Sali berisha

Berisha ne Shkup per 100 vjetorin e Kongresit te Manastirit
Kryeministri Sali Berisha ka udhetuar sot ne drejtim te Maqedonise per te marre pjese ne festimet qe do organizohen per 100 vjetorin e Kongresit te Manastirit. Kryeministri eshte takuar me homolgun maqedonas, Nikolla Gruevski, me te cilin ka diskutuar per ndertimin e nje linje hekurudhore mes dy vendeve. “Konstatoj se marredhneiet mes dy vendeve jane ne nje nivel te shkelqyer. Diskutuam gjeresisht per intensifikimin e tyre. Te dy qeverite do fillojne punen per ndertimin e hekurudhes”, eshte shprehur Berisha. Me tej, ai ka folur... Vazhdo

November 23, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Berisha ne Shkup per 100 vjetorin e Kongresit te Manastirit
Tags: , ,

100 vjet nga alfabeti shqip
Kryeministrat Sali Berisha, Hashim Thaci dhe Nikola Gruevski kane marre pjese ne ceremonine solemne per nder te 100 vjetorit te Kongresit te Manastirit. Gruevski, ne fjalen pershendetese ka deklaruar se vendimi i ketij kongresi, ai per alfabetin shqip, nuk ishte ne dem te asnje populli dhe aq me teper atij te Maqedonise. “Vendimet e dala nga Manastiri para 100 viteve nuk ishin ne dem te ndonje populli ne vecanti, aq me pak ndaj atij maqedonas. Popujt tane gjithmone kane jetuar prane njeri-tjetrit”, eshte shprehur Gruesvski. “Jubileu... Vazhdo

November 23, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on 100 vjet nga alfabeti shqip
Tags: , , ,

Sali Berisha nesër pret homologun malazias Gjukanoviq në Sukubinë të Ulqinit
Berisha nesër pret homologun malazias Gjukanoviq në pikë e re kufitare,Muriqan-Sukobinë Kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha takohet nesër me homologun e tij malazias Milo Gjukanoviq. Berisha e Gjukanoviq do të përurojnë aksin rrugor Muriqan-Sukobinë që do të jetë një pikë e re kufitare mes dy vendeve. Ndërkohë presidenti i Kroacisë, Stjepan Mesiq do të vizitojë të hënën Tiranën ku me zyrtarët më të lartë shtetëror do të bisedojë për bashkëpunimin bilateral dhe situatën në rajon. RTK  Vazhdo
UDSH përshëndet marrjen e ftesës për anëtarësim në Nato nga Shqipëria
Udsh përshëndet marrjen e ftesës për anëtarësim në nato nga shqipëria dhe shpalljen të pafajshëm nga gjykata e hagës të ramush haradinajt 3 prilli – datë historike për shqiptarët Ulqin – Unioni Demokratik i Shqiptarëve ka përshëndetur marrjen e ftesës nga Shqipëria në Samitin e Bukureshtit për t`u anëtarësuar në NATO si dhe shpalljen të pafajshëm të Ramush Haradinajt nga Gjykata e Hagës, duke vlerësuar se 3 prilli, kur ndodhen këto dy ngjarje, do të renditet ndër datat historike të shqiptarëve. “UDSH... Vazhdo

April 14, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on UDSH përshëndet marrjen e ftesës për anëtarësim në Nato nga Shqipëria
Tags: , , , , , ,

Shqipëria, Kroacia sigurojnë ftesën për në NATO
Shqipëria do të marrë të enjten ftesën për t’u bërë anëtare të Nato-s. Kjo është konfirmuar mbrëmë në Bukuresht, në përfundim të darkës së punës mes vendeve anëtare të Alencës, ku u hap zyrtarisht dhe takimi i nivelit të lartë. Së bashku me Shqipërinë ftesa do t’i jepet edhe Kroacisë. Ndërkohë, Maqedonia mbeti përfundimisht jashtë pas këmbënguljes greke për të kundërshtuar Shkupin në lidhje me problemet rreth çështjes së emrit. Tashmë ka mbetur vetëm zyrtarizimi, por 26 vendet anëtare të... Vazhdo

April 3, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Rajoni / Region, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Shqipëria, Kroacia sigurojnë ftesën për në NATO
Tags: ,

Kryeministri Berisha prit sot në takim Kryetarin e Unionit Demokratik të Malit të Zi
Kryeministri Berisha: Bashkëpunimi mes forcave politike shqiptare kudo ku ndodhen është në interes të mbarë kombit Kryeministri Berisha prit sot në takim Kryetarin e Unionit Demokratik të Malit të Zi dhe delegacionin që e shoqëronte. Pasi e falënderoi Kryeministrin Berisha për mikpritjen, Kryetari i Unionit Demokratik të Malit të Zi shprehu ngushëllimet e sinqerta për tragjedinë e Gërdecit si dhe solidaritetin dhe mbështetjen e shqiptarëve të Malit të Zi me familjarët e atyre që humbën jetën apo pronën e tyre... Vazhdo

March 31, 2008  :: Lajmet / Vijesti, Rajoni / Region :: Comments Off on Kryeministri Berisha prit sot në takim Kryetarin e Unionit Demokratik të Malit të Zi
Tags: , ,

Page 3 of 3123