Sali berisha

Apel dramatik i Berishës për evakuim të popullsisë
Tiranë, 7 janar – Tejmbujsha e hidrocentraleve kërcënon gjysmën e Shqipërisë, është shprehur kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, duke përsëritur apelin për banorët e zonës së Nënshkodrës që të evakuohen sa më parë. “Largohuni nga zona e përmbytjes. Nuk mund të shmangim shkarkimin e liqeneve. Evakuohuni, dilni jashtë zonës së rrezikut. Argjinatura e Dajtit funksionon, por nuk mund të rrihet kurrë bazuar në funksionim e saj”- është apeli që kryeministri Berisha i bëri të gjithë banorëve... Vazhdo

January 8, 2010  :: Politika :: Comments Off on Apel dramatik i Berishës për evakuim të popullsisë
Tags: , , ,

Rikthehet lundrimi në Bunë?
Kryeministrat e Malit të Zi dhe republikës së Shqipërisë, Millo Gjukanoviq dhe Sali Berisha merren vesh për projekte të tjera të përbashkëta. Pas pikës së përbashkët doganore Sukubinë-Muriqan, një projekt tjetër i përbashkët pritet të fillojë së shpejti ndërmjet Malit të Zi dhe Republikës së Shqipërisë. Kryeministri i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, dhe ai i Shqipërisë, Sali Berisha, kanë rënë dakort që të dy qeveritë, të fillojnë një projekt të përbashkët, shumë të rëndësishëm infrastrukturor,... Vazhdo

October 5, 2009  :: Politika :: Comments Off on Rikthehet lundrimi në Bunë?
Tags: , , , ,

Mehmet Zenka: Berisha nuk e rrezikon Malin e Zi
Prishtinë, 27 gusht – Shqiptaret ne Mal te Zi mirepriten vizionin e Kryeministrit te Shqiperise, Sali Berisha, per ndertimin e lidhjeve mes kombit shqiptar, duke theksuar se kjo nuk e rrezikon aspak Malin e Zi dhe asnje nga shtetet ku jetojne shqiptaret. Nenkryetari i Unionit Demokratik te Shqiptareve (UDSH), Mehmet Zenka, deputet i kesaj partie ne Parlamentin e Malit te Zi, ka deklaruar se pajtohet plotesisht me Kryeministrin e Shqiperise, Sali Berisha se, “… te gjithe shqiptaret kudo qe jetojne jane pjese e pandare... Vazhdo

August 28, 2009  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Mehmet Zenka: Berisha nuk e rrezikon Malin e Zi
Tags: , , , ,

Podgorica: Deklarata e Berishës e keqinterpretuar
Drejtori politik në Ministrinë e Jashtme të Malit të Zi, Vesko Garçeviq, ka thënë se mediat duhet të përmbahen nga siç ka thënë intepretimi i gabuar i deklaratës së kryeministrit Sali Berisha mbi nevojën e bashkimit të shqiptarëve, që jetojnë në territore të ndryshme. Garçeviq ka thënë se Berisha nuk ka aluduar në Malin e Zi, por se thelbi i deklaratës së tij ka qenë në raportet mes Shqipërisë dhe Kosovës, transmeton REL. Sipas tij, e ardhmja e përbashkët e Malit të Zi dhe e Shqipërisë “obligohet... Vazhdo
Sali Berisha është fitues në zgjedhjet e përgjithshme në Shqipëri,sipas Exit Poll
Partia Demokratike e Sali Berishës është fituese në zgjedhjet e përgjithshme në Shqipëri. PD ka fituar 47.5% të votave, ndërsa PS e Edi Ramës fitoi 38.8%. LSI e Ilir Metës ka fituar 6.5%, ndërsa 7.2% të tjerët. Këto rezultate janë publikuar në TV Klan, në bazë të Exit Poll, të realizuar nga Instituti për Studime Humanistike “Gani Bobi”. Rezultatet janë llogaritur nga 10051 anketa me votuesit në mbarë Shqipërinë. Marshi i gabimit llogaritet 1 deri 1.5 %. Ky është vetëm një rezultat parashikues, i nxjerrë... Vazhdo
Berisha: Sigurova Klinton-in per ligjin e “dosjeve”
Ne nje interviste ekskuzive per Zerin e Amerikes ne Shqip, Kryeministri i Shqiperise, Sali Berisha ka folur per takimin me sekretaren amerikane te Shtetit, Hilari Klinton, perspektiven e vendit tone dhe reformat e ndermarra. “Sekretarja shprehu vleresimin me te larte per ecurine dhe suksesin e reformave. U trajtua problemi i zgjedhjeve. E garantova se per mua eshte nje mision”, theksoi shefi i qeverise, i cili me pas radhiti reformat ne dobi te zgjedhjeve te lira, si dixhitalizimi i regjistrave dhe pajisja me karta. Ne lidhje me ceshtjen... Vazhdo
Dinosha: Tirana mirëpret Gjukanoviqin
Mali i Zi intensifikon marrëdhëniet me shqipërinë Autori i këtij shkrimi, si kryetar i partisë së vetme shqiptare, të cilës i kaluan dhjetë vjet në Qeverinë antimillosheviqiane të Malit të Zi, dhe si anëtar i ekipit të kryeministrit Gjukanoviq gjatë vizitës në fjalë në Shqipëri ka kuptuar se nuk duhet të dëgjojë fjalët e kundërshtarëve të tij politikë në Mal të Zi, por të dëgjojë dhe të mbajë mend fjalët e liderëve pushtetarë e opozitarë të shtetit tonë amë për hapa demokratikë të pushtetit... Vazhdo

December 9, 2008  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Dinosha: Tirana mirëpret Gjukanoviqin
Tags: , , ,

Të vendosur për integrim në BE dhe NATO
Kryeministri malazez, Millo Gjukanoviq, ka qëndruar të martën për vizitë zyrtare në Shqipëri, ku është takuar me Kryeministrin, Sali Berisha, Kryetarin e Shqipërisë, Bamir Topin, Kryetaren e Kuvendit, Jozefina Topalli dhe Kryebashkiakun e Tiranës, Edi Ramën. Në qendër të vëmendjes të dy kryeministrave ishte bashkëpunimi në fushën e ekonomisë, dhe integrimi i dy shteteve në Bashkimin Europian. Kryetari i Qeverisë së Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, i ftuar nga homologu i tij shqiptar, Sali Berisha, zhvilloi të martën... Vazhdo

December 4, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Të vendosur për integrim në BE dhe NATO
Tags: ,

Berisha dhe Gjukanoviq : Bashkëpunimi dhe zhvillimi i projekteve konkrete
Kryeministri Berisha dhe Kryeministri malazez Gjukanoviç bien dakord zgjerimin e bashkëpunimit dhe zhvillimin e projekteve konkrete Dy palët diskutojnë projekte në fushën e infrastrukturës, turizmit, arsimit, kulturës etj.. Kryeministri Sali Berisha mirëpriti sot Kryeministrin e Malit të Zi Milo Gjukanoviç dhe delegacionin që e shoqëronte. Pas takimit tet a tet të dy kryeministrave, u zhvilluan bisedimet mes dy delegacioneve, të cilat u përqendruan në nxitjen e perspektivave të reja në bashkëpunimin dypalësh, aspiratat... Vazhdo

November 25, 2008  :: Politika :: Comments Off on Berisha dhe Gjukanoviq : Bashkëpunimi dhe zhvillimi i projekteve konkrete
Tags: , , ,

Berisha-Gjukanovic “njëzëri” kundër planit të Ban Ki Moon
Kryeministri i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq ndodhet sot për një vizitë zyrtare në Tiranë. Pas një takimi me homologun shqiptar, te dy kryeministrat komentuan planin e Sekretarit te Përgjithshëm të OKB për implementimin e misionit EULEX në Kosovë. Gjithashtu, Berisha vlerësoi marrëdheniet e shkëlqyera me Malin e Zi dhe bëri të ditur fushat ku pritet bashkëpunim konkret mes dy vendeve. TIRANË -“Ndarja e Kosoves mbi baza entike eshte nje plan i varrosur”. Kështu e ka vlerësuar Kryeministri malazez, Millo Gjukanovic... Vazhdo

November 25, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Berisha-Gjukanovic “njëzëri” kundër planit të Ban Ki Moon
Tags: ,

Page 2 of 3123