Serbia

Radovic: Caterers should cut prices more
National Tourism Organization continues with the campaign and effort to attract more guests: The campaign “Take a deep breath” will be pursued via leading broadcasters and media in the region and the contracts will be signed with 18 TV stations while promotional video is customized to the neighboring markets. Released article on controversial poll regarding guests from Serbia – amended. Podgorica – Managing Director of the National Tourism Organization (NTO), Sasa Radovic, said yesterday that Montenegrin caterers and hoteliers... Vazhdo
Trajnim rajonal për luftë kundër krimit të organizuar
InspektorĂ« tĂ« shĂ«rbimeve policore nga Maqedonia, ShqipĂ«ria, Bullgaria, Serbia, Sllovenia, Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi dhe Serbia nisĂ«n sot nĂ« qendrĂ«n e trajnimit nĂ« IdrizovĂ«, trajnimin se si tĂ« luftojnĂ« krimin e organizuar. Ministrja e Brendshme Jankolluvska, u shpreh optimiste se ky kurs tre ditor, do tĂ« krijojĂ« kushte mĂ« tĂ« mira nĂ« luftĂ«n kundĂ«r kĂ«tij fenomeni. Ajo tha se me ndryshimet nĂ« bazĂ« tĂ« legjislacionit evropian, parashikohen dĂ«nime mĂ« tĂ« ashpra pĂ«r tĂ« pĂ«rfshirĂ«t nĂ« krimin e organizuar. NdĂ«rsa... Vazhdo
Sejdiu: Serbia kerkon te bllokoje proceset ne Kosove
Presidenti Fatmir Sejdiu akuzoi Serbine se kerkon te bllokoje proceset ne Kosove. Komentet vijne pas letres se presidentit serb, Boris Tadic, derguar OKB-se dhe BE-se, ku thuhet se shqiptaret po provokojne konflikt me serbet. Sejdiu nuk ka pranuar ta komentoje kete leter, duke thene se qendrimi i institucioneve te Kosoves eshte i qarte. “Perpjekjet e Serbise jane gjithmone perpjekje per te ndalur proceset. Kosova eshte e pavarur, nderkombetarisht e njohur dhe do te kete njohje te tjera”, ka thene presidenti. Nderkohe, nderkombetaret... Vazhdo

January 7, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Sejdiu: Serbia kerkon te bllokoje proceset ne Kosove
Tags: , ,

Gazi, Serbia “braktiset” nga Rusia
Rusia i ka dhene duart edhe Serbise. Ne mes te dimrit te ftohte, Rusia i ka nderprere gazin Serbise, nje vendim qe nuk eshte pritur aspak mire ne Beograd, aq me teper kur rezervat e gazit jane vetem per pak dite dhe temperaturat pritet te ulen nen zero. Njerezit mund te ngrohen me mazut ose energji elektrike, po keto jane alternativat e fundit dhe aspak te pershtatshme. Qeveria eshte mbledhur dhe ka bere apel per kursim, pikerisht ne keto dite super te ftohta. Kreret vendas fajesojne Ukrainen per gjendjen, nderkohe qe bllokada nuk eshte... Vazhdo

January 7, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Gazi, Serbia “braktiset” nga Rusia
Tags: , ,

Njohja e Kosovës nga vendet fqinje
Qeveria e KosovĂ«s thotĂ« se ka bĂ«rĂ« mjaft qĂ« t’u garantojĂ« MaqedonisĂ« dhe Malit tĂ« Zi se shteti i KosovĂ«s paraqet stabilitet pĂ«r rajonin. Opozita konsideron se nuk Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« mjaft. Vendet fqinje i kanĂ« garancat e KosovĂ«s se ajo nuk ka pretendime territoriale ndaj tyre dhe se Republika e KosovĂ«s angazhohet pĂ«r raporte tĂ« mira e korrekte me fqinjĂ«t, thonĂ« nĂ« qeverinĂ« e KosovĂ«s. Duke i komentuar disa deklarata kontradiktore tĂ« kĂ«tyre ditĂ«ve nga Shkupi zyrtar, ku mes tjerash presidenti maqedonas Ă«shtĂ« pĂ«rfolur... Vazhdo
Shqiptarët në Mal të Zi në kohën e shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë (1)
Ndryshimi i hartĂ«s politike tĂ« Ballkanit Shtetet ballkanike duke parĂ« sukseset luftarake tĂ« shqiptarĂ«ve kundĂ«r ushtrisĂ« sĂ« PerandorisĂ« Osmane, veçanĂ«risht kryengritjet e vitit 1910-1912, shpejtuan pĂ«r formimin e AleancĂ«s Ballkanike, pĂ«r fillimin e luftĂ«s kundĂ«r PortĂ«s sĂ« LartĂ«. KĂ«shtu aleancĂ« ne mes veti lidhĂ«n Serbia, Mali i Zi, Bullgaria dhe Greqia. Bisedat e fshehta nĂ« mes shteteve ballkanike ishin inicuar nga Rusia nĂ« vitin 1911, duke pĂ«rfunduar nĂ« shtator 1912, me realizimin e aleancĂ«s nĂ« mes tyre. NĂ«... Vazhdo
Kosovo Neighbours Wary Of Recognition
26 February 2008 Brussels _ Macedonian and Montenegrin Presidents visiting Brussels Tuesday said their countries will not begin the process of recognising Kosovo immediately. Macedonia’s Branko Crvenkovski said his country as a European Union and NATO candidate has obligations to follow the common foreign policy in both blocs, and consensus there appears to be absent as yet. He added there are other factors too. “One of them is that in defining our position towards the independence of Kosovo, we are obliged to take into account... Vazhdo

February 26, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Kosovo Neighbours Wary Of Recognition
Tags: , , , , , , , , , , , ,

Ulqin:Kokteji i Pavarësisë së Kosovës në hapësirat e Forcës
MbrĂ«mĂ« nĂ« hapĂ«sirat e ForcĂ«s u shenua dita e shpalljes sĂ« pavarĂ«sisĂ« sĂ« KosovĂ«s. NĂ« koktejin qĂ« u organizua me kĂ«tĂ« rast morrĂ«n pjesĂ« njĂ« numer i madh i tĂ« qytetarĂ«ve. NĂ« praninĂ« e disa mediave nga Mali i Zi dhe nga ShqipĂ«ria, kryetari i ForcĂ«s lexoi nje fjalim tĂ« pĂ«rgaditur me kĂ«tĂ« rast. Forca Rinore pĂ«rgaditi njĂ« tortĂ« tĂ« cilĂ«n e quajtĂ«n “Torta e pavarĂ«sisĂ«” dhe solemnisht u nda. KĂ«shtu deri nĂ« orĂ«t e vona u festua me muzikĂ«, pije dhe shoqĂ«rim. NĂ« vijim mund tĂ« lexoni edhe tekstin... Vazhdo

February 23, 2008  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Ulqin:Kokteji i PavarĂ«sisĂ« sĂ« KosovĂ«s nĂ« hapĂ«sirat e ForcĂ«s
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Gëzim i mbytur në Malin e Zi
ShqiptarĂ«t fshehin flamujt kombĂ«tarĂ«. Festa, vetĂ«m nĂ« ambiente tĂ« mbyllura ShqiptarĂ«t nĂ« Mal tĂ« Zi e kanĂ« festuar tĂ« mbyllur nĂ« lokale e diskoteka festĂ«n e pavarĂ«sisĂ« sĂ« KosovĂ«s. Kjo, sipas liderĂ«ve politikĂ« shqiptarĂ« tĂ« Malit tĂ« Zi, Ă«shtĂ« kĂ«rkuar nga Ministria e Brendshme, diplomacia ndĂ«rkombĂ«tare dhe nĂ« veçanti nga Ambasada Amerikane nĂ« PodgoricĂ«, pĂ«r tĂ« mos provokuar dhe shmangur incidentet me serbĂ«t qĂ« pĂ«rbĂ«jnĂ« 32 pĂ«r qind tĂ« popullsisĂ« sĂ« shtetit tĂ« vogĂ«l. NdĂ«rkohĂ«, nĂ« zonĂ«n nĂ« kufi... Vazhdo

February 20, 2008  :: Politika :: Comments Off on GĂ«zim i mbytur nĂ« Malin e Zi
Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Russians prompt boom in Montenegro
his week, Kosovo became Europe’s newest state, a distinction held for the last two years by Montenegro – which declared independence from Serbia in 2006. Russian money is transforming parts of Montenegro But Montenegro keeps another record, it gets more foreign investment per capita than any other country in Europe, well over $1,000 (ÂŁ515) for each of its 650,000 people. Much of it comes from Russia. Step off the plane in the Montenegrin capital, Podgorica, and the first thing you see is a billboard in Russian: “Come... Vazhdo

Page 2 of 3123