doktoresha e pare femer nga Ulqini dhe trevat tjera shqipetare ne Mal te Zi. Ajo njeherit eshte doktoresha me e re momentalisht ne Mal te Zi e mbase edhe me gjere. Dr. Osmanoviq eshte nga KatĂ«rkolla  (Vlladimiri), rrethina e Ulqinit. Ka mbaruar Universitetin „Luigj Gurakuqi“ Dega Gjermanistike ne vitin 2006 me noten mesatare 9.72. Duke qene studentja me e mire e gjenerates, ka perfituar nje burse nga Ministria e Arsimit te Austrise per te vazhduar studimet pas universitare. Ne vitin... Vazhdo
Shoqata “Ana e Malit” nĂ« mĂ«ngjes pune me biznesmenĂ«, pronarĂ«, profesionistĂ« dhe studentĂ«
Nga KĂ«ze Kozeta Sulo Botuar nĂ« gazetĂ«n “Illyria” NO.1998 NĂ« njĂ« ditĂ« vjeshte me gjethe tĂ« kuqĂ«rremta tetori nĂ« Staten Island shoqata shqiptaro amerikane “Ana e Malit”, mblodhi nĂ« njĂ« mĂ«ngjes pune pronarĂ«, bizmesmenĂ«, profesionistĂ« dhe studentĂ«. Ishte pervjetori i pare qĂ« kjo shoqatĂ« organizonte nĂ« restorantin “Vanderbilt” nĂ« Staten Island. Aktivitetin e ka drejtuar zonjusha simpatike Maida Llolla me origjinĂ« nga Ana e Malit. Pasi iu ka uruar gjithĂ« pjesĂ«marrĂ«sve dhe organizatorĂ«ve punĂ« tĂ« mbarĂ« pĂ«r... Vazhdo
Permbytjet ne rrethine te Ulqinit,situata është në kontroll
NĂ« AnĂ« tĂ« Malit dje qe  mjaft situatĂ« e vĂ«shtirĂ«, pa ndonjĂ« alarmim qĂ« Ă«shtĂ« gjendja  tepĂ«r tepĂ«r e rrezikshme, por  vĂ«rtet  ka pĂ«rmbytje tĂ« mĂ«dha nĂ« disa shtĂ«pi  si pĂ«r shembull ne KrythĂ«. Tani  menjĂ«herĂ« nga kĂ«tu do tĂ« shkoj nĂ« Lisna BorĂ«, ku kemi informacion se nĂ« disa vende uji ka kapĂ«rcyer edhe bendin. TĂ« shohim nĂ« terren se si Ă«shtĂ« situata konkrete  nĂ« pĂ«rgjithĂ«si  nĂ« Sukubin, KaterkollĂ«, Kravar, Rashtish, Shas, BrajshĂ«, Shtoder, Fraskanjel, MillĂ«, KrythĂ«, Amull, SelitĂ«, Kalimani,... Vazhdo

October 10, 2010  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Permbytjet ne rrethine te Ulqinit,situata Ă«shtĂ« nĂ« kontroll
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Cilën nga këto parti do të votoni në zgjedhjet lokale të 17 tetorit ?
Vendvotimet do tĂ« hapen me 17 tetor 2010 nĂ« orĂ«n 08:00 dhe do tĂ« mbyllĂ«n nĂ« orĂ«n 21:00. NĂ« Ulqin garojnĂ« 9 lista, prej tyre 5 janĂ« shqiptare. Trupi votues aktual nĂ« mbarĂ« territorin e KomunĂ«s sĂ« Ulqinit Ă«shtĂ« 17.947 qytetarĂ« me tĂ« drejtĂ« vote. Edhe nĂ« kĂ«tĂ« fushatĂ« paraelektorale, beteja mĂ« e madhe dhe e paparĂ« e partive dhe e koalicioneve  shqiptare  dhe atyre qytetare, do  zhvillohen nĂ« Ulqin dhe AnĂ« tĂ« Malit, e banuar kryesisht me popullatĂ« autoktone shqiptare. Karshi njĂ« atmosfere qĂ« do tĂ« jet shumĂ«... Vazhdo
Ana Malit: Zonë me vlera të mëdha ekologjike dhe turistike
RĂ«ndĂ«si nĂ« AnĂ« tĂ« Malit kanĂ« edhe fushat pranĂ« brigjeve tĂ« lumit Buna, si: fusha e SukubinĂ«s, fusha e KlleznĂ«s qĂ« shtrihet pranĂ« brigjeve tĂ« liqenit tĂ« Shasit etj., tĂ« cilat pĂ«rbĂ«jnë njĂ« potencial tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m agrobujqĂ«sor pĂ«r kĂ«tĂ« zonĂ«, ndonĂ«se njĂ« pjesĂ« e mirĂ« e tyre janë lĂ«nĂ« tĂ« papunuara (djerrina ) dhe janĂ« shndĂ«rruar nĂ« kullota pĂ«r blegtorinë Qendra e AnĂ«s sĂ« Malit Ă«shtĂ« KatĂ«rkolla, dikur qendĂ«r administrative, e cila shĂ«rben edhe si zonĂ« tranziti.Diçka mĂ« heret rolin... Vazhdo
Ana Malit: TrashĂ«gimia ilire qĂ« pret dorĂ«n e arkeologĂ«ve – Video
ANA MALIT NĂ« njĂ« reliev tĂ« mahnitshĂ«m, tĂ« cilin e pashĂ« pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« si nĂ« pĂ«llĂ«mbë tĂ« dorĂ«s nga Shtegvasha, njĂ« vend ku harmonizohen bukur, mali, fusha, lumi, liqeni, dielli, qielli, klima e njĂ« listĂ« e gjatĂ« detajesh tĂ« tjera tĂ« mrekullueshme ndodhet Ana e Malit, vend qĂ«, me gjithĂ« zemĂ«r, do të dĂ«shironte çdo vizitor a kalimtar i rastit vendas apo i huaj. NĂ« njĂ« reliev tĂ« mahnitshĂ«m, tĂ« cilin e pashë pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« si nĂ« pĂ«llĂ«mbĂ« tĂ« dorĂ«s nga Shtegvasha, njĂ« vend ku harmonizohen... Vazhdo
Roman nga Asllan Bisha: Frikë dhe dashuri në Barbanë
Arti i kĂ«tij romani krijohet edhe nĂ« heshtje.Kjo heshtje ka njĂ« zjarr tĂ« brendshĂ«m qĂ« dikur shĂ«ndrrohet nĂ« flakĂ«,kĂ«tĂ« e deshmon edhe rasti me shkrimtarin  tonĂ« tĂ« njohur Asllan BishĂ«n.Ka shumĂ« artistĂ« tĂ« penĂ«s qĂ« krijojnĂ« nĂ« heshtje,pa bĂ«rĂ« bujĂ« tĂ« madhe nĂ« opinionin letrar.Po,kush Ă«shtĂ« shkrimtari Asllan Bisha dhe gjithĂ« to vĂ«llime tĂ« romaneve qĂ« po na jep. Asllan Bisha – shkrimtar,gazetar Lindi nĂ« LisĂ«n, AnĂ« tĂ« Malit. ShkollĂ«n e LartĂ« Pedagogjike, Grupin e GjuhĂ«s dhe LetĂ«rsisĂ« Shqipe... Vazhdo
Manifestimit tradicional “Pranvera nĂ« AnĂ« tĂ« Malit 2010”
Per te shtatin vite me radhe ne qytetin antik te Shasit mbahet manifestimi gjithepopullor “Manifestimi “Pranvera nĂ« AnĂ« tĂ« Malit” maj 2010. Shasi edhe kete vite o ti pres mysafiret te shumte nga qytetet tjera shqiptare si Ulqini, Tivari, Shkodra, Tuzi, Plava, Lezha, Tirana, Prishtina,Shkupi,Presheva etj. Anamalasit ne qytetin e tyre te lashte do te presin mysafiret me ushqime tradicionale:buke kallamoqi, laknur, dollme, embelsira nga me te ndryeshme. Lojrat popullore do te jen atraksion i veçante per mysafiret e shumte qe do... Vazhdo

Page 4 of 512345